בעקבות בג"ץ המרכולים: דרעי מגבש חוק שיעניק לו סמכות לפסול חוקי עזר בעלי השלכות כלל ארציות

החוק, שנמצא בשלבי ניסוח, נועד למנוע מעיריות נוספות לפתוח עסקים בשבת. במקביל, דרעי פועל לשדרוג הפיקוח והאכיפה של חוק שעות העבודה והמנוחה בשבת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של סופר יודה בתל אביב, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בעקבות החלטת בג"ץ לאשר לפתוח מרכולים בתל אביב בשבתות, משרד הפנים מגבש הצעת חוק חדשה שתקנה לשר הפנים "סמכות יתרה" לפסול חוקי עזר עירוניים במקרים בהם לחוקי העזר יש השלכות רוחב כלל-ארציות, או כשמדובר בחוקי עזר שעוסקים בנושאים לאומיים ולא בנושאים מקומיים בלבד. החוק, שנמצא בשלבי ניסוח, נועד למנוע מערים נוספות בישראל לפתוח עסקים בשבת באמצעות חוקי עזר מקבילים לזה שגיבשה עיריית תל אביב.

במשרד הפנים מתכוונים להשלים בתוך ימים אחדים את ניסוח הצעת החוק, כדי להתחיל לקדם אותה בשבועות הקרובים במסלול החקיקה בכנסת. "המטרה היא לא לייצר חוק עוקף בג"ץ, אלא להיעזר בנקודות שבג"ץ סימן כדי לשמר את הסטטוס-קוו", אמר מקור במשרד הפנים. לדבריו, "הצעת החוק תפעל לייצר איזון בין סמכות הרשות המקומית לחוקק חוקי עזר לבין פקודת העיריות המסמיכה את שר הפנים לאשר את חוקי העזר העירוניים ולקבוע מה תוקף ההכרעה של השלטון המקומי מול השלטון המרכזי". המקור הוסיף כי "חוקי עזר עירוניים נועדו לאפשר את שגרת חיי היום-יום וטיפול במפגעים. לעומת זאת, כשמדובר בנושאים לאומיים בעלי השלכות ארציות, תישמר לשר הפנים סמכות יתרה לבלום חוקי עזר".

במקביל, במשרד הפנים מתכוונים לשדרג את יכולות הפיקוח והאכיפה של חוק שעות עבודה ומנוחה כדי לוודא שעסקים אינם עוברים על החוק במסגרת פעילותם בשבת. לצורך העמקת הפיקוח, שר הפנים, אריה דרעי, צפוי להביא לממשלה הצעת מחליטים בשבועות הקרובים, במסגרתה יוחלט על הקצאת כח אדם ושורה של סנקציות יעילות שנועדו לסייע באכיפת החוק.

אתמול, בתום מאבק משפטי ממושך, אישר בג"ץ את חוק העזר של עיריית תל אביב המסדיר את פתיחתם בשבת של כ–160 מרכולים ופיצוציות ועוד כ–80 עסקים בשלושה מתחמי מסחר — נמל יפו, מתחם התחנה ונמל תל אביב. נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור והשופטות אסתר חיות ודפנה ברק־ארז קבעו פה אחד כי חוק העזר מידתי, וביקרו את גרירת הרגליים של הממשלה, שבמשך שנתיים וחצי התקשתה להחליט אם לאשר או לפסול את החוק.

בעקבות הפסיקה, כמעט שליש מהמרכולים והפיצוציות הפתוחים כיום בתל אביב בימי המנוחה לא יעשו זאת יותר. לפי סקר שערכה העירייה ב–2014, כ–230 מרכולים ופיצוציות פועלים בעיר בשבתות ובחגים, לא כולל עשרות בתי העסק בשלושת מתחמי המסחר. בעירייה העריכו כי לא חל מאז שינוי משמעותי במספרם. כיוון שחוק העזר, שאושר במועצת העיר בקיץ 2014, קובע כי העירייה תיתן היתרים ל–164 מרכולים ופיצוציות לפעול בשבת, המשמעות היא שעשרות מהם ייאלצו לסגור את שעריהם בימי המנוחה.

שר הפנים אריה דרעי תקף אתמול את פסיקת בג"ץ ואמר כי "החלטת בג"ץ מהווה פגיעה קשה בשבת קודש ובצביון העם היהודי. החלטת בג"ץ היא הפרה של הסטטוס־קוו, ואנו נפעל בכל האמצעים כדי להחזיר אותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ