השביתה בירושלים: למרות צו בימ"ש, לא יופעלו צהרונים בגנים ובבתי הספר

לבקשת האוצר, הוציא היום המחוזי בירושלים צו שני המחייב את העירייה לקיים את הלימודים כסדרם, אך המתנ"סים הודיעו כי הצהרונים לא ייפתחו. הרכבת הקלה מושבתת בגלל אשפה על המסילות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשפה נערמת הבוקר בירושלים

שביתת עובדי העירייה בירושלים גורמת היום (שני) לשיבושי תנועה בעיר. למרות הוראות בית המשפט המחוזי בעיר, ישנם שיבושים גם במוסדות החינוך.

אשפה המפוזרת על מסילת הרכבת הקלה חוסמת את מעבר הרכבת בכמה מקומות וחברת סיטיפס, המפעילה את הרכבת, הודיעה על הפסקת השירות בין התחנה המרכזית לשער שכם - לאורך כל רחוב יפו המרכזי.

אשפה על מסילת הרכבת הקלה בירושלים, הבוקר

אמש הוציא בית המשפט המחוזי בירושלים צו האוסר על השבתת מערכת החינוך בעיר. למרות זאת, עד השעה 10 בבוקר היו שיבושים בלימודים בבתי הספר העל-יסודיים עקב אסיפות הסברה לעובדי ההוראה. לאחר מכן הודיעה העירייה כי ייתכנו שיבושים גם בפעילות הצהרונים בגני הילדים ובבתי הספר. הצהרונים מופעלים ברוב המקרים על ידי המינהלים הקהילתיים (המת"נסים) והם הודיעו כי הצו אינו חל עליהם. לטענת מנהלי הצהרונים, זה חמישה חודשים שלא הועברו תקציבים לפעילותם השוטפת, ועל כן הם משביתים אותם.

בצהריים פנה משרד האוצר שוב לבית המשפט בבקשה להבהרת הצו כדי שיכלול גם את הצהרונים. השופט דוד מינץ כתב כי הצו חל ככל שיש לעירייה שליטה ופיקוח על אותם גופים המפעילים את מוסדות החינוך. למרות ההחלטה, המינהלים הקהילתיים אינם מתכוונים לפתוח את הצהרונים. "אני לא יכול להפעיל טכנית את הצהרונים. גם אם אני רוצה אני לא יכול לפתוח", אומר יהודה בן יוסף, יו"ר פורום יושבי הראש של המינהלים הקהילתיים. לדבריו, מאבק הצהרונים נפרד מהמאבק של העירייה. בעירייה המליצו להורים לברר אילו צהרונים יפעלו.

בבוקר נמסר מהמשטרה על שיבושי תנועה בכמה כבישים בבירה בשל הפגנות עובדי העירייה: עשרות משאיות חנו בצדי הדרך ברחוב קפלן בקרית הממשלה וציר קפלן-זוסמן נסגר לתנועה. גם כביש בגין היה פקוק בשני הכיוונים.

השביתה, שהחלה אתמול בבוקר בכל אגפי עיריית ירושלים מלבד אגף החינוך, נערכת ביוזמת הנהלת העירייה וראש העיר ניר ברקת, ובשיתוף ההסתדרות וארגון ההורים. שיבושים צפויים באיסוף האשפה ובכל שאר שירותי העירייה. בשעות הבוקר שיבשו עובדי העירייה את התנועה בכניסה לעיר, אך מערכת החינוך פעלה אתמול כרגיל.

לטענת ברקת, משרד האוצר מתעלם מהצרכים של ירושלים ומביא את העיר "לסף קריסה כללית של השירותים שבה". "בזמן שאויבי ישראל מנסים להחליש את מעמדה של ירושלים, אנחנו מצפים ממשרד האוצר להתייצב לצדנו ולהעניק לנו את הגיבוי והתמיכה הנדרשים, ולא תירוצים. ירושלים צריכה לקבל את התקציבים הראויים לה בדרך המלך ומבלי שתיאלץ לחזר אחר הפתחים כמקבצי נדבות", אמר ברקת. לטענת ראש העיר, אי העברת התקציב המובטח לעיר, בסכום של כ-800 מיליוני שקלים, יחייב אותו לפטר עובדים. זה תקופה ארוכה שברקת מותח ביקורת נוקבת על שר האוצר, משה כחלון, ואף מאשים אותו בכך שנמנע מפגישה עמו.

במשרד האוצר תוקפים בחריפות את ראש העיר ברקת בשל השביתה. על פי הודעת האוצר, השביתה ממומנת ממיסי התושבים, מאחר שבאגף השכר במשרד הבהירו כי עובדים שלא יגיעו לעבודה לא יקבלו שכר, והנהלת העירייה הורתה לעובדים להחתים כרטיס לפני שהם יוצאים להפגנות. באוצר טוענים כי ברקת גרם לניפוח המנגנון שלא לצורך, לגביית ארנונה נמוכה, להגדלת הגרעון ולהידרדרות באשכול החברתי. כל זה למרות סיוע מסיבי לעיר מתקציבים ממשלתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ