החדשות הטובות: התגלתה מגילה גנוזה בקומראן, החדשות הרעות: היא ריקה

מגילת העור נמצאה בקנקן חרס שהוחבא, ויחד איתה אותרו ממצאים נוספים מימי בית שני כמו חבלים, אריגים וכן אגוזים וגלעיני זיתים. לדברי החוקרים, זו "אחת התגליות המסעירות ב-60 השנים האחרונות"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המגילה שהתגלתה במערה
המגילה שהתגלתה במערהצילום: Casey L. Olson and Oren Gutfeld

מגילת עור ריקה מימי בית שני התגלתה על ידי משלחת של האוניברסיטה העברית במערה באזור קומראן שבצפון ים המלח. בחפירה התגלו ממצאים רבים נוספים מאותה תקופה, בהם שברי חרסים של קנקנים וקערות, חבלים, חלקי סלים קלועים, אריגים וכן ממצאים אורגניים כמו אגוזים וגלעיני זיתים ותמרים. 

המערה התגלתה במהלך סקר ארכיאולוגי נרחב שערכה רשות העתיקות בשנות ה-90 תחת השם "מבצע מגילה", בשל החשש כי צפון מדבר יהודה יועבר לידי הפלסטינים כחלק מהסכמי אוסלו. מדובר במערה קטנה, אך ממנה יוצאת מנהרה צרה באורך 14 מטרים.

המערה בה התגלו הממצאיםצילום: Casey L. Olson and Oren Gutfeld

בחודש האחרון נחפרה המערה על ידי משלחת האוניברסיטה העברית בראשות ד"ר אורן גוטפלד ובשיתוף אוניברסיטת ליברטי מווירג'יניה בארה"ב, רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים. להערכת החוקרים היא הייתה אחת מהמערות שמהן נחפרו המגילות הגנוזות בשנות ה-50 של המאה הקודמת.

בצדה המזרחי של המערה ראו החופרים סלע גדול שסתם גומחה קטנה. בתחילה הניחו כי הסלע נפל לשם במהלך התמוטטות, אולם עם שבירת הסלע ופינויו, התברר כי הונח במכוון על הקיר בכדי לחסום את הפתח. בחפירה מאחורי האבן התגלו שברים גדולים של קנקן חרס גדול מימי הבית השני. מתוך שברי הקנקן חולצה פיסת עור מגולגלת – בדומה למגילות הגנוזות שנאצרו בתוך קנקנים.

צוות החופרים, במערהצילום: Casey L. Olson and Oren Gutfeld

מדובר בגילוי מרעיש שכן לא נמצאו עדויות חדשות למגילות בתוך קנקנים מזה למעלה מ-60 שנה (וגם אז מרבית המגילות נמצאו מחוץ לקנקנים ולא בתוכם). פיסת העור המגולגלת נאספה בזהירות רבה והועברה למעבדת השימור במכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית. בתיאום עם רשות העתיקות הועברה המגילה מן המכון למעבדת שימור המגילות של רשות העתיקות בירושלים. אולם, מהבדיקה התברר כי המגילה נותרה ריקה ומדובר בפיסת עור מגולגלת שהיתה ככל הנראה בתהליך עיבוד לקראת כתיבה.

במנהרה התגלו ממצאים נוספים הקשורים למגילות – בהם שברי קנקנים ששימשו להטמנת מגילות, פיסות בד שעטפו אותן ורצועות עור ששימשו לקשירת המגילות. במקום התגלו גם מכושים ששימשו ככל הנראה את שודדי העתיקות שחפרו את המגילות לפני 60 שנה.

"מדובר באחת התגליות הארכיאולוגיות המסעירות והחשובות ביותר ב-60 השנים האחרונות במערות קומראן. ממצאים אלה מעידים למעלה מכל ספק, כי מדובר במערה ה-12 בה הוטמנו בימי בית שני מגילות שנשדדו לצערנו על ידי הבדואים בסוף שנות ה-40 וה-50. ממצאים חשובים ומרתקים אלה, ממחישים את הצורך בקידום המבצע לסקר שיטתי וחפירת חלק מהמערות במדבר יהודה", אמר גוטפלד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ