ראש מועצת רמת הנגב, שמואל ריפמן, מת בגיל 67

ריפמן כיהן בתפקיד משנת 1991 ובנוסף שימש יו"ר מרכז המועצות האזוריות ב-20 השנים האחרונות. בשל הידרדרות במצבו הרפואי מונה לו בחודשים האחרונים ממלא מקום במועצה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל ריפמן, ב-2015
שמואל ריפמן, ב-2015צילום: אליהו הרשקוביץ

ראש מועצת רמת הנגב שמואל (שמוליק) ריפמן מת אמש (שני) בגיל 67. ריפמן כיהן בתפקידו משנת 1991, ובמקביל כיהן ב-20 השנים האחרונות כיו"ר מרכז המועצות האזוריות. בחודשים האחרונים, בעקבות ניתוח שעבר, חלה הידרדרות במצבו ומונה לו ממלא מקום במועצה. ריפמן הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים. הלוויתו תתקיים מחר בשעה 15:00 בקיבוץ רביבים.

ריפמן נולד בשנת 1949 למשפחה דתית בבני ברק. בגיל 12 נקלט בקיבוץ רביבים כילד חוץ, שם המשיך לחיות עם משפחתו עד היום. אחרי סיום לימודיו התגייס לגדוד הנח"ל המוצנח והשתחרר מהצבא בדרגת רב סרן. הוא נשא לאשה את בת משפחתו המאמצת, טליה, בת גילו, ונולדו להם שלושה ילדים. במלחמת לבנון נפצע מכדור בברכו ושהה כחצי שנה בבית חולים.

משנת 1991 החל ריפמן לכהן כראש מועצת רמת נגב. בראיון ל"הארץ" בעבר אמר כי הגיע לתפקיד "כמעט במקרה". מאז, הפך ריפמן לאחת הדמויות הבולטות בעיצוב המדיניות בנגב. 

ריפמן היה ממתנגדיה החריפים של התוכנית להעברתם של חולות חלוצה לידי הפלסטינים בימי אהוד ברק. בראיון ל"הארץ" ב-2003 אמר כי "אבו מאזן, ביילין ואהוד ברק הביאו לעולם תוכנית שהיתה פותחת מחדש את הדיון על גבולות החלוקה". הוא הוסיף כי "חלוצה היא חלק מהנגב וכך זה צריך להישאר. אני מוכן לתת לפלסטינים את ואדי ערה עם אום אל-פחם - ולהותיר את הנגב אצלנו".

באותו ראיון סיפר ריפמן כי השקפת עולמו הפוליטית גובשה פעמיים. תחילה בבני ברק ובבני עקיבא, אחר כך אצל משפחת דרור, המשפחה המאמצת שלו בקיבוץ. השפעה ניכרת היתה, לדבריו, לאמו המאמצת, טובה. "היא היתה ימנית מאוד בדעותיה",סיפר אז, "אביה נרצח במאורעות ב-36'". מאמו הביולוגית בבני ברק שאב, לדבריו, את הסובלנות בענייני דת ומסורת. הוא סיפר כי אביו התקשה להשלים עם מעבר בנו למעוז החילוניות, אולם אמו היתה מגיעה לבקרו בנגב. "היא היתה מודעת היטב לכך שהמעבר לקיבוץ יוביל גם להסרת הכיפה וקיבלה את זה".

חבר הכנסת איתן ברושי (המחנה הציוני) נציג ההתיישבות בכנסת וחברו של ריפמן, ספד לו: "הכרתי את שמוליק שנים רבות, בעיקר בעבודה המשותפת כראשי מועצות אזוריות ובעת מילוי תפקידו כיושב ראש מרכז המועצות האזוריות. שמוליק היה איש ההתיישבות והחקלאות ובעיקר איש הנגב, גדל והתחנך והיה חבר כל השנים בקיבוץ רביבים - ציוני אמיתי. תרומתו הרבה לנגב ולמדינה כולה מורגשת היטב ולא תישכח".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, ספד לריפמן ואמר היה ממשיכו של דוד בן גוריון בנגב: "איבדנו היום חבר ומנהיג. ריפמן, חבר קיבוץ רביבים שהיה ראש המועצה האזורית רמת נגב, כיהן כיושב ראש מרכז המועצות האזוריות. בתפקידו ידע לאחד בין מועצות שונות באזורי הארץ השונים ולהביא את דבר ההתיישבות הכפרית בפריפריה באופן צלול וברור בפני מקבלי ההחלטות במדינה. מעטים הם האנשים שהטביעו את חותמם בנגב כשמוליק, בתחום הזה היה ממשיכו הישיר של דוד בן גוריון".

חבר הכנסת חיים ילין (יש עתיד) אמר כי "שמוליק ריפמן איש הנגב והאדמה, ציוני ואוהב הארץ הלך לעולמו. היה לי לאב רוחני תומך ומיעץ. תמיד אזכור את עוצמותיו. מנהיג שהוביל פיתוח ועשייה". תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, אמר כי "שמוליק ז''ל היה חבר של אמת. איש התיישבות ועשייה, אשר תרם בחייו רבות להפרחת הנגב, החקלאות והמועצות האזוריות". 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ