מפגינים התעמתו עם משתתפים בטקסי זיכרון אלטרנטיביים בת"א ובצפון

עשרות פעילי ימין הפגינו וקיללו מול משתתפי הטקס הישראלי-פלסטיני בת"א, עד שפוזרו בידי המשטרה. בקרית טבעון תקפו מפגינים, חלקם רעולי פנים, את המשתתפים באירוע זיכרון ערבי-יהודי

גילי כהן
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס הזיכרון בתל אביב, הערב
טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי בתל אביב. בישראל של נתניהו, דמו של השמאל מותר, מזמןצילום: חי אשכנזי

פעילי ימין תקפו הערב (ראשון) משתתפים בטקסי זיכרון אלטרנטיביים שהתקיימו בתל אביב ובקריית טבעון.

בטקס האלטרנטיבי בהיכל שלמה בתל אביב, שארגנו תנועת "לוחמים לשלום" ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, אביב השתתפו, לדברי המארגנים, כ-4,000 בני אדם.

כמה עשרות פעילי ימין הפגינו מחוץ למקום וקיללו את משתתפי הטקס, עד ששוטרים הגיעו ופיזרו אותם. בטקס אמורים היו להשתתף 225 פלסטינים, אך הם לא קיבלו אישור כניסה לישראל, ולכן קיימו אירוע מקביל בבית ג'אלה, ששודר באירוע בתל אביב.

בסרטונים המתעדים את ההפגנה ניתן לשמוע כי חלק מהמפגינים איימו כי "יתקעו סכין בראש" לנכנסים לאולם, קראו לשרוף אותם והטיחו לעברם: "היטלר היה הורג אתכם". מעדויות של משתתפים בטקס שהגיעו ל"הארץ" עולה כי הם חשו פחד לאור מפגן השנאה והאלימות במקום. עוד דיווחו כי ספגו יריקות, קללות, בעיטות ודחיפות. עדות נוספת מספרת כי על חלק ממשתתפי הטקס  הושלכו שקיות שתן, וכי המפגינים חיכו לאלו שהמתינו לאוטובוסים שהיו במקום. "אחרי הטקס הלכנו לרוקח לתפוס אוטובוס ואז השפריצו עלינו שתן מתוך בקבוק ממכונית", אמרה תמר מקבוצת הנשים של "לוחמים לשלום". "מכונית אחרת ריססה עלינו גז, אני השתעלתי מזה. זה היה מאוד לא נעים. על אנשים אחרים שחיכו בתחנות האוטובוס שפכו מים".

קרדיט: מתוך דף הפייסבוק "למען ארץ ישראל"

מארגני האירוע דיווחו כי שלושת חברי סיעת מרצ - חברות הכנסת זהבה גלאון ומיכל רוזין וחבר הכנסת עיסאוי פריג' - הותקפו בקללות על ידי עשרות פעילי ימין שביקשו לשבש את טקס יום הזיכרון. ח"כ פריג' אמר בתגובה כי "עצוב היה שהטקס הזה, בניגוד לקודמיו, נערך ללא השותפים הפלסטינים שכניסתם לישראל נמנעה על ידי שר הביטחון ליברמן, אבל גם ליברמן וחבריו לא יצליחו להשתיק את האנשים בשני הצדדים שלוחמים למען הפיוס והשלום".

בקרית טבעון תקפו כשלושים מפגינים, חלקם רעולי פנים, את המשתתפים באירוע זיכרון המתקיים זו השנה השנייה בשיתוף פורום משפחות שכולות ולוחמים לשלום. המפגינים נכנסו לחנות "קרון הספרים" בתחילת הערב והודיעו כי "הערב לא יתקיים". המשטרה, שהוזעקה למקום, פיזרה את המפגינים. הטקס התקיים תחת אבטחה משטרתית כבדה.

אבי פן, מייסד "קרון הספרים", סיפר שהמפגינים התפרצו בכוח לאירוע. "הם דחפו אותנו, לא פחדנו. אני הדפתי חזרה". גלעד אלון, שותף בחנות, אמר: "האנשים המתכנסים כאן, לבם פתוח גם לכאב של האזרחים הערבים תושבי המדינה. רוצים להקשיב להם ולחלוק איתם את המציאות, תוך תקווה ששיח והבנה עתידית ייצרו עתיד טוב יותר. באופן מצער קבוצה של אנשים שאין להם יכולת הקשבה והכלה, לא מסוגלים לאפשר לאזרחים כמוהם לקיים אירועים בדרכם-הם, והשתמשו בדרך היחידה שאותה הם מכירים – אלימות".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), שהשתתף באירוע בתל אביב, אמר בתגובה: "צר לי על העשרות שהפגינו בחוץ נגד הטקס. הם לא מבינים כמה חשוב המאמץ הזה, לתרגם את הכאב שבאובדן ובשכול למאמץ משותף לבנות כאן עתיד אחר לשני העמים. עתיד של שלום".

האירוע בקרית טבעון, הערבצילום: נעה שפיגל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ