השרים אישרו: חברי מועצות מקומיות יקבלו תשלום על השתתפות בישיבות

הצעת החוק שיזם ח"כ דודי אמסלם מסדירה לראשונה תשלום של עד מאות שקלים בחודש לחברי המועצות, שפעלו עד היום בהתנדבות. אמסלם: "לא מדובר במשכורת, אלא במהלך ערכי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המועצה המקומית שהם, 2010
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) לתמוך בהצעת החוק שיזם יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם – לפיה חברי מועצות מקומיות יקבלו תגמול על השתתפותם בישיבות המועצה. הצעת החוק מסדירה לראשונה תשלום לחברי מועצות מקומיות שפעלו עד היום בהתנדבות מלאה.

על פי ההסדר המתגבש, חברי המועצה יזכו במענק של מאות שקלים עבור שתי ישיבות לכל היותר מדי חודש. התקציב שיוקצה לכך יעמוד על 30 מיליון שקלים בשנה. "לא מדובר במשכורת, אלא במהלך ערכי", אמר ח"כ אמסלם ל"הארץ". "צריך להוקיר את עבודתם של חברי המועצה. במדינות אחרות, חברי המועצה מקבלים לכל הפחות החזרי הוצאות. רק אצלנו אנשים משקיעים ממרצם וזמנם הפרטי, מפעילים את כל הוועדות הסטטוטוריות שבלעדיהן העירייה לא יכולה לזוז, עוזבים את מקום עבודתם ולא מקבלים אפילו החזר חניה".

ניסיונות לקדם יוזמות דומות נבלמו בשנים האחרונות, בין היתר בשל העלות הגבוהה של המהלך לקופת המדינה. אמסלם הגיע להבנות עם משרד האוצר והנושא נמצא בדיונים. לראשונה, הכסף יגיע מקופת המדינה ולא מקופות המועצות – שכיום משלמות את שכרם של ראש הרשות וסגניו. גובה התשלום המדויק לחברי המועצות עדיין לא נקבע. על פי הצעת החוק, שר הפנים הוא הגורם שיוסמך לפרסם את גובה התגמול, באישור ועדת הפנים של הכנסת.

במהלך הדיונים לחקיקת החוק בכנסת תיבחן האפשרות להצמיד את שכרם של חברי המועצה לזה של חברי דירקטוריון בחברות הממשלתיות. "אני רואה בזה חיזוק הדמוקרטיה ברשויות המקומיות", אמר אמסלם. "כיום, לא פעם מביאים את חברי המועצה בכח, באמצע יום העבודה שלהם, לעירייה כדי שישתתפו בדיוני הוועדות. מתחננים בפניהם להגיע ולפעמים לסכן את מקום עבודתם". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ