בית המשפט הורה לרוקן את מכל האמוניה בחיפה בתוך 10 ימים

השופטת ציינה שהתמונה העולה מדו"ח המומחים על סכנות המכל "מדירה שינה מעיני כל מי שמתבונן בו", וכתבה כי המדינה לא פעלה בשקידה הראויה למצוא פתרונות

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפה
נעה שפיגל

בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה הורה אתמול לחברת חיפה כימיקלים לרוקן את מכל האמוניה במפרץ חיפה בתוך עשרה ימים ומתח ביקורת על האופן שבו טיפלו רשויות המדינה בסוגיה. בשנים האחרונות הצהירה הממשלה כמה פעמים על כוונתה לסגור את המכל בשל הסכנה שבו, אך התוכניות לא יצאו לפועל. עיריית חיפה פנתה לבית המשפט בבקשה לסגור את המכל בעקבות דו"ח שבו פירטו עשרה מומחים לכימיה את הסכנות הכרוכות בהימצאותו במפרץ. חיפה כימיקלים, שנציגיה לא הגיעו לדיון, מסרה כי "החברה תכבד את החלטת בית המשפט". עד כה לא הודיעה החברה כי בכוונתה לערער על פסק הדין.

בבקשת העירייה הוזכרו האזהרות של מחברי הדו"ח מפני הנזק הכבד שיגרמו התפרקות של מכל האמוניה או פגיעה באונייה המובילה לישראל את האמוניה בעת שהיא פורקת את החומר בנמל. פרופ' אהוד קינן מהפקולטה לכימיה בטכניון, שעמד בראש צוות המומחים, הזהיר כי מכל האמוניה עלול להתפרק בכל רגע. "אם המכל מתפרק אנחנו מדברים על 16 אלף הרוגים", אמר קינן. לדבריו, פגיעה באונייה תגרום נזק כבד אף יותר מזה שגרמו פצצות האטום שהוטלו על יפן במלחמת העולם השנייה ותביא למותם מחנק של עשרות אלפי בני אדם בתוך כשעה. לדברי המומחים, תעשיית האמוניה אינה חיונית לישראל, שכן החומר אינו מיועד ברובו לייצור מוצרים המיועדים לייצוא.

השופטת ג'אדה בסול כתבה בהחלטתה כי "התמונה העולה מהדו"ח מדירה שינה מעיני כל המתבונן בו". לדבריה, נראה כי המדינה נקלעה למבוי סתום "בטיפולה בסוגיית העתקת מכל האמוניה או הקמת מפעל לייצור אמוניה במקום אחר, הרחק ממקום צפוף אוכלוסין". השופטת הוסיפה כי "עסקינן במצב שנמשך שנים, כאשר הרגולטור איננו פועל בשקידה הראויה למציאת פתרונות, בה בעת שאוכלוסייה אזרחית גדולה חשופה לסכנות מהמשך ניהול העסק דנן". כשסיימה להקריא את ההחלטה, פרצו הנוכחים בדיון במחיאות כפיים סוערות.

בסול כתבה כי היא מודעת לכך שלא ניתן ליישם את צו הסגירה בן לילה וכתבה כי חיפה כימיקלים תוכל לבקש ארכה לריקון המכל אם יתעוררו נסיבות המצדיקות זאת. היא הוסיפה כי בדו"ח מצוינות חלופות המייתרות את אחסון האמוניה במכל.
הסכנה הכרוכה בדליפה של תרכובת רעילה כמו אמוניה רובצת על מפרץ חיפה זה שנים רבות. ב–2006, בעת מלחמת לבנון השנייה, כשטילים נפלו באזור, הוחלט שלא לרוקן את המכל חרף הסכנה של פגיעה בו, כיוון שהזרמת האמוניה לים היתה גורמת נזק רב ומהווה סכנת חיים עבור כל מי שנמצא באזור.

לאורך השנים נעשו כמה ניסיונות לפתור את בעיית מכל האמוניה, אולם התהליכים נגררו והתעכבו. באוקטובר 2013 החליטה הממשלה על הקמת מפעל אמוניה במישור רותם בנגב כתחליף למכל האמוניה, וקבעה כי החוזה לפיתוח המפעל ייחתם עם החברה שתזכה במכרז לא יאוחר מ–15 בספטמבר 2015 והמפעל יחליף את מכל האמוניה בחיפה החל משנת 2017. פרסום המכרז נדחה זמן רב ובנובמבר האחרון התברר שגם לאחר שפורסם המכרז, אף חברה לא ניגשה אליו. יזמים טענו שהמכרז לא היה כדאי, בין השאר כיוון שחיפה כימיקלים, הצרכנית הגדולה ביותר של אמוניה בישראל, לא התחייבה לקנות את החומר מהמפעל החדש.

בדצמבר ערך המשרד להגנת הסביבה שימוע לחיפה כימיקלים והיא נדרשה להציג חלופות לפעילות המכל עד סוף ינואר, אולם כשהגיע המועד, לדברי השר זאב אלקין, לא הגישה החברה לוח זמנים לפינוי המכל ובחרה להציג טענות כי המכל במצב טוב.
לפי עיריית חיפה, החל מיום הקמתו, פועל המכל, הנמצא בבעלות חברת נמלי ישראל ומוחכר לחיפה כימיקלים, ללא היתר בנייה ורישיון עסק. במשך יותר מעשור מנהלת עיריית חיפה הליכים משפטיים בניסיון לסגור את המכל. ב–2008 עתרה חיפה כימיקלים לבית משפט לעניינים מינהליים נגד עיריית חיפה בטענה שזו מסרבת להעניק לה היתר בנייה. בעקבות ערעורים הגיע ההליך לבית המשפט העליון, שם הוא מתנהל עד היום.

ראש העיר חיפה יונה יהב בירך על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים ואמר: "זהו הישג נוסף במאבק ארוך שנים ולא נפסיק עד שיסולק מכל האמוניה ממפרץ חיפה".
מנגד, יו"ר איגוד הכימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים, ד"ר אלי אברמוב, כתב במסמך ששיגר בשבוע שעבר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי ההתאחדות תומכת במציאת חלופה למכל, אבל יש "לפעול להפסקת השיח הקיצוני והלא אחראי הגובר באזור חיפה והמובל על ידי ראש העיר חיפה — שיח שקורא לסגירה מיידית של מסוף האמוניה באופן חפוז וללא הסדרה חלופית הולמת ומחר יקרא לסגירת מתקנים אחרים שמשמעותה סגירת מפעלים רבים המעסיקים אלפי עובדים".

לפי דו"ח שהוגש לממשרד להגנת הסביבה ב–2011, שני צרכני האמוניה העיקריים בישראל הם חברת חיפה כימיקלים, בבעלות אמריקאית, שצורכת 70% מכמות האמוניה המיובאת, וחברת "דשנים", השייכת לקונצרן כי"ל, הצורכת את 30% הנותרים.

ח"כ תמר זנדברג תמכה בהחלטת בית המשפט ואמרה כי "זו החלטה הכרחית שתציל חיים. הגיע הזמן שמדינת ישראל תיקח אחריות על הפצצה המתקתקת הזאת בלב אוכלוסיה אזרחית, גם אם זה דורש הכבדת יד על כמה טייקונים".

יו"ר השדולה למען תושבי מפרץ חיפה, ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני), הוסיפה: "אני מברכת את בית המשפט שקיבל את ההחלטה לסגירת מכל האמוניה. זוהי החלטה אמיצה וחשובה למען תושבי מפרץ חיפה החיים תחת סכנה יום-יומית קשה. אזור המפרץ הפך במשך שנים לפצצה מתקתקת מבחינה בריאותית וביטחונית בזמן שמדינת ישראל אפשרה לאינטרסים כלכליים להוביל אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ