עיריית באר שבע אישרה 13 שמות רחובות חדשים על שם נשים, רובן מזרחיות

לאחר שגילתה כי 90% משמות הרחובות קרויים על שם גברים, החליטה מועצת העירייה לנסות לצמצם פערים. חברת מועצה: "זה פורץ דרך. מקווה שהבשורה תגיע לערים נוספות"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

מועצת עיריית באר שבע אישרה אתמול (רביעי) 13 שמות רחובות חדשים בעיר, כולם על שמות נשים משפיעות ופורצות דרך בחברה הישראלית. שבע מהנשים הן ספרדיות או ממוצא מזרחי ושש מהן אשכנזיות. בהחלטתה, ביקשה עיריית באר שבע לצמצם במעט את הפער בין שיעור הרחובות הקרויים על שם גברים (90%), לבין שיעור הרחובות הקרויים על שם נשים (10%).

ז'קלין כהנוב

שמותיהן של הנשים שנבחרו יתנוססו בשכונת "כלניות" החדשה בעיר. שמות הרחובות החדשים כוללים את הנדבנית דונה גרציה נשיא - בת למשפחת אנוסים יהודים מספרד שחידשה את היישוב היהודי בטבריה; הרבנית ופוסקת ההלכה אסנת ברזאני - שעמדה בראש ישיבה בכורדיסטאן במאות ה-17-16; חוקרת היהדות ההלניסטית סוזן דניאל-נטף - פרופ' באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת ליל בצרפת; חברת הכנסת לשעבר מטעם מפא"י רחל צברי - חברה בארגון ההגנה שפעלה בנושא דת ומדינה ולקידום ציבור הנשים בישראל, ובין היתר קראה לביטול הנוהג למכירת בנות לנישואים.

ברכה צפירהצילום: מתוך ויקיפדיה

שמות נוספים שנבחרו הם שמותיהן של הסופרת שושנה שבבו שיצירותיה עסקו במעמד האשה בעדות המזרח, בפמיניזם ובשוויון מגדרי. הזמרת הפופולרית משנות ה-30 ברכה צפירה - שירה "למדבר שאני" היה השיר שפתח את השידורים העבריים של קול ירושלים - הרדיו המנדטורי בשנת 1936; הסופרת ז'קלין כהנוב - מסאית ומבקרת ספרות ילידת קהיר, שזכתה להערכה ולפרסים רבים בתחומה. עמדתה הפמיניסיטית של כהנוב משתקפת מכתביה, שבאחד מהם כתבה כי "בקטנותי רציתי לדמות לסבתי... אף עתה, כשהקדמה בפתח, ידעתי שלעולם לא אוכל לשבת בבית כמוה".

שמה של האשה הראשונה שכיהנה כשופטת בית המשפט העליון מרים בן פורת יתנוסס גם כן בשכונה החדשה בבאר שבע. בן פורת כיהנה גם כמבקרת המדינה בשנות ה-90. עוד נבחרו בוועדה שמותיהן של עדה גלר, רואת החשבון הראשונה בישראל, אשת חינוך ופעילה בהתאחדות נשים לשוויון זכויות ובארגון נשים אקדמיות; רוזה גינצברג גינוסר - האשה הראשונה שקיבלה רישיון לעריכת דין בישראל, היתה יו"ר ויצ"ו העולמית וחברה בהנהלת עליית הנוער ובוועד הפועל של ההסתדרות הציונית העולמית; שרה עזריהו - פעילה ציונית שנאבקה למען מתן זכות הבחירה לנשים והקימה ארגון נשים בשם "אגודת נשים" שנועד לתת זכות בחירה שווה לאיש ולאשה בבחירות לוועד הקהילה בחיפה; עליזה בגין - פעילה ציונית, רעייתו של רה"מ לשעבר מנחם בגין, אשר מגיל 14 היתה חברה בארגון בית"ר עסקה בפעילות התנדבותית ענפה למען השכבות החלשות בישראל, תרמה להקמת הוסטלים ובתי ספר לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים וגייסה תרומות למגוון ארגונים העוסקים בתחום; ופולה בן גוריון - פעילה במפלגת פועלי ציון ורעייתו של רה"מ הראשון דוד בן גוריון.

רחל צברי צילום: אתר הכנסת

במסמכים שחולקו אתמול לחברי מליאת המועצה, צוין כמעט ליד כל שם מועמדת שנבחרה ארץ מוצאה. ברשימת השמות שאושרה, ישנן שבע נשים ספרדיות ויוצאות עדות המזרח ושש נשים שמוצאן אשכנזי. אורטל פרלמן-שמואלי חברת מועצת העיר מטעם סיעת אופק אמרה ל"הארץ" כי "בחרנו בין היתר הרבה שמות של נשים שהן מזרחיות ופורצות דרך. אני שמחה שהיתה לנו האפשרות ביום אזכרתו של מנחם בגין לקרוא לרחוב על שם רעייתו, עליזה. ההחלטה לקרוא שכונה שלמה על שמן של נשים, זה דבר משמעותי ואני מקווה שהבשורה מבאר שבע תגיע לערים נוספות. אני חושבת שהחלטה כזו מראה שאין תקרת זכוכית, זה שובר את כל הסטיגמות ומראה שבאר שבע היא עיר פתוחה לנשים מצליחות ובעצם זה פורץ דרך".

מרים בן פורתצילום: דניאל בר און

באפריל אשתקד, לאחר שהעייריה אספה נתונים וגילתה כי הגברים זוכים ליתרון משמעותי בכל הקשור לשמות רחובות, הוחלט לקרוא לכל הרחובות בשכונת "כלניות" על שמן של נשים. 13 השמות שאושרו אתמול מצטרפים לרשימה של 28 שמות רחובות שאושרו אשתקד בהם יפה ירקוני, מארי קירי, נעמי שמר, שושנה דמארי, זוהרה אלפסיה, אולגה שמיר, דליה רביקוביץ' ורבות מיקירות העיר באר שבע דוגמת ד"ר וילהלמינה כהן, טובה ברץ, ד"ר קריסטינה סיקורה ועוד.

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' אמר כי "הנשים במדינת ישראל מונות לפחות מחצית מהאוכלוסייה, ולצערי דבר זה לא בא לידי ביטוי ביחס אליהן. החלטתי להוביל מהלך שבמסגרתו ייקראו יותר שמות רחובות ברחבי העיר על שמותיהן של נשים, מתוך מטרה להביא לידי ביטוי את תרומתן האדיבה של נשים פורצות דרך לחברה הישראלית ולעולם כולו. החלטה שכזו יכולה רק לכבד אותנו ובמקביל להעצים את פעילותן של אותן נשים שחוללו שינוי במגוון רחב של תחומי חיים והיוו מודל לחיקוי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ