בעקבות הלחץ הציבורי: עיריית ירושלים ביטלה פיטורי עשרות סייעות

כשבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים, הודיעה עיריית ירושלים על פיטוריהן של 70 סייעות זמניות מהחינוך הממלכתי־דתי. אתמול נמסר כי מרביתן ימשיכו לעבוד במערכת החינוך

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

לאחר שספגה ביקורת ציבורית, עיריית ירושלים ביטלה את פיטוריהן של מרבית הסייעות שפוטרו לפני כשבוע וחצי, זמן קצר לפני פתיחת שנת הלימודים.

כפי שדווח ב"הארץ", העירייה פיטרה כ-70 סייעות זמניות מהחינוך הממלכתי־דתי במטרה לפנות מקום ל-70 סייעות ותיקות שעבדו בחינוך החרדי, זאת כשבועיים בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים, ולמרות שבעירייה ידעו כי יאלצו לפטר את הסייעות כבר מסוף חודש מארס.

אתמול נמסרה הודעה לסייעות כי מרביתן ימשיכו לעבוד במערכת החינוך העירונית. לדברי גורמים המעורים בפרטים, כ-20 מהסייעות מהחינוך החרדי סירבו לעבור לעבוד בחינוך הממלכתי והודיעו על התפטרותן. מדובר בסייעות שאמורות לצאת לפנסיה בשנים הקרובות.

שאר הסייעות מהחינוך החרדי יעברו לעבוד בגנים העירוניים. במקביל, מספר מצומצם של סייעות מהחינוך הממלכתי יפוטרו, וזאת מסיבות הנוגעות להתנהלותן המקצועית. יתר הסייעות יועסקו כמתגברות בגנים העירוניים.

הפיטורים התרחשו לאחר שמשרד החינוך סירב להמשיך לממן את עבודתן של כ-70 סייעות עובדות עירייה שעבדו בעמותות בחינוך החרדי, לאחר שנתיים שבהן אישר את עבודתן לפנים משורת הדין. לדברי גורם במשרד החינוך, "בית המשפט ציין בעתירה אחרת שהמצב שבו סייעות עובדות עירייה מועסקות בעמותות פרטיות אינו חוקי. בעקבות זאת, משרד החינוך הודיע שאין אפשרות להעסיק את הסייעות בעמותות".

לטענת הרב אהרן ליבוביץ, יו"ר סיעת ירושלמים, ההודעה המאוחרת שקיבלו הסייעות היא חלק ממדיניות של ראש העיר ניר ברקת. "זו מדיניות עירונית של לבשל במשך זמן רב מהלכים ביזיוניים ופוגעניים, אבל להודיע עליהם רק ברגע האחרון כדי לצמצם אפשרות של מחאה אפקטיבית", אמר ליבוביץ. לדבריו, מדובר במדיניות "של פגיעה דווקא במי שאין להן כוח או יכולת להיאבק, אבל הכי זקוקות להגנה".

כעת, לאחר הודעת העירייה על ביטול הפיטורים, הכריז ליבוביץ על ניצחון. "המאבק שהובילה סיעת ירושלמים מסתיים בניצחון עבור הסייעות ועבור ההורים והילדים", אמר. עוד אמר: "אנחנו מברכים על החלטת העירייה, ומקווים שעכשיו יהיה ברור למקבלי ההחלטות שהציבור הירושלמי לא מוכן יותר לעבור בשתיקה על עוולות. חבל שבעיר הבירה של ישראל צריך היה להיאבק על מה שאמור להיות מובן מאליו — יחס ראוי והוגן לנשים שמשקיעות את זמנן בילדים שלנו, ומנסות להתפרנס בכבוד".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה אינה מעוניינת לפטר אף עובדת. ראש העיר הנחה את הדרג המקצועי, על אף הסיטואציה שנכפתה על העירייה ואינה תלויה בה, להשאיר את הסייעות הזמניות במערכת החינוך בעיר ובימים הקרובים יסוכם המתווה לכל סייעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ