המדינה תזיז מחסום כדי להשתלט על שטחי חקלאות פלסטיניים בדרום ירושלים - מקומי - הארץ

המדינה תזיז מחסום כדי להשתלט על שטחי חקלאות פלסטיניים בדרום ירושלים

השטח, הכולל את המעיין הגדול ביותר במערב ירושלים, יעבור מהצד הפלסטיני לישראלי ויהיה חלק מהפארק המטרופוליני של עיר הבירה. עם השלמת השיפוצים, יוקף המעיין בגדר, ויוקמו בו מרכז מבקרים ומסעדה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעיין עין חניה, בשנה שעברה. עד לבניית הגדר שימש רועי צאן מוואלג'ה ומתרחצים מהכפר
מעיין עין חניה, בשנה שעברה. עד לבניית הגדר שימש רועי צאן מוואלג'ה ומתרחצים מהכפרצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

המדינה הודיעה רשמית על כוונתה להזיז את מחסום עין יעל, שנמצא על הכביש המחבר בין ירושלים להר גילה, לקצה השטח המוניציפאלי של העיר ובכך להעביר לצד הישראלי של המחסום אזור של כאלף דונמים. אזור זה, שנמצא עד כה בצדו הפלסטיני של המחסום, משמש מוקד בילוי של משפחות פלסטיניות, וכעת תימנע מהם הגישה למקום.

מפת אזור הכפר אל-וואלג'ה, אשר גדר ההפרדה, כביש ביטחוני וגבולה המוניציפאלי של ירושלים חוצים אותו. מצפונו - מעיין עין חניה וממזרח לו שכונת גילה
צילום: none

הכפר ואלג'ה נמצא בחלקו בתוך השטח המוניציפלי של העיר, אך לאחרונה הושלמה גדר ההפרדה שחוצצת בין התושבים לבין אדמותיהם. בד בבד עם השלמת הגדר, ערכו רשות העתיקות והרשות לפיתוח ירושלים פרויקט גדול לשיקום ושימור מעיין עין חניה. עד לבניית הגדר שימש המעיין רועי צאן מוואלג'ה ומתרחצים מהכפר, ומשפחות מבית לחם ובית ג'אלה ערכו במקום פיקניקים. למרות הקמת גדר ההפרדה, עדיין יכולים תושבי וואלג'ה כמו תושבים פלסטינים אחרים מהאזור להגיע למעיין דרך הכביש. הזזת המחסום תמנע זאת מהם.

מעיין עין חניה, בשנה שעברה
מעיין עין חניה, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

עם השלמת השיפוצים יוקף המעיין בגדר, יוקמו בו מרכז מבקרים ומסעדה והוא יהפוך להיות אחד המבואות לפארק המטרופוליני של ירושלים שמקיף את הבירה מדרום וממערב. 

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים הודיעה השבוע לתושבי הכפר ואלג'ה בדרום העיר על כוונת המדינה להזיז את המחסום כשניים וחצי קילומטרים. כיום נמצא המחסום סמוך ליציאה מירושלים, כקילומטר וחצי בלבד מקניון מלחה, וכעת הוא יתקרב יותר לוואלג'ה. המשמעות היא שהשטח הכולל את עין חניה, המעיין הגדול ביותר במערב ירושלים, יעבור מהצד הפלסטיני לצד הישראלי ויהיה חלק מהפארק המטרופוליני של ירושלים. כך, תושבים פלסטינים ללא תעודות כחולות לא יוכלו להגיע למעיין ולאזורים החקלאיים הסמוכים לו. על פי הודעת הוועדה, ניתנו לתושבים 15 ימים להגיש ערעור.

אחת ההצדקות לצורך הקמת הפארק באזור זה היא הטרסות המטופחות של תושבי ואלג'ה, אולם בשל ההחלטה הם לא יוכלו להמשיך ולטפח אותן.

אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים, אמר כי "העתקת המחסום היא עוד יישום דה פקטו של מהלך החקיקה של השר אלקין להוצאת ואלג'ה ושאר השכונות שמעבר לגדר ההפרדה מגבולות העיר ירושלים. בירושלים של אלקין ישראלים יטיילו בטרסות היפהפיות שטיפחו תושבי ואלג'ה, וכמה עשרות מטרים מהם בעלי הקרקע יהיו סגורים מאחורי גדר תיל ולא יוכלו להגיע לאדמות שנגזלו מהם. זה החזון של ממשלת הימין: במקום שלום וצדק, גדרות ודיכוי הולך ומחריף".

תגיות:

תגובות