אביו של הצעיר שנורה למוות ביפו: "רצחו אותו בדם קר"

לדברי אביו של הצעיר שנורה בעת מרדף, השוטרים "יכלו לירות בגלגל, להפיל אותו ולתפוס אותו". שוחררו שמונה תושבי העיר שנעצרו אתמול בעימותים שפרצו בהלוויה

אילן ליאור
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים ביפו, אתמול
אילן ליאור
הארץ

אביו של צעיר שנורה למוות על ידי שוטרים ביפו, ג'מאל, התראיין הבוקר (ראשון) לניב רסקין בגלי צה"ל ואמר כי השוטרים ירו בבנו מטווח אפס, "רצחו אותו בדם קר". שמונה בני אדם, בהם חמישה קטינים, נעצרו בעימותים עם שוטרים שפרצו לאחר הלוויית הצעיר, שנורה למוות במרדף משטרתי לפנות בוקר. הם שוחררו בשעות הצהריים. מח"ש פתחה בחקירה.

לדברי האב, נתיחת גופת בנו העלתה כי נורו חמישה קליעים בפלג גופו העליון. "המשטרה, כדי להסתיר שהם רוצחים, אומרים שהוא היה חמוש. יכלו גם להגיד שהוא מחבל", אמר והוסיף: "למה יורים לו בראש? למה הורגים? למה רצחו אותו? היו יכולים לירות בגלגל, להפיל אותו ולתפוס אותו. זה כולה ילד בן 20".

מהמשטרה נמסר בתגובה לטענות האב: "לא ברור על מה נשענות טענות אלו, כאשר חקירת האירוע עדיין נמצאת בראשיתה. מטבע הדברים לא נוכל לפרט על אודות ממצאי החקירה בשלב זה, שעה שמוטל עליה צו איסור פרסום ובמקביל נסיבות הירי מתבררות על ידי הגורמים המוסמכים לכך. משטרת ישראל כמי שאמונה על שלטון החוק ובטחון הציבור, תמשיך לפעול ולשרת בשוויוניות וללא הבדל בין דת, מין, גזע ולאום של חשוד או קורבן, כנגד עבריינים ולמענם של אזרחי מדינת ישראל באשר הם". 

כתב ערוץ 2, גלעד שלמור, שצעירים תקפו אותו ואת הצלם גל זייטמן במסע ההלוויה, שיחזר אתמול את האירוע ואמר כי זה היה לינץ'. "צעדנו איתם. מאות אנשים, רובם צעירים, צעדו אחרי הרכב שהוביל את גופת הצעיר וקראו קריאות אללה ואכבר. מאחר שהוזמנתי לשם על ידי כמה מהם הרגשתי, וכנראה שלא בצדק, די בטוח", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "בשנייה אחת הכל התלקח. זה התחיל עם גל שהחלו להכות אותו. הם לקחו לו את המצלמה וריסקו אותה. הוא חטף אגרופים ובעיטות אבל הצליח להימלט. האגרוף הראשון שניחת על פני עוד היה נסבל. שוב מחשבה אנליטית: אל תחזיר, למרות שאתה יכול, למרות שאתה יודע איך. זה רק ילבה את זעם ההמון. לפתע אגרוף נוסף ועוד בעיטה. שניים מושכים אותי לקרקע, אחרים קורעים את חולצתי. אדם נוסף לופת אותי, זרועותיו סביב גרוני. הוא מצמיד את פיו לזרועי ונושך אותה בעוצמה", תיאר. 

"אני לא יודע כמה זמן זה נמשך. יכול להיות שעברו חמש דקות, אולי חמש עשרה שניות. אין לי מושג. גם אין לי מושג כמה אנשים השתתפו בחגיגה הזאת. אולי חמישה, אולי חמישה עשר. אני לבד, מבין שאני צריך להיחלץ משם כמה שיותר מהר, אבל בעין אחת אני לא רואה כלום ורגל שמאל חלשה מדי מכדי לגרד את עצמי החוצה. עשרות אנשים סביבי, זועקים בחדוות דם קריאות שאני שומע כאילו אני יושב בחדר סגור והם עומדים מחוץ לדלת. פתאום מישהו מושך לי ביד. אלמוני שאת פניו אינני זוכר קטף אותי החוצה. תברח הוא אמר לי. התחלתי לרוץ. החיות באו על סיפוקן כנראה, כי אף אחד לא רדף אחרי". שלמור אושפז בבית החולים איכילוב עם קרעים בכתפיים וחבלות בכל חלקי הגוף.

אתמול בשעות הבוקר פתחו שוטרים במרדף אחר שני צעירים רכובים על קטנועים ברחובות יפו. השוטרים ירו למוות באחד ופצעו את השני באורח בינוני. שעות לאחר הירי החלו עימותים בין תושבי העיר לשוטרים ברחוב יפת, אחד הרחובות הראשיים בעיר. לפי המשטרה, שני החשודים שנורו נמלטו מזירת ירי ברחוב יפת כשהם רכובים על קטנוע. בית המשפט הטיל צו איסור פרסום על פרטי החשודים ועל נסיבות המרדף.

מסע ההלוויה של הצעיר יצא אתמול מביתו בעיר תחת אבטחה של מאות שוטרים. עימותים פרצו ביניהם לבין חלק ממשתתפי הלווייה. צוות חדשות 2, הכתב גלעד שלמור והצלם גל זייטמן, הותקפו בידי משתתפי מסע הלוויה ונפצעו באורח קל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ