מטופל שרף למוות אחות בקופת חולים בחולון; נעצר חשוד בן 78

ההרוגה היא טובה קררו, בת 56 ■ לפי המשטרה, התוקף הוא ניצול שואה הלוקה בנפשו וביצע את המעשה כיוון שכעס על הטיפול שקיבל ■ החשוד ברצח שחזר את מעשיו ואמר כי לא התכוון לפגוע באחות ■ מערכת הבריאות כולה תושבת מחר בין 08:00 ל-10:00

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התקרית, הבוקר. בתמונה הקטנה: ההרוגה טובה קררו
זירת התקרית, הבוקר. בתמונה הקטנה: ההרוגה טובה קררוצילום: תיעוד מבצעי מד"א

מטופל שרף היום (שלישי) למוות אחות בקופת חולים כללית ברחוב קפלן בחולון. האיש נמלט, ולאחר מצוד המשטרה עצרה חשוד במעשה, ניצול שואה מחולון בן 78. ההרוגה היא טובה קררו, בת 56. מערכת הבריאות תושבת מחר בין 08:00 ל-10:00 בעקבות הרצח, כך הודיע יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן.

לפי ההסתדרות, "השביתה באה לאות הזדהות עם כל אנשי מערכת הבריאות שעושים לילות כימים למען החולים ובני משפחותיהם ברחבי הארץ". מוקדם יותר הודיעה ההסתדרות הרפואית על שביתה בכל קופות החולים של כללית במחוז תל אביב החל מהשעה 11:00 ועד מחר בבוקר.

מרפאת כללית שבה אירעה התקרית, הבוקר בחולוןצילום: דודו בכר

מחקירה ראשונית עולה שבשבוע שעבר בא החשוד למרפאה וקיבל חיסון נגד שפעת. האחות שהוא הצית היא זו שהזריקה לו את החיסון. בעקבות תופעות הלוואי של החיסון הוא הרגיש חולשה. מאז היה מגיע מדי יום לקופה וכועס על כך שנתנו לו את החיסון. הצוות הרפואי הסביר למטופל שמדובר בתופעות לוואי מוכרות ושגרתיות, אך זה לא הרגיע אותו. הבוקר בא האיש לקופת החולים עם בקבוק ובו חומר דליק, ניגש ישירות אל המעבדה שבה היתה האחות והשליך את הבקבוק אל תוך המעבדה.

לדברי מפקדת מרחב איילון, נצ"מ סיגל בר צבי, "הבוקר הגיע אזרח לקבל טיפול רפואי וככל הנראה לא היה שבע רצון. הוא הביא חומר דליק והצית אחות בתגובה לחוסר שביעות רצונו. הוא נמלט מהמקום ברכב ולאחר מצוד הוא נעצר ונחקר". בר צבי הוסיפה כי החשוד ככל הנראה לוקה בנפשו, נמצא בטיפול ומוכר בקופת החולים. לדבריה, הוא נלכד ביציאה מהעיר.

טובה קררוצילום: מתוך עמוד הפייסבו

מהחקירה עולה כי איש לא הצליח לעצור את התוקף או לתפוס אותו לאחר מעשה כיוון שלא משך אליו תשומת לב לפני שהשליך את הבקבוק אל עבר האחות וברח מיד לאחר המעשה. דורית, שהיתה עדה לתקרית, סיפרה: "עמדנו מחוץ למעבדה כמה אנשים, ואז ראינו שבקבוק של שתייה קלה נדלק עם חומר דליק ונזרק לתוך המעבדה. צעקו לכולם לצאת מהמקום. בתוך שניות כל המקום נהיה עשן שחור. נשמעו פיצוצים". עדת הראייה הוסיפה כי כוחות ההצלה הגיעו יחסית מהר.

בשעות הערב נלקח החשוד ברצח לסניף המרפאה תחת אבטחה כבדה ושחזר את מעשיו. הוא אמר שהגיע למקום עם בקבוק מלא חומר דליק אבל התעקש כי לא התכוון לפגוע באחות אלא רק להצית את המרפאה. לדברי גורמים המעורבים בחקירה, בני משפחתו של החשוד התריעו בעבר בפני גורמי רפואה ורווחה על הבעיות הנפשיות מהן הוא סובל אך אמרו כי הוא לא היה אדם אלים. מחר הוא יובא לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב, לאחריו הוא צפוי להישלח לאבחון פסיכיאטרי. 

עו"ד אופיר כתבי, המייצגת את החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית, מסרה כי "מדובר באירוע טרגי. הקשיש שסובל מבעיות נפשיות טוען כי לא היתה לו כל כוונה לפגוע באנשי הצוות הרפואי וכי לא שפך חומר דליק על האחות". לדברי עורכת הדין, האיש "רצה לפגוע ברכוש כדי לזעוק על הסבל שנגרם לו ולקבל סיוע מהרשויות".

משפחתה של קררו פרסמה הערב מכתב לתקשורת בו נכתב: "טובה נקטפה ברצח מתועב במקום בו עבדה בנאמנות למעלה מ-30 שנה. כולנו כואבים את לכתה בטרם עת. איבדנו אמא, סבתא, דודה, חברה, אשה אוהבת, המלאך של המשפחה. תמיד אהבה את כולם ודאגה לכולם. אחות שטיפלה במסירות רבה באלפי חולים לאורך שנים רבות ופעלה ללא דופי למען הזקוקים לעזרתה"

המרפאה ברחוב קפלן 15 בחולון, בשכונת שיכון עממי, היא סניף שכונתי קטן של שירותי בריאות כללית הממוקם בקרבת מרכז העיר. ככל הידוע, המצית הוא אחד המטופלים בסניף. במקום יש אבטחה היקפית - סיורי אבטחה שנעים בין הסניפים השונים ולא מאבטח קבוע המוצב בסניף.

שר הבריאות יעקב ליצמן מסר תגובה ראשונית לתקרית: "מדובר בחציית כל הקווים האדומים של אלימות אסורה ומסוכנת. אני סומך על משטרת ישראל שמקיימת בשעה זו בדיקות ראשוניות כדי לחקור את האירוע הקשה ונמתין לקבלת ממצאים אלו", מסר ליצמן והוסיף: "אני מבקש לגבות את הצוותים הרפואיים ולחזק את הרופאים, האחיות וכלל עובדי מערכת הבריאות. לא נוכל להשלים עם מקרי אלימות נגד אנשי הרפואה ואין סיבה שתצדיק התנהגות נפשעת מעין זו. תנחומיי למשפחה היקרה בשעתה הקשה".

מחקר: בתוך שנה, 36% מאנשי הצוות במרפאות נתקלים באלימות פיזית ממטופלים

התקרית היום מצטרפת לשורה ארוכה של מקרי אלימות נגד צוותים רפואיים בישראל. אלימות מטופלים ומלוויהם כלפי צוותים רפואיים היא אחת הבעיות הקשות שעמן מתמודדים כיום בתי חולים ומרפאות של קופות החולים בקהילה. מחקרים וסקירות מהשנים האחרונות מראים כי הסיכון לאלימות במקום עבודה בארגוני בריאות הוא גבוה במיוחד בהשוואה למקומות אחרים וכי הבעיה הולכת ומחמירה. בשנים האחרונות התקיימו כמה שביתות מחאה והזדהות בבתי חולים בישראל, על רקע תקיפות צוותים רפואיים בידי מטופלים ובני משפחה.

בפברואר 2010, בעקבות גל אלימות שפקד את מערכת הבריאות בשנת 2008, התקבל תיקון לחוק העונשין הקובע עונש של חמש שנות מאסר לאדם שתקף "עובד חירום" דוגמת רופא, אח או מיילדת.

בשנת 2011 פורסם דו"ח מחקר, שנערך על ידי הארגונים מאיירס, הג'וינט ומכון ברוקדייל, ועסק באלימות כלפי צוותים במרפאות בקהילה. על פי ממצאי המחקר, שהקיף כ-700 אנשי צוות, 75% מהנשאלים דיווחו שנתקלו באלימות מילולית – צעקות, קללות ואיומים – לפחות פעם אחת במהלך השנה שקדמה למחקר. 40% מאנשי הצוות דיווחו כי חוו אלימות כזו לפחות שלוש פעמים בשנה.

במחקר נכללו סירוב לצאת מהחדר וזריקת חפצים על המטפל בהגדרת האלימות הפיזית. לפי הגדרה זו, 36% מאנשי הצוות במרפאות חוו אירוע כזה באופן אישי לפחות פעם בשנה. 10% מהם דיווחו על שלוש פעמים לפחות. עוד העלה המחקר כי 85% מאנשי הצוות דיווחו שהיו עדים לאלימות כלשהי בשנה שחלפה – תופעה המוגדרת בספרות כ"אלימות משנית". לפי המחקר, רק 11% מהמקרים מדווחים למשטרה ובמרבית המקרים אנשי הצוות מבליגים וממשיכים הלאה.

כל השירותים הסוציאליים בארץ יסגרו מחר (יום ד) לקבלת קהל בין השעות 10 ל-12, בעקבות הרצח הטראגי של אחות קופת חולים בחולון, טובה קררו. יו״ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק, אמרה כי ״מזה מספר שנים אנו מתריעים על היעדר אבטחה של העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות. סוגיית האבטחה היא סוגייה חשובה וקריטית. לאחר שלפני כחודש הכתובת על הקיר רוססה ונכתב: ׳דרוס כל עו״ס׳, אנו חוששים שעלול לקום מישהו ולהוציא זאת חלילה לפועל״.                       

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ