מעקב "הארץ" |

חיפאים שבתיהם נשרפו חוזרים לשגרה והביתה, למרות ריח העשן

חודשיים אחרי האסון, עזבו השבוע אחרוני התושבים שנפגעו מהשריפה את בתי המלון וחזרו לבתיהם. כעת, לאחר שצלחו את הבירוקרטיה והתמקמו מחדש, הזמנים הקשים נראים כ"חוויה שמכניסה לפרופורציות"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

כמעט חודשיים לאחר השריפה הגדולה בחיפה, המשפחות שבתיהן נפגעו חוזרות לאט לאט לשגרה. בתחילת השבוע הודיעה עיריית חיפה כי אחרוני התושבים שביתם נפגע עזבו את בתי המלון. במסגרת מעקב "הארץ", ביקרנו כמה משפחות שבוע לאחר השריפה במגורי הארעי שלהן. הלחץ והאי־וודאות היו מורגשים, והדמעות זלגו. השבוע הטון כבר היה שונה, הרבה יותר אופטימי.

"זו חוויה שמכניסה לפרופורציות", אמרה לנה וינשטיין, שביתה היה היחיד בשכונה בה היא מתגוררת שנפגע בשריפה. "יש דברים יותר גרועים ממה שקרה לנו, אני מבינה את זה עכשיו". גם העבודה שלה, אחות במחלקה כירורגית בבית חולים כרמל, עזרה לה להיכנס לפרופורציה. "הכל מתגמד — זה רק רכוש".

השריפה בחיפה, דצמבר 2016
השריפה בחיפה, דצמבר 2016צילום: עופר וקנין

פגשנו את וינשטיין שבוע לאחר השריפה עם שתיים מבנותיה במלון בשכונת הדר. מותשת ושבורה, היא ניסתה אז לתמרן בין העבודה לילדות ולסבך הביורוקרטיה. כשיצאו מהמלון חיו במשך חודש בדירה שכורה קטנה וצפופה ולפני שלושה שבועות חזרה המשפחה לביתה, עוד לפני תום השיפוצים. "פשוט לא יכולנו יותר", היא אומרת. "ברגע שצבעו, החליפו חלונות ודלת, חזרנו". אמנם חסרים עדיין רהיטים להחליף את אלה שנשרפו, "אבל זו המיטה שלי והמטבח שלי — לחזור זו הרגשה שאי אפשר לתאר. הילדות נרגעו. החלפנו פרקט שנהרס בכיבוי ושמנו צבע אחר. גם זו חוויה מתקנת. קצת חידוש".

הזמן שחלף מאז השריפה, היא אומרת, היה סוג של ריסטרט. "זה מגדיר מחדש את המושג של בית ומה חשוב בחיים. זו חוויה מטורפת. לפעמים אני שואלת, זה באמת קרה לי?". אחרי השריפה היא ארזה ציוד שלא נשרף בארגזים. כעת כל ארגז שנפתח מדיף ריח של פיח ועשן, אבל זה כבר לא מפריע לה. "אני אומרת 'תודה רבה' על זה שאני בבית, כל השאר זה כלום". ויש סיבות לאופטימיות: "בזכות החוויה הזאת הכרתי אנשים מדהימים".

את זיוה נחשון פגשנו למחרת השריפה ליד ביתה ברחוב איינשטיין שנשרף לחלוטין וכעבור שבוע פגשנו אותה ואת בנה בדירה קטנה שהשאילו להם קרובי משפחה. מאז היא שכרה דירה בבניין בו נמצאת דירתה השרופה (מס רכוש משלמים את השכירות). "מתקדמים לאט לאט מבחינת הדירה", אומרת נחשון, אבל היא לא מתלוננת: "אני כרגע בסדר, הכל מתוקתק. אני יושבת בשקט ומחכה שיתחילו (בשיפוץ)". איך מסתדרים? "רגיל", היא אומרת. "מבשלים, רואים טלוויזיה — הכל בסדר".

זיוה נחשון בבית אחותה לאחר שפונתה
זיוה נחשון בבית אחותה לאחר שפונתהצילום: רמי שלוש

יפים שניידר, שהתגורר עם אמו ושני אחיו בדירה שכורה שנפגעה, עבר איתם לדירה שכורה אחרת לפני כחודש. למחרת השריפה עוד התבדח על כך שהדבר היחיד כמעט שנותר מחדרו, שנפגע הכי קשה בבית היה בקבוק של קוניאק יקר. שבוע לאחר השריפה, הוא ומשפחתו הצטופפו בשני חדרים קטנים במלון, וחששו מאוד מהעומס הכלכלי.

יפים שניידר עומד מימין לאימו יוליה שניידר,  ואחיו סופי  וגינאדי, דצמבר 2016
יפים שניידר עומד מימין לאימו יוליה שניידר, ואחיו סופי וגינאדי, דצמבר 2016צילום: רמי שלוש

השבוע הוא נשמע אופטימי: "לפני שבוע וחצי קיבלנו את כל הכסף, והלכתי ועשיתי קניות. המדינה יצאה ממש בסדר ועשו הכל בלי הרבה בעיות. קצת ביורוקרטיה, וחזרנו לשגרה". העירייה, הוא אמר, ממשיכה לעשות כנסים למשפחות שנפגעו "והעובדות הסוציאליות כל הזמן מתקשרות ודואגות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ