הנשיא נועד עם ראש עיריית כפר קאסם ומפכ"ל המשטרה על רקע ההסלמה בעיר

השלושה קבעו פגישת עבודה על רקע הטענות שרשויות אכיפת החוק אינן עושות דיו לעצור את האלימות בעיר. עשרות הפגינו היום ברחבי הארץ, שלושה ימים אחרי שמאבטח ירה שם למוות בצעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צומת ראס עמאר בכניסה לטירה, היום
צומת ראס עמאר בכניסה לטירה, היוםצילום: רמי שלוש

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש היום (רביעי) במעונו בירושלים עם ראש עיריית כפר קאסם, עאדל בדיר ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, על רקע הטענות שרשויות אכיפת החוק אינן עושות דיו לעצור את האלימות בעיר. השלושה קבעו פגישת עבודה נוספת בבית הנשיא, שאליה יוזמנו ראשי רשויות ערביות ובכירים במשטרה על מנת לחזק את שיתוף הפעולה ביניהם.

עשרות בני אדם הפגינו מוקדם יותר בצומתי תנועה סמוך לדיר אל אסד, ג'לג'וליה, טירה וכפר קאסם. על השלטים שבידיהם נכתב בין היתר "הדם הערבי זול במדינה". ועדת המעקב קראה להמשך המחאה גם מחר - ומסתמן שהעצרת המרכזית תיערך בשבת בכפר קאסם. בתחילת השבוע החלה שביתה במערכת החינוך בעיר במחאה על המצב שם.

תושבים רבים בעיר חוששים לחייהםצילום: רמי שלוש

המחאה התגברה שלשום, אחרי שמאבטח פרטי ירה למוות במוחמד טאהה, צעיר בן 28 שהפגין מחוץ לתחנת משטרה בעיר. טאהה נורה בפניו ונפגע מכדור אחד. תושב העיר שהיה עד לירי, סיפר כי "המאבטח יצא מעמדת השמירה וירה ישירות לעבר אותו צעיר". מחמוד, אביו של ההרוג, אמר ל"הארץ" כי לא היתה כל הצדקה לירי בבנו והבטיח לפעול בכל האמצעים כדי להעמיד לדין את המאבטח היורה. "הוא ירה בצורה מכוונת לראש ולפלג גופו העליון", אמר האב. "אם אלה היו עימותים עם יהודים אף אחד לא היה נפגע... זה ברור שהיד קלה מאוד על ההדק". עורך דינו של המאבטח אמר שירה מפני שהיה בסכנת חיים.

קרב בין התנועה האסלאמית למשפחות פשע

בשנתיים האחרונות, התגברה נוכחותם של ארגוני פשיעה בעיר – בפרט משפחת הפשע חרירי. בשל היעדר אמון במשטרה, תושבי כפר קאסם שכרו את אנשי התנועה האסלאמית הדרומית לשמש כחברת שמירה. בשנה שעברה המאבק בין ארגוני הפשע לארגון השמירה הסלים - שני בני אדם נהרגו השנה במהלך הסכסוך.

תושבים רבים בעיר אינם מאמינים שהמשטרה רוצה לשים קץ לסכסוך. "יש תחושה של פחד, יש תחושה שיכולים מחר לרצוח כל אחד מאיתנו. אנחנו היום מהרגע שהשמש שוקעת מכניסים את הילדים הביתה, אפילו למכולת לא שולחים אותם", אמר לוטפי סרסור,  תושב אחר הוסיף: "היום רוב הנשק הבלתי חוקי נמצא אצל אנשים שהם לא עבריינים. אנשים חוששים לחיים שלהם, אנשים רוצים להגן על עצמם אז יש להם נשק בסביבת הבית. כל אחד בכפר קאסם הבין שאם הוא לא ידאג למשפחה שלו אף אחד לא ידאג לו. איזה ברירה יש לאנשים בכפר קאסם, למות?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ