אלף מפגינים מול בית ראש הממשלה נגד חוק הגיור וביטול מתווה הכותל

אנשי התנועות הקונסרבטיבית והרפורמית נושאים שלטים עליהם נכתב "ביבי אל תחלק את העם היהודי" ו"יהדות ללא כפייה". מנכ"ל התנועה הרפורמית: "הגענו לומר 'עד כאן' לכפייה הדתית"

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים, הערב
מפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

אלף בני אדם מפגינים הערב (שבת) מול בית ראש הממשלה בירושלים במחאה על החלטות הממשלה בעניין מתווה הכותל וחוק הגיור והמשבר עם יהדות ארה"ב. אנשי התנועות הקונסרבטיבית והרפורמית נושאים שלטים עליהם נכתב "ביבי אל תחלק את העם היהודי", "יהדות ללא כפייה" ו"לא מאמינים בשנאת חינם".

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, נשא דברים בפתח העצרת ואמר: "אלפי גברים ונשים הגיעו הערב לומר 'עד כאן לכפייה הדתית ולזלזול ביהדות הרפורמית והקונסרבטיבית'. ראש הממשלה יגלה בשבועות הבאים שלא ניתן לזלזל בזעקה העולה מהרחוב הישראלי ומהקהילות היהודיות. לא נאפשר מונופול חרדי בתחום הגיור ולא נוותר עד יישום מלא של מתווה הכותל".

לדברי מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, "ביום ראשון נפל דבר בישראל. בעזות מצח, בקוצר ראות, ביהירות, ואצל חלק מחברי הממשלה גם ברישעות - התקבלו שתי החלטות שמחרימות את העם היהודי. BDS מארץ ציון ומירושלים. ביטול הסכם הכותל, וחוק הגיור החדש, מרחפים מעלינו כמו עננה שחורה שמזהמת את היכולת של מדינת ישראל לקרא לעצמה מדינת הלאום של העם היהודי. אני קורא לכל מי שהדמוקרטיה והעם היהודי בנפשו להגיע הערב לבית ראש הממשלה ולזעוק עמנו".

יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה: "הגענו לכותל כל חודש. הצבענו ברגליים. נלחמנו על השוויון. ראש הממשלה הבין. לכן יזם את המו"מ. לכן הביא את המתווה לממשלה. לכן אישר אותו. זה היה הדבר הנכון. זה נתן תקווה. תקווה לדמוקרטיה. תקווה לעם ישראל על כל חלקיו. אבל פתאום הוא התהפך. פתאום הוא התקפל. פתאום הוא נכנע לחרדים. לאותם יהודים שרואים רק את עצמם. שימשיכו לנגוס עוד ועוד. כל מה שאפשר. על חשבון אחרים. שחושבים שמי שלא מתפלל כמוהם הוא לא יהודי".

דן, חרדי בן 23 שהתגורר בעבר בקנדה וגר כיום בשכונת קטמון בירושלים, אמר ל"הארץ" בעצרת כי הוא תומך במפגינים. "אנשים בארץ לא מכירים בכלל מה זה רפורמיים. לדעתי המדינה היא יהודית, אבל לא דתית. לכן צריך לאפשר לכולם לחיות כפי שהם רוצים. אם המתפללים בבית הכנסת שלי ישמעו את דעותיי הם כמובן יסלקו אותי משם, אבל הרבנים החרדים צריכים לשבת עם הרפורמים ולהגיע להבנות. רוב העם בישראל הוא מזרחי מסורתי ואינו תומך ברפורמים".

אתמול התפוצצה הישיבה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשי מפלגות הקואליציה סביב משבר חוק הגיור. לאחר מכן נמצא פתרון זמני למשבר, כשלשכת ראש הממשלה הודיעה כי הממשלה והתנועה הרפורמית יפנו לבג"ץ בבקשה לדחות בחצי שנה את ההכרעה בעתירה שהגישה התנועה נגד חוק הגיור. לפי ההודעה, בתקופה זו יגבש צוות שימנה נתניהו המלצות להסדר בסוגיית הגיור, והחוק יוקפא. אם בג"ץ לא יקבל את הבקשה, יעלה חוק הגיור לדיון מחדש בממשלה ויקודם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ