לי ירון
אלמוג בן זכרי

מדריכי מכינת בני ציון שינו את מסלול הטיול כמה פעמים מחשש לשטפונות - כך אמרו הורים וגורמים המעורים בפרטים ל"הארץ". הטיול תוכנן במקור לאזור ירושלים, ולאחר מכן שונה לאזור צאלים. אך אחרי שהקבוצה יצאה לטיול ביום רביעי, למדריכים התברר שהדרכים לצאלים חסומות בשל תנאי מזג האוויר, והם שינו את היעד לנחל צפית.

הורים וחניכים רבים העלו את חששותיהם מטיול בתנאים אלה בפני הצוות, שהרגיע אותם ואמר כי המקום בטוח. "כפי שכמה מכם שמו לב, בחלק מהימים של הטיול יכול להיות שיהיה מזג אוויר גשום באיזור הדרום. הטיול כמובן עדיין מתקיים", כתבה מדריכה בקבוצת וואטסאפ של החניכים.

בהודעת המשטרה מיום רביעי נכתב כי "כביש 90 סגור מצומת הערבה דרומה ומהמלונות לכיוון צפון עין גדי סגור לתנועה. הנחלים שזורמים: יעלים, רחף צאלים, חבר, ערוגות". מההודעה ניתן להבין כי גם אזור נחל צפית עלול להיות מסוכן, שכן הוא נמצא כמה קילומטרים דרומית לצומת הערבה שנחסם. עם זאת, לא ידוע אחר איזה מקור מידע עקבו המדריכים.

על פי דיווח בחברת החדשות, גורמים במשטרה אמרו שאנשי המכינה התייעצו עם חברת חיזוי ועם בוגר מכינה שמשרת בחיל האוויר כחזאי. בצה"ל הכחישו שהייתה פנייה מצד המכינה, שאנשיה ככל הנראה דיברו ישירות עם הבוגר. 

פעולות החילוץ בנחל צפית, אתמולצילום: אילן אסייג

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // אמה של אלה אור שנהרגה בשיטפון: הבטיחו לי שהכל יהיה בסדר ומאובטח // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

הורה ששוחח עם "הארץ" אמר כי ילדו הודיע לו כי הטיול תוכנן לאזור ירושלים, וכי הוחלט לשנות את המסלול ברגע האחרון לנחל צאלים, ולאחר מכן שוב לנחל צפית. "כשאמרו שמשנים לצאלים חשבנו ששם בטוח יותר", סיפר ההורה. "לא ידענו שישנו עוד פעם. כולנו ההורים חששנו, אבל לא ידענו עד כמה היינו צריכים לדאוג. כל הזמן שאתה מרגיש בתור הורה שאתה סתם דואג. אבל זה לא היה סתם. אני כל כך כועס שבכזו פזיזות החליטו החלטות כאלה שגבו את החיים של ילדים תמימים".

להורה אחר שדיבר עם המדריכים והביע חשש נאמר כי במידה ולא יהיה שיטפונות הטיול יהיה בנחל צאלים, ואם כן מדריכים נוספים בודקים מסלול אחר ו"בטוח". להורים נמסר כי המדריכים התייעצו עם גורמים מומחים ביום רביעי שאמרו להם שלא ללכת לאזור נחל צאלים בשום אופן, וככל הנראה בשל כך שינו את מסלולם.

הבוקר נעצר ראש מכינת בני ציון, יובל כאהן, בחשד לגרימת מוות ברשלנות, יחד עם איש צוות נוסף במכינה, אביב ברדיצ'ב. ברדיצ'ב חשוד בארגון הטיול לנחל צפית, וכאהן באישור היציאה אליו, אף שהשניים ידעו על סכנת השטפונות בנחלי הדרום. מעצרם הוארך עד יום שלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ