אלפים השתתפו בהלוויית הנהג מאום אל-חיראן

המשתתפים בהלוויה קראו להקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע בו נהרג יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן ■ תושבים טענו כי המשטרה מנעה מהם להגיע להלוויה ■ שלושה תושבים עוכבו לחקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המונים בהלוויית אבו אל-קיעאן, היום
המונים בהלוויית אבו אל-קיעאן, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

אלפים השתתפו היום (שלישי) בהלווייתו של יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן, הנהג שדרס שוטר במהלך הריסת הבתים באום אל-חיראן בשבוע שעבר ונורה למוות, וקראו להקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע בו נהרג. כמה מתושבי הנגב דיווחו כי המשטרה מנעה מהם להגיע להלוויה, אך היא הכחישה את הטענות. כמו כן, עיכבה המשטרה שלושה פעילים מוכרים בנגב שהתכוונו להגיע להלוויה. 

הלווייתו של אבו אל-קיעאן התאפשרה לאחר התערבות בג"ץ שקיבל אתמול את העתירה לשחרור גופתו שהגיש ארגון עדאלה בשם משפחתו של אל-קיעאן. השופטים קבעו כי יש לקיים את מסע ההלוויה בשעות היום למשך שעתיים מבלי להגביל את מספר המשתתפים בו.

בנות משפחתו של אבו אל-קיעאן בהלוויה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

במשטרה הודיעו הבוקר כי הם נערכים לקראת מסע הלוויה, שיצא מאום אל-חיראן לכיוון חורה, הן על מנת להכווין את התנועה בעקבות חסימות כבישים והן כדי למנוע מקרים של הפרות סדר ופגיעה בביטחון הציבור. החל משעה 11:00 הבוקר נסגרו לתנועה מחלף עומר, מחלף שוקת, כיכר אשכולות, צומת שוקת, תל ערד, צומת יתיר וכביש 316 מבית היערן ועד החיבור לכביש 31. כבישים וצמתים אלו נפתחו לאחר סיום הלוויה בשעה 14:00 בצהריים. 

כמה מתושבי הנגב אמרו כי המשטרה הציבה מחסומים רבים באזור ומנעה מהם להגיע להלוויה. יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר: "אני קורא למשטרה למלא אחר פסיקת בג"ץ ולאפשר לציבור להגיע לנחם ולחלוק כבוד אחרון ליעקוב אבו אל-קיעאן. אני קורא למשטרה לגלות אחריות ולזכור שאנחנו אזרחי המדינה ולפחות מבחינה רשמית אמורים לקבל את כל הזכויות שלנו ככאלה. אפשרו להלוויה להתנהל כמתוכנן והפסיקו את ההתעללות במשפחה".

המשטרה פרסמה הודעה בה היא מכחישה את טענות התושבים - "משטרת ישראל מאפשרת מעבר חופשי בצמתים בהם הוקמו מחסומי משטרה לכלל באי לוויית המפגע באירוע הדריסה, וזאת בניגוד לטענה המושמעת מצד גורמים שונים כי המשטרה מעכבת במכוון את הגעת הציבור להלוויה", מסרו.

הלוויית אבו אל-קיעאן באום אל-חיראן, היוםצילום: MENAHEM KAHANA/אי־אף־פי

המשטרה מסרה עוד כי היא עיכבה לחקירה שלושה פעילים מוכרים בנגב שהיו בדרכם להלוויה של אבו אל-קיעאן. לטענת עדת ראייה, רכב של כוחות הביטחון חסם את מכוניתם של השלושה ליד אוניברסיטת בן גוריון, יצאו ממנו אנשי כוחות הביטחון ועצרו אותם. בחיפוש ברכבם אותרו כיסויי ראש, כאפיות ומספר מיכלי ספריי צבע. השלושה הועברו לבירור הממצאים בתחנת המשטרה ולאחר מכן שוחררו.

בהודעה שפרסמה המשטרה בטרם החלה הלוויה, היא הדגישה כי השיקול המרכזי שלה הוא "שלום הציבור תוך יישום מוחלט של החלטת מערכת המשפט, קרי החלטת בג"ץ אמש על כלל תנאיה". מנגד, הבהירה, כי "לא תאפשר כל פגיעה בסמלי שלטון ובשלום הציבור, על כל המשתמע מכך. משטרת ישראל תנקוט ביד קשה כנגד אלו שיבחרו לעשות כן, ותדאג אף למצות עמם את הדין בחומרה, הן לפני, במהלך והן אחרי מסע הלוויה".

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר בתום הלוויה כי "השתתפות עשרות אלפים בהלוויה של המנוח אבו אל-קיעאן והשמירה על הסדר מצד המארגנים, מוכיחות שהמשטרה שיקרה שוב, והפעם בפני בג"ץ, לרבות הטענה על חומר חסוי וחשש להפרות סדר. עד מתי תימשך תרבות השקר הזו?".

משתתפות בהלוויית אבו אל-קיעאן בנגב, היוםצילום: MENAHEM KAHANA/אי־אף־פי

שופט בג"ץ: משפחת המנוח משתייכת לעדה שומרת חוק

השופטים יצחק עמית ואורי שהם קבעו אתמול בדעת רוב כי יש לקבל את בקשת המשפחה, לעומת השופט נעם סולברג שהתנגד לה. השופט עמית התייחס לחשש המשטרה מפני מהומות במהלך ההלוויה, ואמר כי "משפחתו של המנוח משתייכת לעדה הבדואית, שבניה הם אזרחי ישראל שומרי חוק וחלקם אף משרתים בכוחות הביטחון. לא נשמע ולו קול אחד בקרב העדה המשבח או מהלל חלילה פיגוע דריסה, והמשפחה והעדה הבדואית מגנים תופעה מעין זו פה אחד ובכל תוקף. לטעמי, יש בדברים אלה כדי להקהות את החשש שהביעה המשטרה".

אבו אל-קיעאן נהרג בעת מהומות שפרצו בכפר הבדואי אום אל-חיראן בשבוע שעבר, כשכוחות משטרה גדולים הגיעו למקום כדי לאבטח הריסת בתים בו. במקומו של הכפר הבדואי עתיד לקום היישוב היהודי חירן. במהלך העימותים דרס אבו אל-קיעאן שני שוטרים וגרם למותו של אחד מהם - ארז (עמדי) לוי. סרטון שצולם במקום ודבריהם של עדי ראייה העלו את האפשרות כי אבו אל-קיעאן לא התכוון לדרוס את השוטרים, אלא איבד שליטה על מכוניתו. בתגובת המדינה לעתירה נכתב כי המשטרה טוענת שדריסת השוטרים היתה פיגוע. 

בסוף השבוע דווח בערוץ 10 כי אבו אל-קיעאן נפגע משני קליעים: אחד מהם פגע ברגלו הימנית, ואחד מהם בבית החזה. לפי הדיווח, מתוצאות ראשוניות של הדו"ח הפתולוגי שהועברו למשטרה ולמח"ש נראה כי אחד הקליעים פגע בברכו הימנית וייתכן שהירי התרחש טרם האיצה המכונית. הקליע השני פגע בעורק בבית החזה וגרם לדימום פנימי, שארך בין 20 דקות לחצי שעה - עד שהביא למותו של אבו אל-קיעאן מאיבוד דם. לפי הדיווח, מבצעי הנתיחה במכון לרפואה משפטית קבעו כי אילו היה אל-קיעאן מקבל טיפול ראשוני בשטח ומועבר לבית החולים היה ניתן להציל את חייו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ