המדינה מקדמת בניית מגורים זמניים לתושבי אום אל-חיראן, שבמקומו יוקם יישוב יהודי

בניגוד לדברי הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, תושבי הכפר הלא-מוכר טוענים כי לא הסכימו להתפנות. בשבועות האחרונים חודשו העבודות להקמת היישוב היהודי חירן על אדמות הכפר

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבות אום אל-חיראן על רקע הבתים שנהרסו, בינואר
אלמוג בן זכרי

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב מקדמת בניית אתר מגורים זמני ביישוב הבדואי חורה, אליו יפונו תושבי הכפר הלא מוכר אום אל-חיראן. על פי התוכנית, התושבים יתגוררו באתר הזמני כשנתיים עד להקמת שכונת קבע חדשה ביישוב. התושבים טוענים כי קידום התוכנית נעשה מבלי שהצדדים הגיעו להסכמות. בשבועות האחרונים התחדשו עבודות התשתית להקמת היישוב היהודי חירן שיקום על אדמות היישוב הבדואי בשנים הקרובות. 

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון ביום שלישי הבא בבקשת הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב להמליץ לשר האוצר, משה כחלון, לחתום על צו לפטור מתוכנית מפורטת ומהיתרים - זאת על מנת לקדם את תוכניתם לפינוי תושבי הכפר לחורה. בדברי ההסבר נכתב כי הבקשה נובעת "מהצורך הלאומי לקדם במהירות פתרון מוסכם לפינוי של בדואים, בני השבט הבדואי אבו-אלקיעאן, מהכפר הלא מוכר הקרוי אום אל-חיראן", וכי קידום הבנייה יימנע את הצורך לקיים פעילות אכיפה לפינויים במקום.

במועצה הארצית לתכנון ובנייה ציינו כי "בחודשים האחרונים התחדש הליך המשא ומתן בין התושבים לרשות במטרה להביא לפינויים בהסכמה. בהתאם למתווה שהתגבש עם נציגי התושבים, יתוכננו ולאחר מכן יפותחו עבורם מגרשים בשטח שצפוי להיות מאושר להרחבת חורה, במהלך תכנוני שיארך כשנתיים, ולאחריהן גם פיתוח מגרשי המגורים. עד לפיתוחם של המגרשים המיועדים למגורי הקבע מסכימים התושבים לעבור באופן זמני לשטח בתחומי שכונה 12 בחורה".

אך בניגוד למה שכתבה המועצה, באום אל-חיראן טוענים כי לא הסכימו להתפנות מהיישוב. יו"ר הוועד המקומי של הכפר, ראאד אבו אל-קיעאן, אמר: "לא סוכם שום דבר, כל מה שנכתב זה המצאות של הרשות שרוצה בכוח לפנות אותנו. מעבר זמני מבחינתנו לא בא בחשבון, וגם השטח שמוצע לנו כמגורי קבע לא מקובל עלינו. אנחנו רוצים להיות חלק מהיישוב חירן. אנחנו רוצים פתרון צודק, הוגן ואמיתי, לא כזה שכולל מעבר זמני". אבו אל-קיעאן ציין כי אף אחד מתושבי היישוב לא חתם עם הרשות על הסכם מעבר.

בינואר נכשל משא ומתן בין תושבי אום אל-חיראן לרשות. כוחות משטרה שהגיעו ליישוב הלא-מוכר על מנת לבצע בו הריסת בתים ירו למוות בתושב המקום יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן. לאחר מכן, מכוניתו של אל-קיעאן פגעה בשוטר ארז לוי וגרמה למותו. על פי גורמים במח"ש, בדיקת התקרית קרובה לסיום ובקרוב יועבר הדו"ח לפרקליט המדינה, שי ניצן, שיחליט אם לפתוח בחקירה פלילית נגד השוטרים שביצעו את הירי.

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב מסרה בתגובה: "לאור קביעת בית המשפט לפיה תושבי אום אל-חיראן התיישבו על קרקע באופן לא חוקי, נוהל משא ומתן שבמסגרתו הוצעו לתושבים מגרשים למגורים על אדמות מדינה ביישוב חורה. הרשות פועלת במספר אפיקים להסדיר חוקית את מגורי תושבי אום אל-חיראן, כאשר אחד האפיקים הוא הכנת דיור זמני לפי מתווה שמתואם עם התושבים. יובהר כי ההסכם יגובש בהסכמת התושבים והרשות ממשיכה לנסות להגיע להסכמות עמם על מנת שיוכלו לבנות את ביתם באופן חוקי על אדמת מדינה עם תב"ע מוסדרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ