תחקיר צה"ל: קצין גולני שנהרג אתמול תרגל את חייליו מבלי לפרוק את נשקיהם

סגן דוד גולובנצ'יץ דימה תקיפת מחבל מול שניים מחייליו, שידעו כי הם נמצאים בתרגול. החייל היורה נחקר הערב במצ"ח. מאות השתתפו היום בהלוויית הקצין

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

תחקיר ראשוני של צה"ל על מותו של מפקד המחלקה בגולני אתמול (שלישי) מראה כי הקצין תרגל את חייליו מבלי שפרק את נשקיהם, כמו שקובעת הוראת הבטיחות הצבאית. כתוצאה מכך, אחד החיילים דרך את נשקו בשוגג וירה במפקדו.

סגן דוד גולובנצ'יץ'צילום: באדיבות המשפחה

הקצין הובא היום למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. מאות בני אדם השתתפו בהלוויה. מפקד הגדוד בו שירת, סא"ל סיון בלוך, ספד לו ואמר כי הוא הצטיין כלוחם, עשה את תפקידו בצורה מעולה "ודאג לחייליו כאל ילדיו".

על פי התחקיר הראשוני, לאחר שסגן דוד גולובנצ'יץ ערך לשני חייליו תרגיל שדימה תקיפת מחבל, הוא ביקש לחזור עליו. הקצין תדרך את שני החיילים כי הוא יבצע את התרגול, אך לא פרק את נשקיהם כפי שקובעת הוראת הבטיחות הצבאית.

גולובנצ'יץ הסיר מעליו את ציוד המגן שלו, הגיע לעמדה ודימה את עצמו כפלסטיני שעובר בידוק ביטחוני על ידי החיילים. הוא הפך עליהם את השולחן המוצב במקום ודימה ניסיון דקירה. פרטי החקירה הראשונים שנמסרו מראים כי אחד החיילים דרך את נשקו וירה במפקדו.

החייל היורה נחקר בשעות הערב במצ"ח, ולדברי קצין בכיר בצה"ל "ניתן להבין שזה לא קרה בכוונת מכוון". הפרטים שנמסרו בתחקיר הראשוני מקורם בשיחות שנערכו על ידי מפקד חטיבת גולני ומפקד החטיבה המרחבית יהודה, עם שני החיילים שהיו בעמדה. לדברי הקצין, אנשי בריאות הנפש נפגשו עם החייל, שביקש להיות נוכח בלוויית מפקדו. חרף דיווחים שנמסרו אתמול, בצה"ל הבהירו היום כי החיילים ידעו שהם בתרגול, ומפקד המחלקה ניהל עמם דו-שיח. בצה"ל צפויים לבדוק מדוע לא נשמרו נהלי הבטיחות, ומה הביא את החייל לדרוך את נשקו. בעקבות הירי וחקירת המשטרה הצבאית, החייל היורה שכר עורך דין על מנת שייצגו וייעץ לו לקראת חקירתו. 

במקרה אחר שבו פליטת כדור של חייל הביאה לפציעה חמורה, החליט הפרקליט הצבאי, תא"ל שרון אפק, להגיש כתב אישום כנגד החייל היורה. מדובר במקרה שארע לפני כשבועיים, כאשר חייל מחטיבת כפיר רצה להראות לחברו אמצעי שמותקן על נשקו, ירה בשוגג בו ופצע אותו באורח קשה. מחר (חמישי) יוגש כנגד החייל היורה מכפיר כתב אישום על גרימת חבלה חמורה.

בעקבות המקרה, פורום מטכ"ל יקיים מחר דיון שיוקדש לאירועי הבטיחות בצה"ל, והחל מהשעה עשר ייעצרו האימונים בצה"ל ויתחדשו רק בתחילת שבוע הבא. "זה אירוע קשה וחמור, ולא נעשה לעצמנו הנחות. יש לא מעט דברים ללמוד ממנו", אמר הקצין בשיחה עם כתבים צבאיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ