צעיר נהרג בעימותים עם שוטרים בכפר קאסם; בחברה הערבית תיערך מחר שביתה כללית

לפי המשטרה, מאות צעירים התאספו הלילה סביב תחנת המשטרה בעיר, יידו אבנים והציתו שלוש ניידות בעקבות מעצר של אחד התושבים ■ הצעיר נורה למוות מירי מאבטח ■ ח"כ עודה: המשטרה ממשיכה להתייחס לאוכלוסייה הערבית כאויבים ולא כאזרחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניידת משטרה שרופה בכפר קאסם, יוני 2017
ניידת משטרה שרופה בכפר קאסם, יוני 2017צילום: תומר אפלבאום

תושב כפר קאסם בן 28 נורה למוות הלילה (שלישי) בעימותים שפרצו בין שוטרים לתושבי העיר בעקבות מעצר של אחד התושבים. במהלך העימותים, תושבים יידו אבנים והציתו ניידות משטרה וכמה שוטרים נפצעו באורח קל. התושבים טוענים כי שוטרים ירו באוויר. לטענת המשטרה, ההרוג - מוחמד מחמוד סלים טאהה - נורה בידי מאבטח אזרחי שעמד בכניסה לתחנה, נפצע בתחילה באורח אנוש ומאוחר יותר מת מפצעיו. ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל הודיעה כי בעקבות האירועים, תיערך מחר שביתה כללית בחברה הערבית.

ההרוג, מוחמד מחמוד סלים טאהה

התקרית התרחשה מעט לפני חצות, כאשר שוטרים עיכבו תושב כפר קאסם לבדיקת רישיונות וכשגילו כי הוא דרוש לחקירה, עצרו אותו. לפי המשטרה, "האיש התנגד למעצר, תקף את השוטרים כאשר מצטרפים אליו עוד כ-50 איש שהצליחו לחלץ אותו רגעית מידי השוטרים. הכוח המשטרתי הצליח להשתלט על החשוד תוך שהחל לספוג מטחי אבנים לעברו ולעבר ניידת המשטרה".

לפי המשטרה, שפעלה בכוחות גדולים בעיר, מאות מתפרעים התאספו סביב תחנת המשטרה המקומית, יידו אבנים והציתו שלוש ניידות משטרה. "מממצאים ראשוניים עולה כי המאבטח האזרחי בנקודת המשטרה שחש בסכנת חיים פתח באש לעבר המתפרעים", מסרו והוסיפו כי נפתחה חקירה לבירור נסיבות מותו של טאהה.

תושבי כפר קאסם השביתו אתמול את מערכת החינוך בעיר במחאה על כך שהמשטרה אינה עושה די כדי לעצור את האלימות בה. ביום שישי שעבר נרצחו שני גברים תושבי העיר בתחנת דלק סמוכה, והמשטרה לא עצרה חשודים במעשה. התושבים הקימו ועדות שמירה עירוניות המורכבות מצעירים תושבי העיר שמטרתן לשמור על הסדר ולמנוע כניסת גורמי פשיעה לשטחה. הוועדות פועלות בתיאום עם העירייה אך המשטרה מתנגדת לפעילותן ומתעמתת מפעם לפעם עם אנשיהן. התושבים טוענים כי המשטרה הגיעה הלילה לעצור פעיל בוועדות השמירה, ולכן פרצו המהומות.

אחת הניידות שהוצתה בכפר קאסם, הלילה

דודו של ההרוג, עבד אלחפיז טאהה, אמר כי מוחמד היה פעיל בוועדות השמירה בעיר והגיע לאוהל המחאה שהוקם ליד תחנת המשטרה בימים האחרונים. לדברי הדוד, בזמן העימותים שפרצו במקום, המאבטח ירה במוחמד מטווח קצר בפלג גופו העליון. "לא היתה שום הצדקה לירי כזה", אמר. הלווייתו תיערך בכפר קאסם ב-17:00 אחר הצהריים.

מהוועד העממי של העיר נמסר כי משפחתו של טאהה דורשת מהמשטרה להעביר את גופתו לנתיחה. לדבריהם, בשבועות האחרונים חוסלו שני אנשי צוות שמירה עירונית בידי ארגוני פשיעה שמנסים להשתלט על העסקים בעיר. לפי מרכז מוסאוא, ב-15 השנים האחרונות נורו למוות 48 אזרחים ערבים בידי שוטרים. 

בעקבות האירועים, הגיעו לעיר מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וכן חברי כנסת מהרשימה המשותפת. המפכ"ל ערך פגישת חירום עם הח"כים, עם ראש העיר כפר קאסם עאדל עאמר ועם חברי ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל. בתום הפגישה פרסמה הוועדה את החלטותיה, והודיעה כי מחר תיערך שביתה כללית בחברה הערבית וייערכו עצרות מחאה מקומיות. בשבת צפויה להתקיים הפגנה ארצית בעיר. מהוועדה נמסר כי "נתניהו, ארדן ואלשיך נושאים באחריות הן להרג האזרח בכפר קאסם והן לאוזלת היד בטיפול בפשע המאורגן בחברה הערבית".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס הבוקר לעימותים ב"כאן ב'" ואמר כי המשטרה חוקרת באופן מקצועי את נסיבותיהם. הוא הדגיש כי "שום טענה כלפי משטרת ישראל לא מצדיקה אלימות כלפי שוטרים ושריפת ניידות, עד כדי תחושה של סכנת חיים. בשום מקום נורמלי שבו משטרה מבצעת מעצר לא מצדיק עשרות או מאות אנשים שמתגודדים ומנסים באלימות לחלץ את העצור מידי השוטרים".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, שהגיע הלילה לעיר, אמר כי "המשטרה מוסיפה חטא על פשע: היא לא רק מפקירה את ביטחוננו, את רחובות היישובים שלנו ולא מפענחת מקרי רצח, אלא היא בעצמה תוקפת ופוגעת באזרחים". לפי עודה, "המשטרה ממשיכה להתייחס לאוכלוסייה הערבית כאויבים שיש להגן מפניהם ולא כאזרחים שיש להגן עליהם. האזרחים לא מוכנים לקבל יותר את המציאות המעוותת הזאת שבה דמם הוא הפקר, המעט שהמשטרה יכולה לעשות עכשיו הוא לאפשר לתושבים למחות כרצונם, בלי שהמשטרה עצמה תסכן אותם ואת ביטחונם".

חבר הכנסת אחמד טיבי, שבא גם כן לזירה, אמר כי "התושבים בכפר קאסם מצפים מהמשטרה לשים יד על הפושעים האמיתיים, על מי שביצע את מעשי הרצח. תושבי כפר קאסם הופתעו שיחידות יס"מ נכנסו לא כדי לעצור את הרוצחים והפושעים, אלא כדי להתנפל על אנשי השמירה והאחראי על השמירה, והמשטרה תקפה ועצרה אותו". טיבי הוסיף כי יש לחקור לעומק את נסיבות מותו של הצעיר.

מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, אמר כי "מח"ש נכשלו בתפקידם למנוע אלימות משטרתית. המשטרה שאמורה להיות מיומנת לטיפול באירועים חמורים מסתירה ממצאים ושוטריה ממהרים להשתמש בנשק חם כשמדובר באזרחים ערבים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ