"מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון

אגם לוי עבדה בהתנדבות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים ■ אלה אור הצטרפה למכינה בעקבות אחיה ואחותה ■ וחברתו של צור אלפי סיפרה כי בזמן השיטפון, הוא נתן לנערים אחרים להיתלות עליו עד שאפסו כוחותיו ■ סיפורם של בני הנוער שנסחפו אתמול בשיטפון בנחל צפית ונהרגו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בני משפחותיהם של חלק מבני הנוער שנהרגו בשיטפון בנחל צפית ילוו אותם היום (שישי) בדרכם האחרונה. לצד אובדן בלתי נתפס ואבל כבד, חלקם מבטאים גם כעס על כך שאפשרו לילדיהם לצאת לטיול בנחל במזג האוויר הסוער, למרות ההתרעות. "יש פה אסון גדול", אמר אביה של רומי כהן ל"הארץ". "חייהן של עשר משפחות נהרסו. הכתובת היתה על הקיר ומגיעות לנו תשובות על המחדל".

כל שמות ההרוגים הותרו היום לפרסום: צור אלפי ממזכרת בתיה, אלה אור ממעלה אדומים, שני שמיר משוהם, יעל סדן ומעיין ברהום מירושלים, רומי כהן ממושב מאור שליד חדרה, אגם לוי ממושב חרות בשרון, גלי בללי מגבעתיים, עדי רענן ממכמורת ואילן בר שלום מראשון לציון. ביישובים פועלים ליצור רשת תמיכה נרחבת במשפחות ובתלמידים שמתמודדים עם קבלת הבשורה. 

אגם לוי
אגם לויצילום: מתוך פייסבוק

אגם לוי התגוררה במושב חרות שבשרון ולמדה במגמת פיזיקה ולימודי ארץ ישראל בקרית החינוך דרור במועצה האזורית לב השרון. איילת יגר, מורה ללימודי ארץ ישראל בבית הספר, סיפרה כי "סימן הזיהוי של אגם האהובה היה חיוך גדול. לאגם היתה אצילות מיוחדת, כל בקשה שלה נפתחה ב'סליחה על ההפרעה'. היא היתה תלמידה מצטיינת, כל משימה בוצעה על ידה בצורה מושלמת. יותר מהכל בלט אצל אגם טוב לבה - היה לה לב רחב עם מקום לכולם".

יגר סיפרה עוד כי לוי התנדבה לעבוד עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, והיתה מדריכה בתנועת הנוער ובפרויקטים שונים בחו"ל. "אגם היתה תלמידה חכמה מאוד, מוכשרת ושקטה בהתנהלותה", הוסיפה מורתה. "עתיד גדול ציפה לה. קשה להאמין שחייה של ילדה נהדרת זו נקטעו בטרם עת".

אלה אור
אלה אורצילום: מתוך פייסבוק

אלה אור היתה תלמידת כיתה י"ב בבית הספר אמי"ת לנערות במעלה אדומים, ובתה של מנהלת בית ספר יסודי בעיר. דוד גלאור, דודה של אלה, ספד לה הבוקר בפייסבוק: "אסון נורא פקד את המשפחה שלנו אתמול. לאחר שעות רבות של מריטת עצבים, לאחר שכבר הבנו וידענו שהגרוע מכל קרה, לאחר שכבר פורסם דבר מותה באמצעי התקשורת, זוהתה גופתה בוודאות על ידי הוריה לפנות בוקר. אלה אור ז"ל היא אחיינית שלי, בת אחי איצי ורעייתו שרית, האחות הקטנה למשפחה בה עוד חמישה אחים ואחיות".

גלאור הוסיף כי "בחירתה של אלה לצאת למכינה קדם צבאית היתה המשך ישיר לקבוצה גדולה של בני ובנות משפחה שיצאו למכינות קדם צבאיות, כולל אחיה ואחותה... אנו כואבים את כאבם העמוק, הצורב של איצי ושרית אנג'ל אור אותם אנו אוהבים אהבת נפש, את הכאב הבלתי נתפס של סבתא חוה, אימי היקרה. את הכאב המפלח של סבא רפי וסבתא רבקה, הוריה של שרית. את הקריעה של הענף הכל כך מרשים שחווים רועי ולירון, חן ופיני, עמית, מעיין ועוז. את הכאב העמוק של המשפחה המורחבת שמסרבת להאמין ועוטפת באהבה, ומחבקת מאתמול בשעות אחר הצהריים, את החלקים הקרובים ביותר והדואגים". 

מנהלת בית הספר אמי"ת, ברנדה פרוור הורביץ, אמרה כי "אלה היתה מהטובות שבתלמידות, עם ראש גדול שהיתה נכונה תמיד לעזור ולעשות למען האחר. אלה שילבה בין אהבת הארץ ואהבת עם ישראל מתוך אמונה גדולה". לדבריה, לאלה "היתה חשובה מאוד אחדות עם ישראל ולכן בחרה ללכת למכינה שבה לומדים ביחד תלמידים מכל חלקי הארץ. כולנו כואבים ומבקשים לחבק את המשפחה הנפלאה בשעה כה קשה".

גלי בללי
גלי בלליצילום: מתוך פייסבוק

גלי בללי למדה בבית הספר שמעון בן צבי בגבעתיים. ראש העיר גבעתיים, רן קוניק, מסר כי "ההודעה האיומה הכתה קשות בעיר כולה ובי באופן אישי. גלי היתה ילדה מדהימה, מצטיינת בכל תחום אפשרי ובעלת ערכים נשגבים, שהובילו אותה להתנדבות ומעורבות חברתית יוצאת דופן. הוריה של גלי, חברת המועצה אתי ואייל שהינו חבר ילדותי עוד מאז הגן, הם חברים קרובים שלי ואהובים על ידי רבים מתושבי העיר. אני כואב, המום ולבי נשבר לרסיסים. לצערי אין במקרים האלה נחמה". בבית הספר הוציאו אתמול הודעה על מותה של בללי להורים ולתלמידים, שם הדגישו כי "בית הספר פתוח, צוות ההנהלה, המחנכים, הפסיכולוגים והיועצות נמצאים בבית הספר לכל עזרה שתידרש".

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: אמה של אלה אור שנהרגה בשיטפון: הבטיחו לי שהכל יהיה בסדר ומאובטח // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

מעיין ברהום
מעיין ברהוםצילום: מתוך פייסבוק

מעיין ברהום, תלמידת כיתה י"ב, למדה בתיכון בויאר בירושלים. מבית הספר נמסר אמש: "בצער רב אנחנו מודיעים כי מעיין ברהום, תלמידת שכבת י"ב, נהרגה באסון בנחל צפית. זהו רגע קשה לכולנו. מחר בבוקר בית הספר יהיה פתוח שוב, נעדכן אתכם בכל הדרוש".  

ראש העיר ירושלים ניר ברקת כתב אמש בחשבון הטוויטר שלו: "העיר ירושלים, תושביה, הנהלת העיר ועובדי העירייה אבלים על הנספים באסון הכבד בערבה. בין עשרת הנספים באסון תלמידת המכינה מירושלים יעל סדן ז"ל, בוגרת בית הספר לאמנויות, בתו של חברנו לעבודה בעירייה קובי סדן, ומעיין ברהום, תלמידת י"ב בתיכון בויאר. יעל, מעיין וחבריהם הם ארץ ישראל היפה והטובה. אנו מחבקים את קובי ואת משפחות סדן וברהום חיבוק חם ומנחם ונושאים תפילה לשלום הפצועים. יהי זכרם ברוך".

שני שמיר
שני שמירצילום: מתוך פייסבוק

שני שמיר היתה תלמידת כיתה י"ב בתיכון בשוהם, ולה הורים ושלושה אחים. שמיר היתה חברת מועצת הנוער ורכזת מדריכים צעירים בתנועת הצופים. אחותה של שמיר סיפרה לחדשות 10 כי שני "אהבה מאוד לרקוד והיתה תלמידה מצטיינת". לדבריה, שני "עברה דרך ארוכה והפכה להיות מצטיינת בכל דבר שעשתה. בלימודים בהתחלה היה לה קצת קשה אבל את כיתה י"א היא סיימה בהצטיינות יתרה אחרי השקעה רבה. היא רצתה להראות לעצמה שהיא יכולה לעשות גם מה שנראה לה בלתי אפשרי". אמה של שמיר סיפרה כי שני "היתה צריכה לגשת לבחינת מתכונת במתמטיקה, והיא סידרה את לוח הזמנים שלה כך שתספיק גם להתכונן וגם לצאת לטיול". 

גיל ליבנה, ראש מועצת שוהם, מסר כי "אסון כבד נפל על משפחת שמיר האהובה וקהילת שוהם כולה. שני היתה הילדה שכל הורה מייחל לה - חכמה, חברותית, מנהיגה ומובילה בכול". ליבנה הוסיף כי ביישוב "מחנכים את הילדים למנהיגות, בגרות ואחריות, ומצער כל כך שבנסיבות האסון הזה נכשלנו כמבוגרים". איריס בויקיס, מנהלת תיכון שוהם, אמרה כי שמיר "היתה נערה ערכית, שמחה, עירנית  ואחראית". היא הוסיפה כי צוות המחנכים והיועצים, בסיוע השירות הפסיכולוגי והמחלקה לשירותים חברתיים, נערך לסייע לחבריה הרבים של שני ולתמוך בהם".

צור אלפי
צור אלפיצילום: מתוך פייסבוק

צור אלפי למד בכיתה י"ב בבית הספר התיכון "רבין" במזכרת בתיה. לירי אוריאל, חברתו של אלפי, סיפרה כי "הוא מאוד התרגש לצאת לטיול, הוא הכין לו תיק גדול וקיווה שהילדים מהמכינה שלו יבואו כדי שהוא יכיר את כולם. לקחתי אותו לתחנה שממנה יצאה ההסעה, לא עבר לנו בראש שום דבר שיכול להשתבש בטיול. למרות מזג האוויר, אף אחד לא חשב על זה בכלל, זה היה כל כך רחוק מאיתנו".

אוריאל סיפרה כי בזמן השיטפון אלפי "נתן לילדים שנסחפו להיתלות עליו ולטפס עליו למעלה עד שהוא פשוט לא הצליח להחזיק יותר". היא הוסיפה כי הוא היה "ילד מדהים, לב ענק ונשמה ענקית. הדרך שהוא מת, שהוא ניסה להציל אחרים, זה פשוט ממחיש את החיים המדהימים שהיו לו, שתמיד שם אחרים לפניו. הוא ילד עם כל כך הרבה חלומות, הוא חיכה למכינה הזאת, החלום שלו היה להתגייס ל-669". עם היוודע דבר מותו, פרסם יו"ר המועצה מאיר דהן הודעה וכינס את הגורמים הרלוונטיים כדי לסייע לתלמידים להתמודד עם הבשורה. לדבריו, צוותי החינוך, הרווחה, הפסיכולוגים ומנהלים בכירים במועצה ייתנו מענה ותמיכה לתלמידי השכבה של אלפי.

יעל סדן
יעל סדןצילום: מתוך פייסבוק

יעל סדן סיימה לפני כשנה את לימודיה במגמת מחול בתיכון לאומנויות בירושלים, ובחודשיים הקרובים היא היתה אמורה לסיים את לימודיה במכינה. סדן הצטרפה לטיול כאחת מבוגרות המכינה שליוו את המצטרפים החדשים. "היא היתה בחורה חכמה ומשקיענית שהתעניינה בהמון דברים, חרוצה מאוד", סיפרה חברתה של סדן, עינאל מבורך.

ילנה אברמוביץ', מורתה של סדן למחול במשך ארבע שנים, סיפרה: "אני זוכרת כל שטות, כל חוכמה ואת כל הנפלאות שבה. היא היתה ילדה מדהימה. חכמה, עמוקה, עם ראיית אופק חזקה. עם ראיית עתיד. לגמרי היה ברור שהיא אחת מבוני הארץ הזו. היא היתה קשובה, אכפתית, כל מה שאפשר להיות בבן אדם, אמיצה ויצירתית. היא היתה בוגרת לגילה, ולא היו לה קיצורי דרך". לדברי אברמוביץ', כששמעה אתמול על האסון היתה בטוחה שסדן תצליח להינצל: "היא היתה כל כך חזקה, שעד הרגע האחרון האמנתי שהיא תצליח להחזיק במשהו".

רומי כהן, ממושב מאור
רומי כהןצילום: מתוך פייסבוק

רומי כהן התגוררה במושב מאור הסמוך לחדרה, אחות בכורה לעדן ורפאל ובתם של יעל ועופר. אביה עופר סיפר כי אתמול אחר הצהריים התקשר אליה אך היא לא ענתה. "היתה לי תחושת בטן כי יום לפני כן היתה סערה", אמר. הוא סיפר כי יצא במהירות ברכבו ועלה על כביש 6 דרומה. "בשעה 18:00 התקשר שוטר, שאל איפה אני ואמר לי לא להגיע לסורוקה". רק הבוקר, אחרי לילה שלם של המתנה, זיהה את גופת בתו. 

כהן סיפר כי היו כמה הורים שניסו להגיע לראש המכינה כדי לבקש לדחות את הטיול בשל תנאי מזג האוויר. עם זאת, לדבריו, הם לא ידעו באיזה מסלול הם צפויים לטייל. "יש פה אסון בקנה מידה גדול", אמר. "חייהן של עשר משפחות נהרסו. מגיעות למשפחות תשובות על המחדל שהיה שם. הכתובת היתה על הקיר. נבקש תשובות אחרי שנקום מהשבעה". 

כהן ובני המשפחה סיפרו כי "רומי היתה רקדנית מחול מצטיינת ומוזיקאית, פעילה חברתית שרק רצתה לתרום. פעמיים נסעה לארה"ב במסגרת משלחות יהודים-ערבים של גבעת חביבה. למכינה רצתה להצטרף מתוך רצון לתרום ולהתנדב. הקבוצה היתה בשלבי התגבשות ולכן ההורים אפילו עוד לא הכירו אחד את השני". מנכ"ל גבעת חביבה, יניב שגיא, ספד לרומי: "היא האמינה בחלום החברה המשותפת ובשותפות יהודית-ערבית ולכן כבר בכיתה ח' החלה להשתתף בפעילויות גבעת חביבה. רומי היתה שותפה לדרכנו והותירה חלל חסר ולבבות שבורים עם מותה".

אילן בר שלום
אילן בר שלוםצילום: מתוך פייסבוק

אילן בר שלום, תלמידת כיתה י"ב במקיף עמית עמל בראשון לציון, היא הנערה שאותרה הבוקר ללא רוח חיים בנחל צפית. מעיריית ראשון לציון נמסר כי "אילן היא מדריכת מד"צים מצטיינת שאמורה היתה להתחיל ללמוד במכינה בשנה הבאה. אנחנו משתתפים בצער המשפחה ומחזקים אותה ואת כל קהילת העיר בשעה קשה זו".

עדי רענן ממושב מכמורת היתה מדריכה במכינה הקדם-צבאית. בשנה שעברה סיימה את לימודיה בבית החינוך הניסויי ברמות ים, לשם הגיעו הבוקר תלמידים ובוגרים רבים בעקבות ההודעה על מותה. אשר קאסו, מנהל בית הספר, סיפר שעדי היתה "נערה למופת בכל התחומים. רגישה, נבונה, ערכית בצורה יוצאת דופן. פעילה חברתית. מלח הארץ. זה אובדן כבד מנשוא למשפחה, לחברים מבית הספר ולקהילת עמק חפר". 

עדי רענן
עדי רענן צילום: מתוך פייסבוק

נלי סובול, שהיתה המחנכת של עדי במשך שלוש שנים, סיפרה כי היא "היתה מאוד יצירתית. ילדה מדהימה, שחקנית מוכשרת, מוזיקאית מושלמת". לדבריה, עדי שמרה על קשר עם צוות בית הספר, אשר מתקשה מעכל את האובדן. "היא היתה ילדה שכולנו מאחלים לעצמנו", הוסיפה בצער. רני אידן, ראש המועצה האזורית עמק חפר, אמר כי זהו "אסון לאומי, לא פחות מזה. קבוצה של ילדים איכותיים שרצו לתרום, וקרתה תאונה איומה. אני מקווה שזה לא יפגע במכינות האלה שעושות עבודה כל כך משמעותית". 

המטיילים היו חלק מקבוצה של 25 תלמידים ואנשי צוות של מכינה קדם-צבאית בתל אביב. התלמידים יצאו אתמול לטיול, שמטרתו היתה גיבוש החניכים החדשים שהיו אמורים להצטרף לשורות המכינה הקדם צבאית בני ציון שבתל אביב בשנה הבאה. המכינה, הממוקמת ברחוב טרומפלדור שבמרכז תל אביב, רותמת לשורותיה צעירים, צעירות, דתיים וחילוניים. היא הוקמה בשנת 2007 על ידי עמותת המדרשה הישראלית למנהיגות בתל אביב לזכר בן-ציון שי חדד, לוחם מגלן שנפל באוגוסט 2006. 

יהודה אלרם, אביו של אחד החניכים במכינה, אמר אמש לחברת החדשות: "אנחנו סומכים על המכינה ועל מי שמוביל אותה. בסופו של דבר התרחשה טרגדיה, ומובן שאנחנו מחבקים עכשיו את החבר'ה במכינה ואת המשפחות שיקיריהן לא חזרו. הם עסוקים עם הצוות של המכינה ועם פסיכולוגים לקבל את הבשורות. התהליך הזה רק החל, ואנחנו נהיה אתם יחד ונלווה אותם בתוך התהליך הכואב הזה".

אחת הנערות שנהרגו בשיטפון התריעה בפני חברותיה מפני הסכנה הטמונה בטיול - כך דווח בחברת החדשות. "זה להתגרות בגורל. אנחנו נמות, אני רצינית", כתבה הנערה, "לא מאמינה שאני אשכרה יוצאת לטיול במזג אוויר הזה. זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ