מועצת ג'ת תסיר שלטי רחוב על שם יאסר ערפאת

שר הפנים דרש מראש המועצה להסיר את השלטים ואמר כי לא ניתן היתר לקרוא כך לרחוב. נתניהו: לא יכול להיות שיש רחובות על שמם של אויבי ישראל בתוך מדינת ישראל

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב יאסר ערפאת בכפר ג'ת
רחוב יאסר ערפאת בכפר ג'ת

ראש מועצת ג'ת החליט היום (ראשון) להסיר את שלטי הרחוב על שם יאסר ערפאת שנתלו במועצה. מוקדם יותר דרש שר הפנים אריה דרעי מראש המועצה להסיר את השלטים תוך 48 שעות.

במכתב לראש המועצה מוחמד ותד כתב דרעי כי משרד הפנים לא ידע על ההחלטה להנציח את ערפאת, וציין כי צו המועצות המקומיות מחייב מועצה להודיע לשר הפנים בתוך 10 ימים על שינוי שם רחוב. "כעולה מהנתונים שבידינו, הבקשה האמורה לא אושרה על ידי משרד הפנים, וכנגזרת מכך לא נרשם רחוב בשם כאמור בנתוני מרשם האוכלוסין", כתב דרעי. "אבקשכם לפעול באופן מידי ובתוך פרק זמן שלא יעלה על 48 שעות, להסרת השלטים המוצבים ברחוב והנושאים את שמו של 'יאסר ערפאת'".

בשיחה עם "הארץ" אישר ותד כי במועצה הוחלט להסיר את כל שלטי הרחובות ששמותיהם שנויים במחלוקת, מאות במספר, זאת "בשל אי השלמת השלבים החוקיים", כדבריו. "במקביל נפעל לאשרר שמות שאינם במחלוקת", הדגיש. דרעי בירך על ההחלטה, וכן על החלטת המועצה להורות לוועדת השמות ביישוב לקיים דיון מחודש בנוגע לשמות הרחובות ביישוב. "משרד הפנים יאכוף את ההחלטה לגבי שמות רחובות שנקראו על שם מחבלים בכל מקום בארץ כדי לוודא שהדבר ייעקר מהשורש״, אמר השר.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא היום - בפעם השניה ביומיים האחרונים - ואמר כי "לא יכול להיות שיש רחובות על שמם של אויבי ישראל בתוך מדינת ישראל". לדבריו, "אני רוצה את ערביי ישראל כחלק מסיפור ההצלחה של ישראל ואזרחים נאמנים של מדינת ישראל. כל הדלתות פתוחות בפניהם, אבל הדלת הזאת איננה כוללת קריאת רחובות על שמם של אויבי ישראל ורוצחי ישראלים. השלט הזה יוסר".

בשבוע שעבר פנה ארגון הימין "אם תרצו" יחד עם קבוצה של נכי צה"ל לשר הפנים במחאה על הנצחת ערפאת ודרשו ממנו לפעול לשינוי שם הרחוב. "קריאת רחוב במועצה מקומית במדינת ישראל על שמו של ארכי-רוצח היא לעג לרש ומהווה יריקה בפרצופם של אלפי הישראלים שנהרגו ונרצחו בפיגועים במהלך השנים", כתב לדרעי מנכ"ל "אם תרצו", מתן פלג. 

ראש המועצה ותד טען מוקדם יותר כי כלל לא ידע על הנצחת ערפאת, אך שאינו רואה כל סיבה לשנות את שם הרחוב. מבדיקת "הארץ" התברר כי הרחוב נקרא על שם ערפאת כבר ב-2008, בעת שבג'ת פעלה ועדה קרואה. אהוד אולמרט היה אז ראש הממשלה ושר הפנים היה אלי ישי. בשיחה עם "הארץ" אמר היום ותד כי יבדוק אם ניתנו האישורים המתאימים, אך הבהיר כי אינו רואה בעיה עקרונית בקריאת רחוב על שם ערפאת. "אני אמרתי ועדיין אומר שגם ממשלת ישראל וגם נשיאי מדינתנו וראשי הממשלה הכירו בו כאיש שלום, חתמו אתו הסכמים והוא זכה בפרס נובל לשלום", אמר ותד, "אין שום מניעה חוקית או מוסרית לקרוא רחוב על שמו. אנחנו פועלים בהתאם לחוק. לא הייתי ב-2008, למה אחרי תשע שנים נזכרו אני לא יודע. נבדוק את כל הדברים ונגיב בהתאם. אם אכן התברר שלא היה אישור של ועדת השמות של משרד הפנים, נכבד כל החלטה של כבוד השר. נבדוק, נתייעץ ונחליט מה שנכון".

ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) תקף אתמול את נתניהו על דבריו ואמר: "יאסר ערפאת הוא המנהיג הלאומי של העם הפלסטיני, ושמו קשור בחבל התבור לנראטיב הלאומי הפלסטיני. זכותו של המיעוט הערבי בישראל להנציח את זכרו במרחב הציבורי שלו, לרבות בשמות רחוב". לדברי ג'בארין, "ההתנגדות של נתניהו לקריאת רחוב על שמו ביישוב ערבי משקפת הן את התכחשותו לייחוד הלאומי של המיעוט הערבי והן את התנגדותו לכל פיוס היסטורי עם העם הפלסטיני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ