השביתה בירושלים: משרד הבריאות הנחה את ברקת לפנות את האשפה מהרחובות

שירותי העירייה מושבתים זה היום השלישי ברציפות. הבוקר לא התקיימו לימודים בגני הילדים והצהרונים לא יופעלו. הסתדרות המורים: אם השביתה תימשך, עובדי ההוראה לא יוכלו לקבל תלמידים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת מאה שערים בירושלים, היום
ניר חסון
ניר חסון

השביתה הכוללת בעיריית ירושלים נמשכת זה היום השלישי. גני העירייה והצהרונים לא פעלו היום (שלישי) לאחר שהעירייה הודיעה על "אסיפות הסברה" לסייעות בגנים העירוניים. מערכת החינוך המיוחד בעיר והגנים במינהל החינוך החרדי פעלו כסדרם. שירותי העירייה ברחבי העיר המשיכו לשבות, ובצהריים הנחה משרד הבריאות את ראש העיר ניר ברקת לפנות את האשפה מהרחובות מחשש לבריאות התושבים. בהסתדרות המורים אמרו כי אם השביתה תימשך מחר, לא יתקיימו לימודים.

ההחלטה על השבתת מערכת החינוך התקבלה בלילה למרות צו בית משפט שאסר זאת, ועוררה זעם רב בעיר. לפני כן התקיימה פגישה בין ראשי מטה המאבק, בהם מנכ"ל העירייה אמנון מרחב ויו"ר ועד ההורים בעיר אביחי אברהם, עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, שהסתיימה ללא תוצאות. בעירייה טוענים כי את ההחלטה על ההשבתה קיבלו ועד עובדי העירייה וההסתדרות. לדברי אברהם, "אחרי שהמשא והמתן עם האוצר נכשל בלילה, החלטנו לערוך כנסי הסברה לסייעות בשעה תשע. הצו של בית המשפט לא מדבר עלינו ויש לנו את הזכות לעשות כנסי הסברה". 

שכונת מאה שערים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
ערימות זבל בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

המשנה לתיק החינוך בעיריית ירושלים, הרב אהרון ליבוביץ, הודיע הבוקר על פרישת סיעתו "ירושלמים" מהקואליציה של ראש העיר ברקת, לאור מחלוקת חריפה בנושא. זאת, לאחר ניסיונות חוזרים לתווך בין העירייה ומשרד האוצר וקריאה להימנע מהשבתת הלימודים בגנים ובתי הספר. ליבוביץ אמר כי "ירושלים היא עיר בירה ולא קלף מיקוח. אי אפשר להשלים עם מהלכים פוליטיים ציניים על גבם של הורים וילדים ועל חשבונם של תושבי העיר".

מלשכת ברקת נמסר בתגובה כי "הפרישה של אנשי כחלון מסיעת 'ירושלמים' חסרת כל משמעות, לברקת קואליציה רחבה ויציבה של 27 מתוך 31 חברים והיא תסתדר מצוין גם בלי הסיעה של כחלון-עזריה. חבל שפעילי כחלון בעיר מעדיפים את האינטרס הפוליטי הקטן על פני התמיכה בירושלים. סביב המאבק לעתידה של ירושלים מאוחדים חברי העירייה יחד עם ההסתדרות, וועדי ההורים והמינהלים הקהילתיים בחזית אחידה עד שנבטיח תקציב ראוי לבירה והורדת הנטל הכלכלי מההורים".

שכונת מאה שערים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
שכונת מאה שערים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

השביתה, הכוללת את כל עובדי העירייה, פרצה בשל טענות ברקת על התעלמות משרד האוצר מצורכי העיר. ראש העיר דורש לקבל תקציב מיוחד של כ–800 מיליוני שקלים כדי להשוות, לטענתו, את השירותים הניתנים לתושבי ירושלים עם השירותים שמקבלים תושבי שאר הערים. במשרד האוצר דוחים את הדרישה ומוכנים להעביר תקציב של 525 מיליוני שקלים. במשרד טוענים כי אין תקדים לכך שסעיף תקציבי מועלה בצורה חדה כל כך ובנוסף מאשימים את ברקת בניהול כושל של העיר ואף דורשים מינוי חשב מלווה לעירייה.

היום אחר הצהריים דן בית המשפט המחוזי בירושלים בעתירה שהגיש האוצר נגד העירייה, בין היתר בטענה שהיא מפרה צווים קודמים האוסרים על השבתת מערכת החינוך.

ערימות זבל בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן
ערימות זבל בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול היו שיבושים כבדים בעיר והרכבת הקלה פעלה במתכונת חלקית בשל אשפה שנערמה על המסילה באזור מחנה יהודה. לא התקיימו לימודים בצהרונים ברוב בתי הספר וגני הילדים. במשרד האוצר טענו כי העירייה הפרה צו שאסר עליה להשבית את הצהרונים.

בעירייה טענו כי את הצהרונים מפעילים המינהלים הקהילתיים (המתנ"סים) שאינם כפופים לעירייה. יהודה בן יוסף, יו"ר פורום היו"רים של המינהלים הקהילתיים, אמר כי ההשבתה שלהם לא קשורה ישירות להשבתת העירייה, אלא לעובדה שמשרד האוצר מעכב זה חמישה חודשים את התקציב לתפעול הצהרונים. אתמול בצהריים הורה השופט דוד מינץ לעירייה לפעול לפתיחת הצהרונים, אך העירייה כבר ביטלה את הזמנת המזון לגנים ולבתי הספר.

בשעות הבוקר אתמול היו שיבושי תנועה כבדים באזור קרית הממשלה ומרכז העיר בשל הפגנות עובדי העירייה ונסיעת מחאה של משאיות איסוף האשפה של העיר. לאורך כל היום נמשכו חילופי מסרים חריפים בין משרד האוצר לעירייה. מנכ"ל המשרד מסר בצהריים: "צר לי שראש העיר נקט טקטיקות מבזות וחסרות הצדקה על חשבונם של תושבי העיר. בית המשפט אמר את דברו בפעם השנייה ועל כן אני קורא לראש העיר להפסיק את השביתה הברוטלית, המיותרת וחסרת ההצדקה שפוגעת בתושבי העיר ולא מועילה במאומה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "לצערנו פקידי האוצר מומחים בסיכומים על הנייר וביחסי ציבור, אולם נכשלים פעם אחר פעם בהעברת התקציבים ובתוצאות בשטח. כפי שמענק ירושלים בסך 800 מיליון סוכם על דעת מנכ"ל האוצר ושר האוצר, אולם אף לא שקל אחד הגיע לעירייה, כך גם תקציב הצהרונים שהאוצר מתהדר בו. התקציב בו מתגאה משרד האוצר מעולם לא הועבר לעירייה ולא אושר בהחלטת ממשלה למרות שהעירייה כבר חמישה חודשים מתריעה על כך בכל מקום".

מהסתדרות המורים נמסר היום כי "אם תימשך השביתה במוסדות החינוך, למעט החינוך המיוחד, לא יוכלו המוסדות לקבל תלמידים נוכח היעדרותם של המאבטחים, המזכירות, הסייעות ושירותי הניקיון. המצב מסכן את ביטחונם ובריאותם של התלמידים, על כן עובדי ההוראה יגיעו למוסדות החינוך אך לא יקבלו תלמידים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ