הסתיימה השביתה בירושלים לאחר התערבות ראש הממשלה

לאחר שלושה ימים בהם שבתו שירותי העירייה וחלק ממערכת החינוך בעיר, הודיעו העירייה וההסתדרות על חזרה לפעילות. הערב התקשר נתניהו לברקת והזמין אותו לישיבת הממשלה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת מאה שערים בירושלים, היום
ניר חסון

לאחר שלושה ימים הודיעו אתמול עיריית ירושלים וההסתדרות על סיום השביתה בעיר, לאחר התערבות ראש הממשלה בנימין נתניהו. כל השירותים העירוניים צפויים לחזור לפעילות. 

נתניהו התקשר הערב לראש העיר ירושלים ניר ברקת, וביקש ממנו לסיים את השביתה. בנוסף הזמין נתניהו את ברקת לישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון במטרה לקדם פתרון למצב. ממשרד ראש המשלה נמסר כי ברקת נענה לנתניהו וסיכם עם שותפיו למאבק על הפסקת העיצומים. ברקת הודה לנתניהו על "שהחליט לקחת אחריות, להתערב ולהביא את הסוגיה לפתחה של ממשלת ישראל כדי להביא פתרון שיבטיח את עתידה של ירושלים".

שוק מחנה יהודה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ברקת פנה היום לשר ירושלים והגנת הסביבה, זאב אלקין, כדי שיתערב. אלקין שוחח עם האוצר והבין שאין סיכוי להגיע להסכמים כל עוד השביתה נמשכת, ולכן גיבש מתווה לפיו השביתה תיפסק, הנושא יובא לדיון בממשלה ויחל משא ומתן בין הצדדים. "עכשיו תושבי ירושלים יוכלו לחזור לחיים נורמליים ואנחנו נוכל להשקיע מאמצים במציאת פתרון למצוקות התקציביות של העיר", אמר השר אלקין. 

הערב התקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים דיון בעתירת משרד האוצר נגד העירייה. נוכח הצהרת מנכ"ל העירייה על השיחה בין נתניהו לברקת הודיע השופט על ביטול הצו שאסר על העירייה לשבות. עם זאת, מנהלי הצהרונים טענו כי בעייתם לא נפתרה וכי הם מבקשים להמשיך בשביתה. בלחץ השופט הם הסכימו להשעות את השביתה עד לישיבת הממשלה ביום ראשון, בתקווה שאז יימצא פתרון לתקצוב הצהרונים.

במהלך הדיון בלטו היחסים העכורים בין המשרד לעיריית ירושלים. מנכ"לי האוצר והעירייה החליפו ביניהם הערות והשמצות חריפות. בתום הדיון טענו במשרד האוצר כי ברקת "ירד מהעץ", ואף ציינו את הניצחון על העירייה בציוץ "1-0" בחשבון הטוויטר של המשרד. הציוץ נמחק מאוחר יותר והמשרד התנצל.

שכונת מאה שערים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

השביתה הכוללת בירושלים נמשכה שלושה ימים. גני העירייה והצהרונים לא פעלו היום לאחר שהעירייה הודיעה על "אסיפות הסברה" לסייעות בגנים העירוניים. שירותי העירייה ברחבי העיר המשיכו לשבות, ובצהריים הנחה משרד הבריאות את ראש העיר ניר ברקת לפנות את האשפה מהרחובות מחשש לבריאות התושבים. 

המשנה לתיק החינוך בעיריית ירושלים, הרב אהרון ליבוביץ, הודיע אתמול על פרישת סיעתו "ירושלמים" מהקואליציה של ראש העיר ברקת, לאור מחלוקת חריפה בנושא. זאת לאחר ניסיונות חוזרים לתווך בין העירייה ומשרד האוצר וקריאה להימנע מהשבתת הלימודים בגנים ובתי הספר. מלשכת ברקת נמסר בתגובה כי "הפרישה של אנשי כחלון מסיעת 'ירושלמים' חסרת כל משמעות. לברקת קואליציה רחבה ויציבה של 27 מתוך 31 חברים והיא תסתדר מצוין גם בלי הסיעה של כחלון־עזריה".

השביתה, שכללה את כל עובדי העירייה, פרצה בשל טענות ברקת על התעלמות משרד האוצר מצורכי העיר. ראש העיר דרש לקבל תקציב מיוחד של כ–800 מיליוני שקלים כדי להשוות, לטענתו, את השירותים הניתנים לתושבי ירושלים עם השירותים שמקבלים תושבי שאר הערים. במשרד האוצר דחו את הדרישה והיו מוכנים להעביר תקציב של 525 מיליוני שקלים. במשרד טענו כי אין תקדים לכך שסעיף תקציבי מועלה בצורה חדה כל כך ובנוסף האשימו את ברקת בניהול כושל של העיר ואף דרשו מינוי חשב מלווה לעירייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ