מצעד הגאווה יתקיים מחר בירושלים תחת אבטחה כבדה

אלפים צפויים להשתתף במצעד, והמשטרה הודיעה כי תשתמש במצלמות ובלוני תצפית כדי לפקח על האירוע. הרחובות המובילים למצעד ייסגרו החל מהשעה 16:00

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד הגאווה בירושלים, 2016
ניר חסון
ניר חסון

אלפי בני אדם צפויים להשתתף מחר (חמישי) במצעד הגאווה בירושלים, שיתקיים בסימן הקשר שבין הדת לקהילת הלהט"ב. המצעד ייערך תחת אבטחה משטרתית כבדה, כחלק מהיערכות מוגברת בעקבות רצח הנערה שירה בנקי ז"ל במצעד בעיר לפני שנתיים.

מסלול המצעד יעבור בנקודת הזיכרון בה נדקרה למוות בנקי ז"ל, וכן יוקדש שיר לזכרו של אמיר פרישר גוטמן ז"ל שאמור היה להנחות את האירוע. הכניסה תתאפשר רק דרך שערים בהם ייערך בידוק ביטחוני, ולא תתאפשר הצטרפות למצעד לאורך הדרך.

המשטרה הודיעה כי תעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים, בהם מצלמות ובלוני תצפית, כדי לפקח על האירוע. כחלק מההיערכות, זימנה המשטרה פעילי ימין שהוגדרו כ"מפוקחים" לשיחות הבהרה ואזהרה. עם זאת, במשטרה אומרים כי אין התראה ספציפית לניסיונות לפגוע במצעד.

האירוע יחל בהתכנסות בגן הפעמון בשעה 18:00. משם יצעדו המשתתפים לאורך הרחובות פולמר, קרן היסוד, קינג ג'ורג', הלל ומנשה בן ישראל אל גן העצמאות, שם תיערך מסיבה. כל הרחובות המובילים למצעד ייסגרו לתנועה מהשעה 16:00 וייפתחו מחדש בהתאם להתקדמות הצועדים. על פי הערכות, 10 אלף בני אדם צפויים להשתתף במצעד.

פעילי ימין קיצוני הגישו בקשה לקיים הפגנת מחאה במקביל למצעד, שתיערך בגן בלומפילד שמול גן הפעמון.

שרה קלה, מנכ"לית הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, אמרה על נושא המצעד השנה כי הוא "בוער בלבבותיהם של חברי הקהילה בעיר ומדבר לקהל רחב של אנשים שסבלו ועדיין סובלים מאטימות והשפלות בשל נטייתם המינית. רק לפני כשנתיים אירע במצעד הירושלמי רצח מתועב אשר נעשה ממניע דתי לכאורה. מטרתנו היא להראות שבין הדת למעשים הללו אין כל קשר. אנו מכבדים את הדת וקוראים לשיח פתוח".

קלה אמרה עוד כי "מזה 20 שנים פועל הבית הפתוח על מנת להילחם על זכויותיהם של חברי קהילת הלהט"ב בעיר הבירה. במהלך השנים הגענו להישגים רבים בעיר ויצרנו גשר בין קהילות שונות בעיר לבין חברי הקהילה הגאה, אך לצערנו העשייה למען שוויון זכויות עדיין לא תמה. חברי הקהילה עדיין סובלים מאפליה ומיחס מזלזל שנובע בעיקר מחוסר ידע ודעות קדומות. רק בשבועות האחרונים נשמעו קולות רבים המעידים על בורות וחושך, והשיח הזה רווח בקרב אוכלוסיות רבות בישראל".

במצעד הגאווה בעיר לפני כשנתיים דקר האסיר המשוחרר ישי שליסל שבעה צועדים. אחת הנפגעות, שירה בנקי בת ה-16, מתה מפצעיה כעבור כמה ימים. בנקי, תושבת העיר בת 16, הגיעה למצעד כדי ללוות חבר מהקהילה. שליסל הורשע ברצח, שישה ניסיונות רצח ובפציעה בנסיבות מחמירות, ונגזר עליו עונש מאסר עולם ועוד 31 שנות מאסר בפועל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ