פועל בן 65 מת משאיפת גז רעיל בחיפה; פועל נוסף נפגע באורח קשה

השניים עבדו באתר בנייה בנמל חיפה החדש, ועל פי בדיקה ראשונית הם נפלו לבור ניקוז בעקבות שאיפת אדים רעילים. חברת נמלי ישראל: התקרית בבדיקה

נעה שפיגל
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת האירוע באתר הבניה בנמל חיפה החדש, הבוקר
זירת האירוע באתר הבניה בנמל חיפה החדש, הבוקרצילום: דוברות איחוד הצלה כרמל

פועל בן 65 תושב אבו סנאן מת, ופועל נוסף בן 38 מנשר נפגע באורח קשה משאיפת גזים רעילים באתר בנייה בנמל חיפה החדש. השניים, שעסקו בניקוז ביוב, נפלו ככל הנראה לבור ניקוז במקום בעקבות שאיפת האדים הרעילים. צוותי כיבוי וכוחות משטרה הגיעו לזירה לבדיקת נסיבות המקרה. 

הפועלים פונו לבית החולים רמב"ם בעיר, שם נקבע מותו של הפועל מאבו סנאן. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע בשיתוף עם חוקרי משרד התעשיה, המסחר והתעסוקה. 

מפקח של מנהל הבטיחות התעסוקתית הוציא צו להפסקת העבודות באתר. 

ממשרד העבודה נמסר כי הקבלן המבצע באתר בו התרחשה התאונה הוא שפיר ואשטרום. לפני חודש וחצי נהרג עובד באתר "יפו בשדרה" בביצוע חברת אשטרום, לאחר שנפל מגובה. בשנה האחרונה נהרגו 3 עובדים באתרי תשתית של חברת שפיר הנדסה.

ממונה הבטיחות בפורום למניעת תאונות עבודה, ראובן בן שמעון, הסביר כי הרעלים נוצרו כתוצאה מתהליך פירוקם של חומרים בביוב הגורם ליצירת מימן גופרי שהוא גז רעיל ביותר, סיכון שכיח במכונים לטיהור שפכים ובבתי זיקוק. הוא ציין שפקודת הבטיחות בעבודה קובעת כללי בטיחות ברורים לעבודה ב"מקום מוקף" המוגדר כ"חדר, תא, מכל, בור, מעבר לאדים, צינור או חלל מוקף כיוצא באלה".  

מהחברות הבונות את הנמל החדש, אשטרום ושפיר, נמסר: ״אנו מצרים מאוד על המקרה הטראגי. מדובר בפעילות תחזוקה שוטפת של ביוב בשטח הנמל, שאינו חלק מפרויקט הבניה של הנמל. כמקובל במקרים כאלו, נסיבות המקרה נבדקות על ידי הגורמים הרלוונטים. אנו מוסרים את תנחומינו למשפחת ההרוג, ונמצאים לצד משפחת הפצוע ומסייעים להם בכל הדרוש".

מחברת נמלי ישראל, באחריותה נמצא הנמל, נמסר כי יש בידם מידע ראשוני בלבד על האירוע, והוא נמצא כעת בבדיקת הגורמים המוסמכים. בחברת שפיר, האחראית על העבודות באתר, אומרים כי נסיבות המקרה נבדקות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ