טבריה תקים אתר הנצחה על שמו של רחבעם זאבי

חבר מועצת העיר שהעלה את ההצעה: מגיע לו, להמציא סיפור על רבקה מיכאלי שהוא הטריד אותה לפני 35 שנה זה דבר הזוי. חבר מועצה אחר: ההתעסקות במת מעוררת בי סלידה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זאבי בכנסת, ב-2000
זאבי בכנסת, ב-2000צילום: עמוס בן גרשום / לע"

מועצת העיר טבריה אישרה להקים אתר הנצחה על שם רחבעם זאבי (גנדי) ברכס פוריה. חברי המועצה התווכחו במשך כשתי דקות על מיקומו של האתר, ולבסוף הקמתו אושרה פה אחד. ראש העיר יוסי בן דוד הודיע: "נעשה אתר הנצחה, נקבע עם המשפחה טקס בעוד כמה חודשים".

בשנה שעברה נטען בתחקיר "עובדה" כי זאבי תקף מינית נשים וניהל קשרים עם עבריינים. בעיריית טבריה בחרו לא להגיב לדברים.

"מגיע לו. זה אדם שלחם את כל מלחמות ישראל עד שנרצח על ידי בני בליעל", אמר ל"הארץ" חבר מועצת העיר מטעם הליכוד ומנהל סניף המפלגה בעיר, שמוליק חרמש, שהעלה את הנצחת גנדי לדיון. "אני כועס מאוד על אילנה דיין. גם כתבתי לה שהיא עיתונאית מרשימה אבל מכאן ועד להמציא סיפור על רבקה מיכאלי שהוא הטריד אותה לפני 35 שנה זה נראה לי דבר הזוי מבחינת העיתוי... משהו לא הגון פה", אמר חרמש. הוא הוסיף כי "עכשיו יש בכלל אופנה כזאת שכולם - 'זה הטריד אותי, זה הטריד אותי'. מי שהטריד אישה צריך להיענש קשה, בבית סוהר, אבל בתנאי שתגיש תלונה למשטרה".

חבר מועצת העיר מטעם הבית היהודי שאף נכח בישיבה, רפאל טרבלסי, התייחס לטענות שעלו בתחקיר "עובדה" ואמר: "אנו חיים במדינת חוק. כל עוד לא הוכח שהוא עבר עבירה מוחזקת לו זכות החפות, במיוחד אחרי רציחתו על ידי מחבל. ההתעסקות במת מעוררת בי תחושות קשות של סלידה".

שלט רחוב על שמו של זאבי בתל אביב
שלט רחוב על שמו של זאבי בתל אביבצילום: עופר אדרת

ב-16 השנים שחלפו מאז נרצח זאבי בידי מחבלים פלסטינים, הוא הונצח בשמותיהם של מקומות ואתרים רבים ברחבי הארץ. שמו מנוצח, בין היתר, באילת, אשדוד, בקעת הירדן, גבעת שמואל, חברון, ירושלים, כפר תבור, לוד, רמת הגולן, מצפה רמון, נס ציונה, קרני שומרון, ראשון לציון, רחובות, רמלה ורמת השרון. גם בתל אביב נקרא רחוב על שמו - אך במקום שולי ונסתר מהעין, ליד תחנת הכוח רידינג. לצד זאת, לזכרו של זאבי נערכו בשנים האחרונות אירועים שונים בהם מרוץ לפיד, צעדה, פעילויות חינוכיות וחלוקת פרסים על שמו לתלמידים מצטיינים.

השנה אישרה הממשלה להקים "מיזם הנצחה" מרכזי לזכרו של זאבי, בהתנחלות ברקן בשומרון, בעלות של כ-43 מיליון שקלים. לפי החלטת הממשלה, אתר ההנצחה יהיה "מיזם תיירותי, חינוכי ותרבותי" שיכלול פעילויות שונות, בין היתר בתחומי ידיעת הארץ ומורשת. זכרו של זאבי, יונצח שם תוך "חיבור בין אזור השומרון ובקעת הירדן למורשתו".

בחודש שעבר, במלאת 16 להירצחו, הודיעו כמה בתי ספר כי לא יקיימו אירועים לזכרו של זאבי. מנהלי בתי הספר בתל אביב נימקו את החלטתם בדברים המיוחסים לזאבי כמו האלימות נגד ערבים, הקריאה לטרנספר והטענות לפגיעה מינית בנשים.

על הנצחתו של זאבי העיב בשנה האחרונה גם מאבקם המוצלח של ותיקי הפלמ"ח, שהתנגדו להחלטת הממשלה לקרוא על שמו של זאבי את אתר המורשת הלאומי שמוקם בימים אלה בשער הגיא בכניסה לירושלים. 

בחודש שעבר, ביום הזיכרון לזאבי, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לטענות שהועלו נגד זאבי, ואמר כי לא ייתן להן לפגוע בהנצחתו. "מגנדי נבצר להגן על שמו הטוב, להשמיע את האמת שלו. מעמד צד אחד נשמע והצד השני איננו", אמר נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ