תינוקת כבת חצי שנה נספתה בשריפה בתל שבע שבנגב

השריפה פרצה בחדרה של התינוקת, שנכוותה בכל חלקי גופה, כתוצאה מתנור ספירלה שהקרין על המזרן עליו שכבה. צוותי הכיבוי כיבו את האש וחילצו את הפעוטה, שמותה נקבע במקום

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תנור ספירלה בחדרה של התינוקת שנספתה, הבוקר
תנור ספירלה בחדרה של התינוקת שנספתה, הבוקרצילום: כבאות והצלה נגב

תינוקת כבת חצי שנה נספתה הבוקר (חמישי) בשריפה שפרצה בביתה בתל שבע שבנגב. צוותי כיבוי אש מתחנת באר שבע כיבו את הדליקה ופתחו בחקירה לבירור הנסיבות. בדיקה ראשונית של הזירה העלתה כי השריפה נגרמה מתנור מסוג ספירלה שהיה סמוך מדי למזרן בו שכבה התינוקת.

מדוברות מגן דוד אדום נמסר כי הקריאה על השריפה התקבלה מעט אחרי השעה 9:00 בבוקר. ארבעה צוותי כיבוי אש הוזעקו גם כן למקום, וחילצו מתוך הבית שבקומה השנייה במבנה תינוקת עם כוויות קשות על גופה. הכבאים מסרו לחובשי מד"א שהגיעו לזירה את התינוקת כשהיא ללא רוח חיים, והצוותים הרפואיים נאלצו לקבוע את מותה במקום.

פרמדיק מד"א חנן רוזילו סיפר כי "כשהגענו למקום הכבאים חילצו אלינו תינוקת כשהיא מחוסרת הכרה ללא דופק וללא נשימה עם כוויות נרחבות בגופה. היא היתה ללא סימני חיים ולאחר זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותה".

מפקד כיבוי אש ממרחב נגב, טפסר אלי פרץ, הקים צוות חקירה בראשותו לבדיקת נסיבות פרוץ הדליקה. ממצאי החקירה הראשוניים גילו כי השריפה נגרמה כתוצאה מתנור ספירלה אשר הקרין חום על המזרן עליו שכבה התינוקת וגרם לשריפה.

צוותי כיבוי בזירת השריפה בתל שבע,הבוקרצילום: כבאות והצלה נגב

נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים מגלים כי מאז שנת 2008 מתו 52 ילדים בשריפה, כאשר ב-90% מהמקרים השריפה אירעה בבית ובחצר הבית וב-65% מהם הדליקות אירעו בחברה הערבית. בחלק מהמקרים פרצה השריפה כתוצאה מקצר חשמלי או משימוש בתנור חימום לא בטיחותי, ובחלקם בעקבות משחק של ילד בגפרורים או במצית.

בחודש שעבר נספו אם ושלושת ילדיה - בני עשר, 6 ו-3 - בשריפה שפרצה בביתם בכפר עין נקובא שממערב לירושלים. חקירה ראשונית הצביעה על כך שהשריפה נגרמה מתנור ספירלה שעמד סמוך למיטת קומותיים עליה ישנו חלק מהילדים, וכתוצאה מכך המזרונים התלקחו. 

בשנת 2016 מתו חמישה ילדים בשריפה. אחד מהם, תינוק בן שלושה חודשים, נספה בדצמבר האחרון בדליקה שפרצה בצריף שבו שהה בפזורה הבדואית בנגב, סמוך לנאות חובב. חוקר שריפות שבדק את הזירה אמר כי הראיות מצביעות על כך שהשריפה פרצה בשל שימוש בתנור חימום מסוג ספירלה הפועל על גז, אשר גרם לקרינת חום על מוצרי החדר.

מנכ"לית ארגון "בטרם", אורלי סיבילינגר, ממליצה לציבור להתקין בבית גלאי עשן שיתריע במקרה שבו פורצת אש. כמו כן, היא קוראת להקפיד על שימוש במכשירי חשמל תקינים ולשים לב לחוטי חשמל שרופים או רופפים, שקעים ומפסקים שבורים ומתגים חמים למגע ולהזמין חשמלאי מוסמך בהתאם. סיבילינגר קוראת גם להרחיק מכשירי חימום מחפצים דליקים, כמו ספות, שמיכות ווילונות, ולהימנע משימוש בתנורי ספירלה, תנורי גז או מפזרי חום העלולים לגרום לדליקה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ