שוטר ואזרח נהרגו בעימותים בפינוי אום אל-חיראן; מח"ש פתחה בבדיקה

עימותים אלימים פרצו ביישוב כשכוחות משטרה גדולים הגיעו כדי לאבטח הריסת בתים בלתי חוקיים ■ על פי המשטרה, האזרח שנהרג ביצע פיגוע דריסה ואחראי להרג השוטר, אולם סרטון מהאירוע מעלה שאלות על נסיבות התקרית ■ ח"כ איימן עודה נפצע קל בעימותים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סרטון מהדריסה באום אל-חיראן

שוטר ואזרח נהרגו בעימותים הבוקר (רביעי) בעת פינוי היישוב אום אל-חיראן, שבאדמתו עתיד לקום יישוב יהודי. לפי המשטרה, האזרח שנהרג ביצע פיגוע דריסה ואחראי להרג השוטר ולפציעת שוטר נוסף. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) פתחה בבדיקת נסיבות התקרית. לפי עדי ראייה, הנהג נורה על ידי הכוחות, איבד שליטה על הרכב ואז דרס את שני השוטרים. סרטון שהופץ אחרי התקרית מעלה שאלות על נסיבותיה. בסרטון נראים שוטרים מתקדמים לעבר מכונית ויורים, ולאחר מכן היא מאיצה ופוגעת בכוח. לא ברור מה קדם לירי ואם הנהג האיץ בעודו בחיים.‎

השוטר שנהרג הוא רס"מ ארז (עמדי) לוי, בן 34, ושוטר נוסף נפצע באורח בינוני. נהג הרכב הדורס הוא יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן, תושב היישוב. 

עשרות ניידות ומאות שוטרים הגיעו הבוקר לכפר והתושבים דיווחו על שימוש נרחב באמצעים לפיזור הפגנות ועל ירי. עד סיום ההריסות, השוטרים חסמו כניסת ח"כים, עיתונאים ומפגינים לשטח היישוב. יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה ואדם נוסף נפצעו קל במהלך העימותים, ופונו לבית החולים סורוקה. בעקבות האירועים, המועצה המקומית חורה הכריזה על שביתה כללית. אלפי ילדים שוחררו לביתם והמועצה הפסיקה לתת שירותים. בשעות הצהריים הסתיימה הריסת 15 המבנים. ועדת המעקב של ערביי ישראל הודיעה כי מחר תיערך שביתה כללית בכל היישובים הערביים, לא כולל מערכות החינוך. עוד הוחלט על הכרזת שלושה ימי אבל, תהלוכת ועצרת מחאה ביום שבת בערערה.

עימותים הבוקר באום אל-חיראן

מהמשטרה נמסר כי נבדק קשר של הדורס לדאעש וכי נערך חיפוש בביתו, במסגרתו נמצאו עיתונים עם כותרת על פיגוע דריסה ודאעש. משפחתו של אל-קיעאן דחתה את הדברים וסיפרה כי הוא עבד כמורה למתמטיקה בבית הספר התיכון בחורה. עדי ראייה אמרו כי הדורס לא ביצע פיגוע, אלא איבד שליטה על רכבו לאחר ששוטרים פתחו בירי. הפעילה החברתית מיכל הרמתי שהיתה במקום, סיפרה כי ראתה "רכב לבן מתרחק מהזירה תוך כדי המון יריות. האוטו החל לאבד שליטה ולהתדרדר במדרון בלי שליטה, ופגע בשוטרים שעלו למעלה כדי להגיע למוקד הפעילות". 

עד ראייה נוסף סיפר כי שמע ירי חי ואז ראה "טנדר לבן שמתחיל לנסוע הרחק מהשוטרים, לא לכיוונם. אחרי שהוא מתחיל לזוז, בטח נבהל, מנסה לברוח, התחילו צרורות של יריות של שוטרים מכל הכיוונים. הקיפו את הטנדר הזה, ירו עליו מכל הכיוונים". לדבריו, "בשלב הזה כנראה שנהג הטנדר נפגע, מאבד שליטה. ממשיך במורד הגבעה. אז נפגעו השוטרים. אבל עד כמה שאני יכלתי לראות הנהג היה פגוע ולא בשליטה על הרכב". 

השוטר ארז (עמדי) לוי
השוטר ארז (עמדי) לוי

השר לביטחון פנים גלעד ארדן קרא ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה ואמר כי "ח"כ עודה חייב להיחקר על הסתה לאלימות והפרעה לשוטרים בעת מילוי תפקידם". הוא הוסיף כי "אני מקווה שיום זה לא יהפוך ליום שמסמן תפנית ביחסים של הבדואים עם רשויות המדינה. אך אם כן, לח"כ עודה יש תרומה מאוד גדולה לעניין. יש החלטת בג"ץ והיא תבוצע, גם באום אל-חיראן. לכוחות המשטרה אין שום שיקול דעת בנוגע לביצוע המשימה, ככה זה במדינה דמוקרטית".

יעקוב אבו אל-קיעאן
יעקוב אבו אל-קיעאן

עודה ויו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל מוחמד ברכה, מתחו ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו. עודה אמר כי "נתניהו נושא באחריות למה שקורה, הוא מבעיר אש בשל מצוקותיו". ברכה אמר כי "נתניהו רוצה להבעיר את האש, בעיקר מול הציבור הערבי, בגלל מצוקותיו. אני מזהיר את נתניהו שלא יוביל לעוד שפיכות דמים ולהרס טוטאלי". עוד נמסר כי ועדת המעקב תתכנס לישיבת חירום. 

אום אל-חיראן, היום
אום אל חיראן, הבוקר

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר: "בשבוע שעבר בקלנסווה היה קרב מקדים, היום היתה הכרזת המלחמה הרשמית. מדובר בממשלה גזענית ופושעת, ממשלה שמשחדת עברייני בנייה יהודים ומפנה באלימות ערבים מבתים שהם מתגוררים בהם כבר 40 שנה. אין הצדקה לאלימות, בטח שלא לדריסת  שוטרים, אבל גם אין הצדקה לפינוי אלים וגזעני של ערבים, רק בכדי ליישב במקומם יהודים".

בנובמבר 2016 החלה הריסת בתים בכפר אום אל-חיראן בעקבות הסכם פיצויים בעל המבנים עם המדינה. מדובר בהריסת הבתים הראשונה בכפר מאז החל מאבקם של כאלף תושבי הכפר, שעל אדמותיו צפוי להיבנות היישוב היהודי חירן. המבנים נמצאים מחוץ לשטח שכלול בתוכנית הקמת חירן, אולם כל בתי הכפר מיועדים להריסה לאחר שבג"ץ דחה את עתירתם.

הרכב הפוגע (במרכז) באום אל-חיראן, בינואר
יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בעימותים, הבוקר

ב-2013 עתרו כמה משפחות משבט אבו-אלקיען המתגוררים בעתיר-אום אל-חיראן יחד עם מרכז עדאלה כדי למנוע את הריסת הבתים ופינוי התושבים. לפי העתירה, בני השבט התגוררו עם קום המדינה בח'רבת זובאלה, והועברו לאזור יער יתיר, שם הוקם בשנות ה-50 הכפר אום אל-חיראן. הכפר מעולם לא הוכר על ידי המדינה, למרות שזו אינה מכחישה כי התושבים הועברו לשם על ידה. בעשור האחרון נהרסו בתי הכפר כמה פעמים ולתושבים הוצעה פשרה לעבור ליישוב חורה הסמוך ופיצוי של מגרש של 800 מ"ר. אך העותרים שמסרבים לפיצוי זה, אומרים כי לא יגורשו מאדמותיהם בפעם השלישית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ