בצעד חריג הופסקה הזרמת האמוניה מהמכל בעת ביקורו של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה

עובדים חשדו שההפסקה נועדה להסתיר מן המנכ"ל את מצבו של המתקן. ההנהלה טוענת שבהמלצת יועץ בינלאומי נעשה ניסיון להזרים את האמוניה בשיטה אחרת, בלי קשר לביקור המנכ"ל, וההזרמה הרגילה נפסקה רק לצורך המעבר לשיטה החלופית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפגנה לסגירת מכל האמוניה בחיפה, בחודש שעבר

במתקן האמוניה בחיפה הופסקה בשבוע שעבר בצעד חריג הזרמת האמוניה מן המכל, בזמן שמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ביקר במתקן. עובדים במפעל חשדו שהצעד נועד להסתיר את מצבו של המתקן, שבהוראת בית המשפט המחוזי בחיפה אמור להיות מרוקן עד 1 באפריל.

"הפסיקו את משאבות המשלוח למפעל ולמפעל דשנים", אמר עובד חיפה כימיקלים בשיחה עם "הארץ". "הפסיקו הכל כדי ש(המנכ"ל) לא יראה דליפות, אם יש. הם עושים את זה כדי שיחשוב שהכל בטוח, שאין על מה לעשות רעש ומהומה". עובד נוסף ששוחח עם "הארץ" הוסיף כי "המכל זו לא הבעיה היחידה, גם התשתיות. גם אנחנו שעובדים שם לחוצים מזה".

לפי מידע שהגיע לידי "הארץ", המנכ"ל ישראל דנציגר ביקר ביום רביעי האחרון בשעות הבוקר במכל האמוניה. הודעה על הביקור לא נמסרה לתקשורת. מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה כי "בביקורו של מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה המשיך מפעל חיפה לפעול במלוא תפוקתו".

מסמכים שהגיעו לידי "הארץ", המעידים על פעילות המתקן באותו יום, מאששים לכאורה את דבריהם של העובדים. בדו"ח האירועים באותו יום מצוינת בבוקר הפסקה זמנית של משלוח האמוניה מהמסוף, וכעבור יותר מארבע שעות "חידוש משלוח אמוניה לדשנים". גם בגרף פעילות המכל מופיעה הפסקת זרימה בזמן שבו שהה המנכ"ל במתקן. לדברי אחד העובדים, בימי שגרה לא מפסיקים את המשלוחים. "אין סיבה להפסיק. זה משלוח רציף כל הזמן, 24 שעות ביממה, אלא אם כן יש תקלה", אמר העובד.

אחד המסמכים שהגיע לידי "הארץ": הפסקה זמנית ב-8:20, חידוש עבודה ב-13:00

לפי ההסבר של החברה, פעילות המשאבות לא הופסקה במשך היום אלא היה שינוי באופי פעולתן - וזאת בהתייעצות עם המומחה הבינלאומי ששהה במפעל באותו שבוע כדי ללוות את ריקון המכל. השינוי נעשה כחלק מבחינה של דרכים נוספות לרוקן את המכל מהאמוניה. להנהלה יש הסבר גם להפסקת הזרימה המתועדת בגרף: בעת המעבר לשיטת הריקון החלופית נפסקה הזרמת האמוניה מן המכל לזמן מה, אחר כך נראית כמות ההזרמה בשיטה החלופית, ולאחר זמן מה שוב הפסקה, קצרה יותר, לצורך חזרה אל שיטת הפעולה הרגילה.

בשבוע שעבר הגיש המשרד להגנת הסביבה את עמדתו לבית המשפט המחוזי ולפיה על חיפה כימיקלים להגיש עד 1 באפריל  תוכנית ריקון בטיחותית עם לוח זמנים, ובינתיים להשאיר 600 טון  אמוניה במכל. עם זאת, בהליך המתנהל במקביל בבית המשפט העליון בעניין המכל ביקשה המדינה דחייה בהגשת עמדתה, שהיתה אמורה להיות מוגשת בשבוע שעבר.

פרופ' אהוד קינן, שעמד בראש צוות המומחים שכתב את הדו"ח המקיף בנושא מכל האמוניה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי לדעתו הסיבה לבקשת חיפה כימיקלים להשאיר אמוניה במכל נובעת מכך שאם המכל ירוקן, הוא לא יוכל להיות שמיש יותר. "ברגע שהמכל יתרוקן אי אפשר יהיה למלא אותו, כי הוא יצטרך לעבור בדיקה והוא לא יקבל אישור, כי אף גורם מוסמך לא יחתום על זה", אמר קינן והוסיף כי למכל "אין ניקוז תחתי וגוף חימום תחתי שיכול לאייד את שאריות האמוניה. היה אסור מלכתחילה להכניס אליו אמוניה".

בנוגע למצב המתקן נמסר בתגובת ההנהלה כי "המערכת של המכל והזרמת האמוניה תקינה, ואף גורם מקצועי לא טען אחרת. יחד עם זאת, בתוך כשבוע לא תהיה בפועל יותר אמוניה במדינת ישראל, ואז אכן יושבתו קווי הייצור לייצור דשנים של חיפה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתשובה לשאלת "הארץ" על מטרת הביקור, כי "מנכ"ל המשרד הגיע כדי לעמוד מקרוב על תוכנית ריקון המכל וההכנות, כדי לוודא שהתהליך יבוצע באחריות ובזהירות מלאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ