שב"כ זימן ל"שיחה" פעיל בכפר לא מוכר בשל מחאתו על פינוי

בשב"כ מסרו כי אל־עזאזמה זומן ל"שיחה" ולא ל"חקירה פלילית", אבל בצו הזימון שקיבל, מצוין שהוא מוזמן לחקירה. אל-עזאזה מחה על כוונת המדינה להעביר את כפרו לאתר אחר

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

שירות הביטחון הכללי הזמין לפני יותר משבועיים לחקירה פעיל בוועד המקומי של הכפר הלא מוכר ואדי אל־נעם, יוסף אל־עזאזמה, בשל מחאתו על תוכנית של המדינה להקים יישוב חדש בסמוך לשגב שלום ולהעביר לשם את תושבי הכפר. בשב"כ מסרו כי אל־עזאזמה זומן ל"שיחה" ולא ל"חקירה פלילית", אבל בצו הזימון שקיבל, ושהגיע לידי "הארץ", מצוין כי הוא מוזמן לחקירה.

לדברי אל-עזאזמה, ב–16 בינואר הוא קיבל שיחת טלפון שבה התבקש לבוא לתחנת המשטרה בעיירות לצורך חקירה. אל־עזאזמה סירב לבוא ללא זימון בכתב. שעות לאחר מכן הגיעו שוטרים לביתו ומסרו לו את הזימון בכתב. הזימון מורה לאל־עזאזמה לבוא לחקירה במתקן שב"כ בבוקר המחרת ולבקש את "קפטן טאה" במתקן.

לדברי אל־עזאזמה, בחקירה הוא נשאל על חלקו בארגון הפגנות בעבר וכי החוקרים הטיחו בו טענות על הסתה של תושבים להתנגד לשיתוף פעולה עם עובדי הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, העמלים להשיג הסכמות תושבים לתוכנית המדינה. בסיום החקירה, אמר אלעזאזמה, החוקר הציג לו על מסך המחשב תמונת צילום אוויר של ביתו והצביע עליה, לטענת אל־עזאזמה כ"איום מרומז".

בעקבות התנהלות שב"כ שלחה האגודה לזכויות האזרח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפני כעשרה ימים. במכתב נאמר בין השאר: "באותו יום שבו נערכה 'החקירה' התקיימה ישיבה ביוזמתו של מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, עם חברים מהוועד המקומי של ואדי אל־נעם. נסיבות זימונו של מר אל־עזאזמה באותו היום ל"חקירה" בשב"כ מעלות כשלעצמן סימני שאלה כבדים באשר לשיקולים שעמדו מאחורי הזימון והעיתוי שבו נעשה... מדינה דמוקרטית אינה יכולה לסבול שיטות חקירה, שליטה ודיכוי מעין אלה".

יוסף אל־עזאזמהצילום: מתוך עמוד הפייסבו

משב"כ נמסר בתגובה: "שירות הביטחון הכללי מבקש להדגיש כי מר אל־עזאזמה זומן לשיחה ולא לחקירה פלילית. זימונו לשיחה נבע עקב קריאתו הפומבית לפעילות מחאה בעלת מאפיינים אלימים ולהפרת הסדר הציבורי. בעקבות קריאה זו התעורר חשש להתרחשות אירועים אלימים על רקע לאומני העלולים לפגוע בשלום הציבור ובביטחונו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ