ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים אישרה אתמול תקציב מוגדל, לאחר עימות ממושך עם הממשלה שהביא להשבתת השירותים העירוניים. עם זאת, בכמה מהסעיפים הנוגעים לסגירת פערים בין מערב ומזרח ירושלים לא נרשם גידול.

לפני כשבועיים הגיעו העירייה והממשלה לסיכום על הגדלת התקציב הממשלתי הניתן לעיר ל–700 מיליוני שקלים, סיכום שברקת הציג כניצחון על משרד האוצר, שלא הסכים תחילה להגדיל את התקציב. מנגד, באוצר טוענים שהסכום אינו רחוק מזה שהוצע לעירייה עוד לפני השבתת השירותים וכי מקורה של רוב התוספת במשרדי ממשלה אחרים. התקציב הכולל שאישרה ועדת הכספים העירונית הוא 7.3 מיליארד שקלים.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת בכנס ירושלים, בחודש שעברצילום: ישראל ברדוגו

בעירייה מצביעים על הגידול בתקציבים לחזות העיר (ב–66 מיליון שקלים), תקציב החינוך (124 מיליון) ותקציב התכנון וההתחדשות העירונית (323 מיליון). אולם באופוזיציה העירונית מצביעים על כמה תקציבים שלא גדלו. כך, התקציב לתכנון השכונות הפלסטיניות עיסאוויה וראס אל־עמוד, כ–300 אלף שקלים, יבוטל. משמעות הדבר היא דחייה נוספת בהכנת תוכניות מתאר לשכונות הפלסטיניות, שהיו עשויות לקדם את פתרון סוגיית הבנייה הבלתי חוקית וההריסות באזור, המעיקות מאוד על הפלסטינים. עם זאת, התקציב כולל קידום של תוכניות בנייה לפלסטינים באזור ערב א־סוואחרה, שם מקודמת תוכנית חדשה.

תקציב החינוך במזרח ירושלים (האגף לחינוך ערבי), 18 מיליון שקלים, נותר קטן בהשוואה לתקציב האגף לחינוך ממלכתי (54 מיליון) והאגף החרדי (37.4 מיליון). גם בתחום בינוי הכיתות, הנחשב לבעייתי ביותר בחינוך במזרח ירושלים, אין בתקציב בשורה. לבניית כיתות חדשות במגזר הערבי מיועדים רק מיליון שקלים וחצי, לעומת 9.5 מיליון במגזר הכללי ו–21 מיליון באגף החרדי.

"המינימום שאפשר היה לצפות מעיריית ירושלים הוא שתאשר תכניות לשכונות הפלסטיניות, כדי לתת לתושבים תקווה כלשהי שיום אחד יוכלו אולי לקבל היתרים ולחיות בלי לפחד מדחפורים שיהרסו את בתיהם", אמרה חברת מועצת העיר מטעם מרצ, לורה ורטון. "הזלזול הכי נורא הוא כלפי הדור הצעיר. הנהלת העיר אישרה היום השקעות של פי 5 עבור ילדים ישראלים מאשר עבור ילדים פלסטינים. איך אנחנו נראים אם לא ככובשים? איזה שכנים אנחנו? בבתי הספר של מזרח ירושלים לא רואים עיר מאוחדת, אלא עירייה מדכאת".

תושב עיסאוויה ליד ביתו ההרוס, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מהעירייה נמסר בתגובה: "צר לנו ש'הארץ' מחפש בנרות כמה סעיפים בהם יש כביכול קיטון ומתעלם מתקציב של 7 מילארד ש"ח ממנו נהנים כל תושבי העיר ותושבי מזרח העיר הכולל בתוכו בשורות רבות בתשתיות, בתרבות, בחינוך, בניקיון, בגני משחקים ברווחה ועוד בכל חלקי העיר.

התקציב החדש כולל בשורות רבות למגזר הערבי כגון עליה משמעותית בתקציב התברואה והניקיון, תקציב של 5.6  מיליון ש"ח לטובת פעולות תרבות במזרח העיר וכן פיתוח מרכזי למידה ומצוינות במזרח העיר. כמו כן עליה משמעותית בתקציב לשכירת מבני חינוך, הרחבת התכנית למניעת נשירה מבתי ספר, עליה בתקצוב לגינות ציבוריות, עליה בתקציב ריבוד כבישים, הקמת בריכת שחיה בבית חנינה, מאות אלפי שקלים למרכזי תעסוקה, חצי מיליון ש"ח לקידום תכנית זכויות בניה לאורך הכביש האמריקאי במתחם ערב  א-סוואחרה, תקציב בסך 200,000 לתכנית תעסוקה ב"משלוש עטרות" ועוד. צר לנו שעיתון 'הארץ' לא ראה לנכון לפרסם בשורות רבות אלו ונוספות.

כמו כן, בניגוד לנטען בנושא כיתות לימוד - לאור הפערים בכיתות לימוד תקניות, העירייה הכינה תכנית אב לצמצום הפערים בכל המגזרים, ומגייסת הלוואה של מיליארד ש"ח לבניית אלף כיתות וצפויה לקבל בקרוב אישור לכך מהממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ