יום ירושלים |

עתירה לבג"ץ: בטל את האישור שנתנה המשטרה למצעד הדגלים להקיף את העיר העתיקה

לראשונה זה שנים, אישר אתמול מפקד מחוז ירושלים להאריך את מסלול המצעד שיתקיים היום אחר הצהריים. המדינה: העתירה תיאורטית, בלוח הזמנים הקיים אין אפשרות לשנות את המסלול

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

עתירה דחופה הוגשה הבוקר (רביעי) לבית המשפט העליון נגד מפקד מחוז ירושלים בשל החלטתו להאריך את מסלול מצעד הדגלים היום אחר הצהריים במסגרת אירועי יום ירושלים. מפקד המחוז, ניצב יורם הלוי, החליט אתמול לאפשר לחלק מהצועדים להמשיך אחרי שער שכם, להקיף את העיר העתיקה ולהיכנס דרך שער האשפות. בעשור האחרון אסרה המשטרה על המסלול הזה מחשש להתנגשויות בין הצועדים לבין התושבים הפלסטינים.

המדינה הגישה בצהריים את תגובתה לעתירה, לפיה מדובר בעתירה תיאורטית שכן בלוח הזמנים הקיים אין אפשרות מעשית לשנות את המסלול. עוד טוענת המדינה כי ההחלטה התקבלה בין היתר כיוון שהשנה צפויים להגיע למצעד יותר משתתפים מאשר בשנים קודמות, והמשטרה רוצה לווסת את העומס בתוך העיר העתיקה. המדינה ציינה עוד בתגובתה כי הפגיעה בשגרת החיים של תושבי מזרח ירושלים תהיה קצרה בהרבה מזו שנגרמה בעת ביקורו של נשיא ארה"ב. 

מצעד הדגלים, ב-2016. בשנים קודמות נשמעו בו קריאות גזעניותצילום: אוליבייה פיטוסי

את העתירה הגיש עו"ד איתי מק בשם עמותת עיר עמים. "מדובר בהחלטה תמוהה ביותר שתשליך קשות לא רק על תושבי וסוחרי הרובע המוסלמי, שיהיו תחת מצור מכל הכיוונים, אלא גם תקשה על הנסיעה מצפון העיר לדרומה ולהיפך, ותנתק לחלוטין את מעבר הפלסטינים בין אזור צאלח א-דין, אזור מסחרי פעיל, לבין הרובע ותמנע את שובם של תושבים לביתם במשך שעות", נכתב בעתירה.

בשנים האחרונות עתרה העמותה נגד מצעד הדגלים ונגד אזלת היד, לטענתה, שהמשטרה הפגינה מול גילויי הגזענות וההסתה מצד עשרות צועדים. בשנה שעברה מתחו שופטי בג"ץ ביקורת חריפה על המשטרה בשל כך, והמצעד עבר בשקט יחסית למרות שנשמעו בו קריאות גזעניות. המשטרה הודיעה ל"עיר עמים" כי שני קטינים עוכבו לחקירה בשנה שעברה, אך לא הוגשו נגדם כתבי אישום.

הבוקר באו שוטרים לרובע המוסלמי והודיעו לעסקים ברחוב הגיא כי יהיה עליהם לסגור את החנויות בשעות אחר הצהריים, עם התקרבות המצעד למקום. במקביל נוצרו תורים ארוכים בכניסה להר הבית כאשר מאות יהודים ביקשו לעלות להר. המשטרה עצרה 15 חשודים במתחם, לאחר שפרץ ברחבת המסגדים עימות בין שומרי הווקף לבין קבוצה של צעירים יהודים שניסו להשתחוות במקום. כמו כן, נעצרו שני שומרי ווקף שלטענת המשטרה ניסו לתקוף את היהודים שביקשו להפר את ההוראות במתחם.

יום ירושלים מצוין היום בסימן יובל לאיחוד העיר, בשורת אירועים ממלכתיים, ציבוריים ופוליטיים ברחבי העיר. בשנים קודמות היה המצעד מוקד למתח ואלימות ונשמעו בו קריאות גזעניות ושירי הסתה נגד ערבים. לאור המתיחות, האירוע יאובטח על ידי מאות שוטרים, שוטרי מג"ב ומאבטחים כדי לחצוץ בין האוכלוסייה הפלסטינית לצועדים.

מפת הרחובות שייחסמו לתנועת כלי רכב בין השעות 21:00-15:00

בשל הצעדה ייסגרו רחובות רבים לתנועה בין השעות 15:00 ל-21:00. הרחובות שייסגרו הם בצלאל, המלך ג'ורג', קרן היסוד, אגרון, יצחק קריב, שלמה המלך, דוד המלך, חטיבת ירושלים, סולטאן סולימאן, דרך יריחו, מעלה השלום,  כביש מספר 1 (מצומת מטה ארצי לכיוון דרום), דרך חברון ממרים החשמונאית.

במקביל, ארגוני שמאל מתכננים להפגין ולערוך פעולות מחאה נגד המצעד. כך, למשל, פורום תג מאיר יחלק פרחים לעוברי אורח פלסטינים באזור שער שכם ופעילי ארגון "free Jerusalem" יפגינו גם הם נגד קיום המצעד ויקראו לתמוך בבעלי עסקים מוסלמים שעסקיהם צפויים להיפגע בעקבות האירוע.

בצהריים ייערך טקס האזכרה השנתי לחללי מלחמת ששת הימים בהר הרצל ובערב ייערך בגבעת התחמושת הטקס ממלכתי לציון יום ירושלים בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. 

לצד האירועים הרשמיים, ייערכו בעיר עשרות אירועים מטעם ארגונים שונים המבקשים לשוות ליום ירושלים אופי שונה. בפארק המסילה תיערך "צעדת משפחות" ובכיכר הדוידקה שבמרכז העיר יתקיים אירוע שבו ייבנה דגם של העיר מלגו. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ