במהירות יוצאת דופן, עיריית ירושלים מזיזה מחסום כדי למנוע מפלסטינים גישה למעיין

העבודות להזזת מחסום עין יעל החלו על אף שטרם ניתן היתר בנייה, והן נעשו במהירות רבה, כולל בלילה, ולמרות צו בית משפט שאסר על כך. הלילה, לקראת חצות, אישרה שופטת תורנית את המשך העבודות

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רה"ע ירושלים ניר ברקת והשר לענייני ירושלים זאב אלקין
ניר חסון

עיריית ירושלים החלה השבוע להזיז מחסום כדי למנוע מפלסטינים להגיע לפארק שנבנה בעיר, חרף החלטת בית משפט המחוזי בעיר היום (חמישי) שאסר עליה לעשות זאת. הלילה, לקראת השעה חצות, קבעה שופטת תורנית כי יש להשלים את העבודות להזזת המחסום בשל שיקולים בטיחותיים, ובכך קיבלה את טענות העירייה וביטלה את הצו של בית המשפט המחוזי.

מחסום עין יעל שמזיזה העירייה מפריד בין ירושלים לאתר עין חניה. במרכז האתר נמצא מעיין גדול, בריכות ועתיקות רבות. העבודות החלו על אף שלא ניתן היתר בנייה למחסום החדש והן נעשו בפיקוח מנכ"ל העירייה ובמהירות רבה, כולל בלילה. על אף שהמחסום שייך למשטרה, העירייה נושאת בעלות העבודות בסך מיליוני שקלים.

עבודות על מחסום וואלג'ה החדשצילום: אמיל סלמן

ערב חנוכת האתר הבהיר מפקד מחוז ירושלים לעירייה ולרשות הטבע והגנים כי הוא לא יאפשר לפתוח את האתר לציבור הרחב ללא הזזת המחסום, כך שפלסטינים לא יוכלו להגיע לאתר. עד לאחרונה שימש עין חניה מקום בילוי למשפחות מהכפר אל-וואלג'ה הסמוך וכן מבית לחם ומבית ג'אלה בגדה המערבית. ערב טקס חנוכת האתר, שהתקיים לפני כשבועיים, התכוונה העירייה להעביר את המחסום בהליך מהיר, אך לבסוף חזרה בה.

ביום שני השבוע אישרה הוועדה למתקנים ביטחוניים (הולמ"ב) - שמאשרת בנייה במערכת הביטחון - את העברת המחסום. הוועדה דחתה את התנגדותם של תושבי ההתנחלות הר גילה, שטענו שהמחסום החדש מסכן אותם ויגרום לעומסי תנועה. הוועדה דחתה גם את ההתנגדות של תושבי אל-וואלג'ה שהגיש עו"ד ג'יאת נאסר. לדבריו, המחסום מנוגד לחוק הבינלאומי וימנע מהתושבים גישה לאדמותיהם. בהחלטתה קבעה הוועדה כי לא ניתן לאפשר כניסה לאתר עין חניה "ללא פיקוח בטחוני".

מעיין עין חניה, בשנה שעברה. עד לבניית הגדר שימש רועי צאן מוואלג'ה ומתרחצים מהכפרצילום: אמיל סלמן

לאחר החלטת הולמ"ב הבטיחה היועצת המשפטית של הוועדה כי היתר הבנייה לא ייחתם השבוע כדי לאפשר לנאסר לעתור נגד ההחלטה. אולם שלשום התברר לנאסר שהעבודות החלו עוד לפני שההיתר נחתם. נאסר הגיע למקום עם פעיל עמותת עיר עמים, אביב טטרסקי, אך העובדים סירבו להציג לו את היתר העבודה. טטרסקי טיפס על אחד הדחפורים ודרש שהמשטרה תוזעק למקום כדי לברר את עניין ההיתר, אך ללא הועיל. מנכ"ל העירייה, אמנון מרחב, פיקח באופן אישי על העבודות ולמקום הובאו זרקורים כדי להמשיך את העבודות בלילה. לטענת נאסר, מטרת העבודות היא לקבוע עובדות בשטח לפני שבית המשפט יידרש לנושא.

הבוקר נעצר טטרסקי לחקירה במשטרת מוריה בחשד להפרעה לסדר הציבורי. טטרסקי שוחרר לאחר כמה שעות בתנאי שלא יתקרב למחסום במשך 15 ימים. בצהריים פנה נאסר לבית המשפט המחוזי בעיר והשופט עודד שחם הוציא צו שאוסר על העירייה להמשיך בעבודות עד להחלטה אחרת. למרות הצו, העבודות לא הופסקו. בנוסף, תושבי הר גילה קיבלו הודעה על סגירת הכביש לסירוגין בלילה לשם המשך העבודות. בשל המשך העבודות, הגיש הערב נאסר בקשה לביזיון בית המשפט. בעירייה לא הכחישו שהם ממשיכים בעבודות למרות הצו אך בתשובה שהגישו לבקשת ביזיון בית המשפט נאמר כי הפסקת העבודות בשלב זה תגרום לסכנה בטיחותית חמורה. בבקשה נטען כי העבודות נעשות בהוראת המשטרה בשל "צרכים ביטחוניים ומבצעיים דחופים".

לפני כחודש חילקו פקחי העירייה ורשות הטבע והגנים דוחות לחקלאים מאל-וואלג'ה על כך שהקימו דחלילים בחלקות החקלאיות שלהם. דחלילים אלו נמצאים עשרות מטרים מהמחסום החדש, שבעבורו נעשו עבודות עפר נרחבות שפגעו בשטחים החקלאיים ובנוף משני צדי הכביש.

מהעירייה נמסר בתגובה: "לפני למעלה משנה הוחלט בעצה אחת של צה"ל, משרד הביטחון, משטרת מחוז ירושלים ועיריית ירושלים על העתקת מחסום עין יעל ומיקומו מחדש בסמוך לגבול השטח המוניציפלי של העיר ירושלים. ההחלטה נבעה ממכלול שיקולים, כשהעיקרי בהם הינו השיקול הביטחוני והמבצעי בהגנת שלומם וביטחונם של תושבי ירושלים, הגנה על המשתמשים בציר התנועה ובמתקנים שלצדו, אשר ללא העתקת המחסום היו חשופים מבחינה ביטחונית. בהתאם לכך הוכנו תכניות לקבלת היתר בניה על ידי הרשות לפיתוח ירושלים, והן טופלו על ידי הולמ"ב. לאחר שמיעת המתנגדים ובהתאם למכלול השיקולים והנימוקים שעמדו לנגד עיני הולמ"ב, אישרה הולמ"ב את הבקשה וניתן היתר בנייה. את העבודות מבצעת עיריית ירושלים בהתאם לסיכום הראשוני בין הגופים ובמימון משותף של המדינה והעירייה. כל העבודות במקום מבוצעות על פי כל דין ועל פי תכניות מקצועיות הכוללת התייחסות לתנועה ולבטיחות. הצו שהוצא הינו צו ארעי במעמד צד אחד והעירייה תגיב על בשעות הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ