אתר בנייה בתל אביב נסגר לאחר שנמצאו בו ליקויי בטיחות חמורים

בביקורת פתע נחשף כי באתר שברחוב שלום עליכם בעיר לא הוקמו מעקות בטיחות והתגלה פיגום מסוכן. ח"כ בן ראובן הצהיר כי תוגבר תדירות הביקורות, אך הנתונים מצביעים על מחסור בפקחים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה שנסגר ברחוב שלום עליכם בתל אביב, הבוקר
לי ירון
לי ירון

משרד העבודה הוציא הבוקר (רביעי) צו בטיחות המורה על סגירת אתר בנייה בתל אביב, לאחר שבביקורת פתע התגלו בו ליקויי בטיחות חמורים. את הביקורת ערכו יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) וח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), יחד עם מפקח מטעם המשרד. על פי הצו, לא תותר עבודה באתר עד שמפקח של משרד העבודה יאשר כי כלל הליקויים בו תוקנו.

ביקורת הפתע חשפה כי באתר, שמפעילה חברת "מ.פ עמית בניה ויזום" ברחוב שלום עליכם בעיר, לא הוקמו מעקות בטיחות, נמצא פיגום לא תקין ומסוכן ולא נרשמו בפנקס ביצוע הדרכות לעובדים. באתר גם נצפו פועלים שעבדו ללא קסדות ורתמות, אך נתונים אלו לא נכללו בצו. 

"אני מפחד ליפול. אני עובד בקומה גבוהה אז אני מבין שזה מסוכן, אבל אין מה לעשות, הקבלן לא מקפיד על הבטיחות ואני צריך לעבוד כדי להביא כסף הביתה", מספר מ', פועל בניין מאזור חברון שעובד באתר הבנייה כבר חודשים ארוכים. הוא עובד בקומה הרביעית במרפסת חשופה לגמרי, שבה לא נבנה אף מעקה או מחיצה שימנעו נפילה. לדברי פועלים נוספים באתר, הם לא קבלו הדרכה לעבודה בגובה בהתאם לתקנות משרד העבודה, או הדרכת בטיחות בכלל.

אתר הבנייה ממוקם כ-200 מטרים מבית הספר היסודי תל נורדאו בתל אביב, אזור הומה ילדים בשעות אחר הצהריים - אך אין כל הפרדה בין האתר לרחוב. "אנחנו נמצאים במצב חירום. יש עוד אלפי אתרים מסוכנים ברחבי הארץ שפועלים בלי להישמע לחוקי הבטיחות", אמר ח"כ בן ראובן. "יש חשש ממשי לחיי הפועלים באתרים מסוג זה, ואנחנו נגביר את ביקורי הפיקוח של חברי הכנסת לתדירות של אחת לחודש כדי להגביר את ההרתעה", אמר.

אחוז קטן בלבד מתוך אתרי הבנייה המדווחים במדינה זוכה לביקור של מפקחי מינהל הבטיחות במשרד העבודה, ורמת הפיקוח המורגשת בשטח שולית. כפי שפורסם ב"הארץ", כיום ישנם 18 מפקחים במינהל האחראים על 13,000 אתרים. על כך עמד מבקר המדינה בדו"ח האחרון ממאי 2016: "מפקחי המינהל ביקרו בפחות מ-50% מאתרי הבנייה שהיו מוכרים למינהל באותה עת", כתב. במילים אחרות, תדירות ביקורי הפיקוח באתרי הבנייה עומדת על פעם אחת בשנתיים וחצי. הנתון חמור במיוחד לאור טבעם הדינמי של אתרי בנייה, דבר המחייב תדירות ביקורים גבוהה בהרבה מהקיימת כיום. 

מחברת הבנייה "מ.פ עמית בניה ויזום" נמסר: "העובדים עברו הדרכות בטיחות, אך הדבר לא נרשם בפנקס, מה שיתוקן באופן מיידי. כמו כן, הפועלים בשטח קבלו הנחיה שלא לעבוד על הפיגום שנמצא לא תקין, והוא יפורק בהקדם. נושא היעדר המעקות במרפסות נבדק, ונמצא כי בשל העובדה שהיום התקבלה סחורה לאתר, המעקות פורקו באופן זמני לצורך הכנסת הסחורות והוחזרו מיד בתום קבלת הסחורה. הליקויים שנמצאו יתוקנו באופן מיידי ואנו נפעל כדי שלא יחזרו מקרים מסוג זה בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ