התפטר ראש מינהל קהילתי בירושלים, שאמר שהעירייה חונקת את הציבור החרדי

בתחילת השבוע פורסמו דבריו של יחיאל לוי, שאמר כי יש לגרום לחרדים לעזוב את שכונת קרית יובל. הבוקר הוא שיגר מכתב התפטרות: "ברור לי שבאקלים שנוצר לא אוכל להמשיך לבצע את תפקידי"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

ראש המינהל הקהילתי בשכונת קרית היובל שבירושלים, יחיאל לוי, הודיע הבוקר (חמישי) על התפטרותו בעקבות אמירתו בתחילת השבוע כי העירייה חונקת את הציבור החרדי כדי שיעזבו את השכונה.

בהקלטה שפורסמה השבוע בגלי צה"ל, נשמע לוי אומר כי המדיניות העירונית ב"שטח חום", המיועד למבני ציבור, היא למנוע הקמת גנים שיהפכו לחרדיים, "אז השכונה כולה תהפוך לאט לאט להיות חרדית. מה הרעיון? לחנוק אותם. כשאתה חונק אז הם הולכים. הרעיון הוא להקשות, כשמקשים אז הם לא מתלהבים לבוא לגור - זה המנגנון שעובד היום".

לוי כיהן בתפקידו במשך חמש שנים. במכתב ההתפטרות ששלח לחברה למתנ"סים המעסיקה אותו, התנצל לוי על התבטאויותיו אך הבהיר כי הם הובאו ללא הקשר וכי הוא צוטט באופן "לא ראוי ולא הולם", כלשונו. 

"ברצוני להתנצל על אופן ההתבטאות אשר לא הולם את תפקידי כמנהל מינהל קהילתי ופוגע ביחסים המורכבים והעדינים אותם עמלתי קשות לשמר ולשפר בין הקהילות השונות המרכיבות את שכונת קרית יובל", כתב לוי אך ציין כי "הדברים נאמרו כתיאור מצב, באופן לא מוצלח ולא נכון על ידי, ולא כאמירה שכך יש לפעול או הבעת עמדה בנושא".

עם זאת, כתב לוי כי הוא מבין שאסור היה לו להתבטא באופן הזה. "ברור לי שבאקלים שנוצר לא אוכל להמשיך לבצע את תפקידי באופן יעיל עבור כל התושבים, כפי שעשיתי עד כה", כתב. "בצל כך אני מודיע על החלטתי לסיים את תפקידי במינהל יובלים, שאותו ואת תושביו היתה לי הזכות לשרת".

גורמים המקורבים ללוי אמרו כי לאחר פרסום ההתבטאות שלו, חרדים הפעילו לחץ על ראש העיר ניר ברקת וכן על שר החינוך נפתלי בנט, הממונה על החברה למתנ"סים המעסיקה את לוי, להביא לפיטוריו. 

המינהל הקהילתי הוא גוף ייחודי לירושלים והוא משותף לעירייה ולחברה למתנ"סים. ההנהלה נבחרת על ידי התושבים והמינהל ממונה על ידי החברה למתנ"סים. בשנים האחרונות ניצב המינהל הקהילתי בקרית יובל, שמייצג את התושבים החילוניים בשכונה, בחזית המאבק נגד התחרדות קרית יובל. 

דבריו של לוי עוררו סערה מיד עם פרסומם. ראש העיר ברקת דרש כבר באותו היום בו פורסמה ההתבטאות לפטר את לוי מתפקידו. "לא ניתן לעבור לסדר היום על התבטאויות כה חמורות וכה בלתי מתקבלות על הדעת מעובד ציבור", כתב ברקת. גם נשיא המדינה ראובן ריבלין גינה את הדברים וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי אלו "העציבו והכעיסו אותי מאוד. אסור לירושלים, עיר הבירה והעיר המאגדת בתוכה את ארבעת שבטי ישראל, להפוך לזירת קרב בין תושבים. אסור בתכלית האיסור שגורמים בעירייה יעודדו עימות שכזה. הדברים שנשמעו צריכים לעורר שאט נפש בכל ישראלי ששומע אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ