תיאטרון רומי גדול התגלה בחפירות בעיר סוסיתא ליד הכנרת

המבנה מצטרף למסיכת ברונזה ולשער מונומנטאלי שהתגלו באתר בשנתיים האחרונות. "כל אלה מעידים על מתחם פולחני גדול שמשנה את כל מה שידענו על סוסיתא", אמר ראש משלחת החפירה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות החוקרים בתיאטרון, לפני שבועיים
ניר חסון

תיאטרון רומי גדול התגלה בחפירות בעיר סוסיתא שליד הכנרת. התיאטרון נחשף בחפירות של אוניברסיטת חיפה במקום, מחוץ לשערי העיר, והחוקרים סבורים שהוא שימש בעיקר לטקסים דתיים. לפני כשנתיים התגלתה לא הרחק משם מסיכת ברונזה נדירה של האל הרומי פאן, ולהערכת החוקרים יש קשר בין המסיכה לבין התיאטרון.

סוסיתא, שנמצאת בשיפולי הגולן, כשני קילומטרים ממזרח לכנרת, היתה עיר חשובה באזור בתקופה הרומית. אולם עד כה לא התגלה בעיר תיאטרון שהיה מאפיין קבוע בערים רומיות של התקופה.

חוקרת בחורבות התיאטרון הרומי, לפני כשבועייםצילום: מ. איזנברג

ב-2015, במסגרת חפירות מחוץ לעיר, גילה חבר משלחת החפירות של אוניברסיטת חיפה ד"ר אלכסנדר ירמולין את מסיכת הברונזה. לאחרונה הוכרזה המסיכה כאחד מעשרת הממצאים הארכיאולוגיים החשובים של השנה של כתב העת The Biblical Archaeolog Review. לאחר מכן התגלה שער מונומנטאלי שהוליך, להערכת החופרים, למרכז פולחני גדול שהיה מחוץ לעיר. בחפירות שנערכו לאחרונה התגלו שרידים של התיאטרון ובית מרחץ ציבורי גדול. הממצאים מתוארכים למאה השנייה לספירה.

"השער המונומנטאלי, שהשנה מלאכת חשיפתו כמעט ותמה, נשא ככל הנראה את מסיכת הברוזנה של האל פאן שנתגלתה באחד ממגדלי השער", אומר ראש משלחת החפירה ד"ר מיכאל איזנברג. "מאחר ופאן מופיע שכיחות יחד עם דיוניסוס, לא נתפלא אם פסלו או מסיכתו של דיוניסוס עיטרו אף הם את מבנה השער. כל אלה מעידים על מתחם פולחני גדול מחוץ לעיר, שמשנה את כל מה שידענו על סוסיתא ושטחה. ואם ההשערה הזו נכונה, ייתכן בהחלט שאלפי המבקרים של התיאטרון הגיעו אליו לאו דווקא כדי לראות את ההצגה החדשה בעיר, אלא כדי לקחת חלק בטקס דתי לכבוד אחד מאליו של הפנתיאון היווני-רומי. כאן צפו והקשיבו לכהני הדת עד להגעתם לאקסטזה ולהזדככות", הוסיף ד"ר איזנברג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ