סגנית נשיא הקרן החדשה עוכבה בנתב"ג ותושאלה על מימון עמותות בישראל

ג'ניפר גורוביץ' אמרה ל"הארץ" כי עוכבה במשך שעה וחצי ועברה שלושה תשאולים שונים, בהם התבקשה למסור פרטים על פעילות הקרן ועל ה-BDS. נשיאת הקרן: ממשלת ישראל רודפת כעת את יהודות התפוצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות האוכלוסין וההגירה עיכבה אתמול (רביעי) את סגנית נשיא הקרן החדשה לישראל ג'ניפר גורוביץ' לתשאול בנתב"ג. גורוביץ', שהגיעה לישראל כדי להשתתף במפגש מועצת המנהלים של הקרן, אמרה ל"הארץ" כי היא עוכבה בנמל התעופה במשך כשעה וחצי ועברה שלושה תשאולים שונים, בהם התבקשה למסור פרטים על פעילות הקרן והמימון שהיא מעבירה לעמותות ישראליות. זוהי הפעם הראשונה בה מעוכב בנתב"ג גורם בכיר בהנהלת הקרן.

גורוביץ', בת 50, הצטרפה לקרן החדשה לישראל בנובמבר 2015, אחרי שמילאה במשך עשור תפקידים שונים בקהילה היהודית בסן פרנסיסקו. התפקיד הבכיר שבהם היה מנכ"לית הפדרציה היהודית של העיר. כיום היא משמשת סגנית נשיא הקרן החדשה לענייני מינהל ואחראית בין השאר על סוגיות תקציביות.

סגנית נשיאת הקרן החדשה לישראל ג'ניפר גורוביץ'

"עמדתי בתור בביקורת הדרכונים בנתב"ג וכשהגיע תורי אמרתי שאני מגיעה לישראל לצורכי עבודה", סיפרה גורוביץ' ל"הארץ". "איש ביקורת הגבולות שאל מהו מקום העבודה שלי ואמרתי שאני עובדת עבור שתי"ל (המחלקה בקרן החדשה לישראל שעוסקת במתן ייעוץ לעמותות, ב"ר). אמרתי שאנחנו מייעצים לארגוני חברה אזרחית בישראל".

אלא שאז התשאול השגרתי החל להסתבך. לדברי גורוביץ', פקיד ביקורת הגבולות שאל אותה אם היא עובדת עם עמותות פלסטיניות. "השבתי לו שאנחנו עובדים עם כל אזרחי ישראל", אמרה. "הוא שאל אותי אם אני הולכת לבצע פעילות בשטח. השבתי בשלילה, אבל היה ברור שהוא לא מאמין לי. נתתי לו את פרטי המלון בו אשהה, את הפרטים של בכירי הקרן החדשה לישראל שעמם אני עומדת להיפגש ואת הכתובת של המשרדים של הקרן החדשה בשכונת תלפיות בירושלים".

גורוביץ' סיפרה כי שאלה את הפקיד אם יש איתה בעיה. "אמרתי לו שאני יהודיה וציונית, אבל הוא השיב לי בציניות 'כן, בטח ציונית'". לדבריה, הוא הפנה אותה לאחר כמה דקות לחדר תשאולים סמוך.

"אשת ביטחון בבגדים אזרחיים המתינה לי שם. היא לא הזדהתה ולא אמרה לאיזה גוף ממשלתי היא שייכת. היא ביקשה את כל הפרטים האישיים שלי: טלפון, דואר אלקטרוני, שמות של אבא וסבא שלי ושאלה אותי בערך את אותן שאלות שפקיד ביקורת הגבולות שאל".

בתשאול ראתה גורוביץ' כי המתשאלת החזיקה מולה מסמך ובו מידע רב לגביה. אחת המלים שהופיעה במסמך בצורה מודגשת היתה BDS, תנועת החרם נגד ישראל. "היא שאלה מה הקרן החדשה לישראל עושה ואמרתי לה שאנחנו מממנים ארגונים בחברה האזרחית בישראל ומתנגדים ל–BDS. היא שאלה אותי את מי אנחנו מממנים, ואז ביקשה ממני להמתין בחוץ".

אחרי כמה דקות של המתנה הופנתה גורוביץ' לתשאול שלישי במספר. הפעם היא תושאלה על ידי שני גברים בבגדים אזרחיים. גם במקרה הזה השניים לא הזדהו ולא אמרו לאיזה גוף ממשלתי הם משתייכים. "הם שאלו את אותן שאלות שהיו בשני התשאולים הקודמים, כולל לגבי העמותות בישראל שאותן מממנת הקרן החדשה. אחרי כמה דקות של תשאול הם ביקשו ממני להמתין ואחרי כמה דקות נוספות שחררו אותי ונתנו לי להיכנס לישראל".

אחרי שעוכבה עידכנה גורוביץ' את אנשי הקרן בתשאולים שעברה, ואלה ביקשו מעורכת הדין גבי לסקי לפנות לרשות ההגירה כדי לברר מדוע גורוביץ' עוכבה. במקביל, פנתה גם נשיאת הקרן החדשה לישראל טליה ששון לרשות ההגירה, וביקשה לברר מה הרקע לעיכוב. גורוביץ' ציינה כי התשובה שקיבלה ששון היא שהעיכוב נובע מסיבות ביטחוניות.

"תשאול בנתב"ג על ידי רשות ההגירה הוא שלב אחד לפני מניעת כניסה לישראל", אמרה עו"ד לסקי. "המעמד הזה נדיר מאוד לגבי יהודי שיכול לגור פה על פי חוק השבות. מאוד מוזר שעיכבו אדם כזה לתשאול כדי לבדוק אם הוא יכול או לא יכול להיכנס לכנס של החברה האזרחית. כשפניתי לרשות ההגירה הם ישר ידעו על מי אני מדברת וכמה דקות לאחר מכן שחררו אותה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) פנתה לשר הפנים אריה דרעי בדרישה להסביר את סיבת העיכוב וכתבה: "אבקש לדעת מדוע עוכבה גורוביץ', והאם יש נוהל ספציפי הנוגע לפעילי זכויות אדם וארגוני חברה אזרחית".

נשיאת הקרן ששון מסרה כי "העיכוב של בעלת תפקיד בכיר בקרן החדשה — וראש הפדרציה של סן פרנסיסקו לשעבר — בכניסה לישראל הוא מעשה חמור של הפחדת פעילה חברתית בגלל פעילותה למען ישראל והחברה הישראלית. ממשלת ישראל בראשות נתניהו רודפת פעילי זכויות אדם ישראלים כבר זמן מה, וכעת המדיניות הזו מופנית גם כלפי יהדות התפוצות. מעצרי ראווה כאלה לא ירתיעו את הקרן החדשה לישראל, עובדיה והארגונים הנתמכים על ידה מלהמשיך לפעול למען השלום, סיום הכיבוש והצדק חברתי בישראל".

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה כי הנוסעת "עוררה את חשדם של בקרי הגבול, הועברה לתשאול קצר ושוחררה. בסך הכל התעכבה כשעה. לא ברור מהיכן נלקחו העובדות הלא מדויקות המוזכרות בכתבה, לאור העובדה שלא הוזכר נושא ה–BDS וכי לא זו היתה הסיבה לתשאול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ