בני נוער יצאו לטיול ונהרגו: במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות

הרשויות התריעו על חשש לשיטפונות באזור הנחל. מנכ"ל מועצת המכינות: המכינות נמצאות תחת רגולציה, אך לא נזקקות לאישורים בנושא הטיולים ומחליטות על כך באופן עצמאי

צפריר רינת
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסוק החילוץ בסמוך לנחל צפית, היום
מסוק חילוץ בסמוך לנחל צפית, אחרי האסוןצילום: אלי הרשקוביץ

משרדי החינוך והביטחון, שאחראים על המכינות הקדם-צבאיות, הודיעו כי לא היו אחראים לטיול שבו נהרגו היום (חמישי) תשעה בני נוער בנחל צפית במסגרת טיול של מכינת בני ציון. מקורות במשרד החינוך הטילו את האחריות על משרד הביטחון, ומסרו כי "למשרד יש חדר מצב של טיולים המאשר כל טיול של בתי ספר, ומודיע אם הטיול בטוח או לא". לדבריו, "זה מחדל שמי שאינו ממשרד החינוך לא יכול לקבל פרטים אלו ולוודא כי הטיול שלו אכן בטוח. אף אחד לא מסייע למכינות".

במשרד הביטחון הגיבו לדברים ומסרו כי משרד החינוך הוא האחראי. "לפי חוק המכינות ותקנותיו, משרד החינוך הינו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם צבאיות", נמסר, "משרד הביטחון אינו אחראי על תוכנית הלימודים, לרבות הטיולים. משרד הביטחון ממשיך לעקוב בדאגה רבה אחר האסון הקשה בערבה. מצער מאוד שביום כזה, לא רק שהגוף האחראי אינו לוקח אחריות, אלא מטיל אותה על גורם אחר".

מאמצי החילוץ בנחל צפית בחודש אפריל

המכינה יצאה לטיול על אף האזהרות וההתרעות מפני השיטפונות באזור. שירות ההידרולוגי ברשות המים התריע מפני שיטפונות בנחלים באזור ים המלח, בדרום מדבר יהודה ובערבה, והדגיש כי מדובר בשיטפונות שעלולים לגרום לנזקים. התרעה זו הועברה לכמה גופים, בהם המשטרה ומכבי אש. שירות המטאורולוגי, יחד עם גופי חיזוי מזג אוויר נוספים, פרסם גם התרעות מפני מזג האוויר באזור, על סמך הערכת כמויות המשקעים הצפויות. בנוסף, האזהרה התבססה על כך שכמות קטנה יחסית של גשם באזור מדברי יכולה ליצור שיטפון, שבתוך קניון של נחל יהפוך לרב-עוצמה.

בעקבות התרעות אלו, רשות טבע והגנים פרסמה אתמול והיום אזהרות מפני טיול במקום. "חל איסור מוחלט להיכנס לכל המסלולים באפיקי נחלים ובאגני הניקוז בהם קיים חשש לשיטפון. הדבר מהווה סכנת חיים ממשית. בתוך כך, אסורה כניסה וחציית של אפיקי הנחלים ברגל וברכב עד לירידה מוחלטת של מפלס המים", נכתב בהודעת רשות הטבע והגנים. עוד נכתב בהודעה כי "אסור להתקרב בזמן שיטפון לשפת הנחל מחשש להתמוטטות הגדות, שכן לזרם השיטפון כח עצום והמים יכולים לסחוף את הגדה במהירות וללא כל סימנים מקדימים".

רשות הטבע והגנים כתבה בהודעה כי יש להאזין לתחזיות מזג האוויר ולדיווחים בנושא לפני היציאה לטיולים, "זאת במטרה להתעדכן באזורים המועדים לפורענות והחסימות בכבישים שאליהם לא מומלץ להגיע, וגם לקבל מידע על המקומות הבטוחים יחסית לצפייה בשיטפונות". הרשות צירפה מספר טלפון לקבלת עדכונים בנושא.

ההתרעות לטיול באזורים אלו תקפות גם למחר. לפי התחזית, לקראת הצהריים יתחזקו הגשמים, בעיקר בהרים במזרח הארץ ובדרומה, וקיים חשש לשיטפונות בדרום. הגשמים צפויים להיחלש לקראת אחר הצהריים.

נחל צפית

באופן כללי, קבוצות של מוסדות חינוך שיוצאות לטיול נדרשות לתאם זאת עם הלשכה לתיאום טיולים במשרד החינוך. דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, הסביר היום כי "המכינות נמצאות תחת רגולציה של משרד החינוך ומשרד הביטחון, אך הן לא נזקקות לאישורים בנושא הטיולים ומחליטות על כך באופן עצמאי". מטיילים בודדים או קבוצות אחרות לא נדרשות לתאם זאת עם המשרד. קבוצות אלו נדרשות לתיאום עם צה"ל כשמדובר בשטח צבאי, או עם רשות הטבע והגנים כשמדובר בשמורת טבע, אולם נחל צפית לא נופל תחת קטגוריות אלו.

המטיילים והמטיילות נפגעו כשנסחפו בשיטפון בנחל צפית. התשעה היו חלק מקבוצה של כ-25 תלמידים ואנשי צוות ממכינה קדם-צבאית שטיילו באזור, בדרום ים המלח. לזירת האירוע הגיעו מתנדבי המשטרה מיחידת החילוץ ערבה, מסוקים של יחידת החילוץ הצבאית 669, כוחות גדולים של מגן דוד אדום, צוותי משטרה וצוותי כיבוי אש מהתחנות באזור הדרום. המשטרה פתחה מוקד מידע למשפחות המטיילים בטלפון 050-5073789. שני צוותי חוס"ן (חירום וסיוע נפשי) של איחוד הצלה הגיעו למוסד החינוכי שהפעיל את הטיול, ולבית החולים סורוקה על מנת להעניק טיפול נפשי ראשוני לחברי הצעירים ולהוריהם.

מסוק חילוץ מעל נחל צפית, היום. צילום: אלי הרשקוביץ

קצין הביטחון של המועצה האזורית ערבה תיכונה, נדב אילון, אמר כי המטיילים סיפרו שהם הלכו ולפתע הגיע הסחף שהביא לאסון. "יחידת החילוץ הגיעה לכאן, והתחלנו את החילוץ כשאנחנו לא יודעים בכמה נערים ונערות מדובר. כשהגענו, הזרימה בנחל עדיין הייתה חזקה. נכנסנו ממש לתוך הנחל לתפוס אנשים שנסחפו", אמר. "התחלנו לסרוק את השטח ולאט לאט מצאנו את חברי הקבוצה. חלקם פצועים, חלקם בריאים וחלקם במצב קשה יותר. אנחנו התחלנו למצוא אותם במקבצים, בזוגות וביחידים. זה תוואי נחל מורכב ומחורץ".

לדבריו, "הזרימה ירדה בשעה האחרונה והתחלנו לסרוק רגלית בתוך הנחל עם מספר צוותים לראות שלא פספסנו דבר. אנחנו במירוץ נגד השעון כי תיכף תרד השמש. הם היו מאוד מפוחדים. יש צוות שלם שפועל להבין איך זה קרה ומה היה המסלול שלהם. הם סיפרו שהלכו בנחל רגלית ופשוט הגיע גל ושטף אותם".

ראש הממשלה שוחח בטלפון עם ראש אגף מבצעים אלוף ניצן אלון, וקיבל עדכון על הפעולות בשטח. "אני מחזק את כוחות הביטחון וההצלה שפועלים כעת להצלת חיים ואיתור הנעדרים באסון הכבד שהתרחש היום בנחל צפית. כולנו מתפללים לבשורות טובות יותר", מסר.

תושב חצבה שהגיע לזירת האירוע בנחל צפית, סיפר ל"הארץ" כי לא בכל שנה פוקד את הנחל שיטפון, אך "כשזה מגיע - זה בא במכה". לדבריו, "לפני כמה שנים שפכו בטון רב בחיבור של הנחל עם הכביש. לפני הבטון, כשהיה שיטפון בנחל צפית, הוא היה לוקח איתו את הכל ועולה גם על הכביש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ