שני פצועים בקריסת מנוף על בית ברמת גן, שבוע לאחר שפועל נפצע קשה באתר

בעקבות פציעת הפועל לפני כשבוע, ביקר באתר מפקח של משרד העבודה ולא מצא בו ליקויי בטיחות. עיריית רמת גן הפסיקה מידית את העבודה במקום ובשלושה אתרי בנייה נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העגורן שקרס ברמת גן, היום

עגורן קרס היום (ראשון) על בית מגורים במרכז רמת גן ושני בני אדם נפצעו, מפעיל המנוף שנפצע בינוני ופועל שנפצע קל. נפתחה חקירת משטרה בחשד לרשלנות. זאת רק שבוע לאחר שנפל מגובה פועל באותו האתר לבניית "מגדל ספורט רמת גן" של חברת "אורתם מליבו" ונפצע קשה. המנוף נפל על דירה אותה שוכרים זוג סטודנטים. 

כעת נסיבות האירוע נבדקות על ידי משרד העבודה והמשטרה ובבדיקה ראשונית התברר כי העגורן נפל כתוצאה מכשל הנדסי במהלך הפעלתו. במשרד הודיעו כי מינהל הבטיחות הטיל צו להפסקת העבודות במקום למשך 48 שעות. כשעה לאחר האירוע נפצע אדם באורח קל מקריסת פיגומים באתר בנייה ברחוב ההגנה בעיר. 

בדצמבר האחרון התריעה אורלי סוורני, תושבת העיר המתגוררת בבניין שנמצא מול אתר הבנייה בו קרס המנוף, כי הוא לא יציב כשנושבת רוח וכי היא חוששת שייפול, אך לדבריה בעירייה נמסר לה כי המנוף תקין. "צילמתי את המנוף מתנדנד ברוח ושלחתי לעירייה. כל השכנים פחדו שהוא ייפול עלינו", אמרה. בעירייה טענו כי העבירו דיווח על המנוף למשרד העבודה. "התקבלה פנייה אחת מתושבת, בזמו שהאתר לא היה פעיל. לאור העובדה שהצו היחיד שבסמכותנו הוא הפסקת עבודה, ולא הייתה שם עבודה שאפשר להפסיק. העברנו את הפנייה לטיפול משרד העבודה", נמסר בתגובה מעיריית רמת גן. עם זאת, ממשרד העבודה נמסר כי לא נמצא שום תיעוד לפניית העירייה. 

מחברת "אורתם מליבו" נמסר כי "מדובר באירוע מצער שאת נסיבותיו אנחנו בודקים כעת, יחד עם כלל הגורמים הרלוונטיים. המנוף, שנשכר ותופעל על ידי חברה גדולה ובעלת ניסיון, עבר את כל הבדיקות על ידי הרשויות ובודק מנופים מאושר לפני תחילת העבודות ובמהלך חודש ינואר האחרון. כמו כן, המנופאי שהפעיל אותו הינו בעל רישיון בתוקף".
בעקבות קריסת המנוף, עריית רמת גן ערכה בדיקה של אישורי המנופים הפועלים בכל אתרי הבנייה בעיר, והפסיקה מיידית את העבודה בארבעה אתרי בנייה נוספים שבהם לא נמצאו אישורים. בעירייה הדגישו כי מדובר במהלך התנדבותי מצדם, אף על פי שפקודת העיריות מטילה את האחריות גם על העיריות ולא רק על משרד העבודה והרווחה. "העירייה תפקח על בנייתם ופעולתם של מעליות, פייר מעליות, מנופים ומסוקים בבניינים, תסדירם ותדאג לבדיקתם ככל שתראה צורך בה כדי להבטיח מפני סכנת מוות או חבלה לאדם העלולה לבוא מהם", נכתב. 

לדברי הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בנייה, התנערות העריות מהאחריות לבטיחות תורמת משמעותית הפקרות באתרי הבניה: "הרשויות המקומיות לא עושות כלום והן חלק מהבעיה. הן הגורם בשטח, שמוציא היתרי בנייה והם אפילו לא מתנות את ההיתר בהוכחה שהאתר דווח למנהל הבטיחות התעסוקתית. יכולות האכיפה של הרשויות גדולות משל המינהל, המפקחים שלהם מסתובבים ברשויות ומכירים כל פינה". לכן בחודשים האחרונים במינהל הבטיחות שבמשרד הרווחה מול מרכז השלטון המקומי, על מנת להטמיע את הפיקוח מטעם העיריות.

השכנים התריעו, העירייה הרגיעה. זירת נפילת העגורן, היוםצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ