בשל מזג האוויר: עיריות באר שבע וחיפה אסרו קיום מדורות

נציב הכבאות הטיל מוקדם יותר שורת מגבלות על הדלקת מדורות. בתל אביב ובירושלים הסתפקו בפרסום הנחיות בטיחות. נתניהו: אל תדליקו מדורות, יהיו הזדמנויות אחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ל"ג בעומר בטבריה, היום

עיריות באר שבע, חיפה וערים נוספות הורו היום (רביעי) לתושבים שלא לערוך הערב מדורות לרגל ל"ג בעומר - זאת בשל תנאי מזג האוויר היבש והשרבי שעלול להגביר את הסכנה שדליקות יתפשטו. מוקדם יותר הטיל נציב הכבאות הגבלות על הדלקת מדורות ברחבי הארץ. בהודעה שפרסם נכתב: "בשל מזג האוויר החריג הצפוי, המלווה ברוחות ערות ולחות נמוכה, אנו מבקשים להקטין את היקף המדורות על מנת לצמצם את הסיכון שהאש תצא מכלל שליטה". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לקריאות שלא לקיים מדורות. "יהיו הזדמנויות אחרות, אבל אם אתם חייבים אז מקסימום תעשו מנגל בבית, אפשר גם צמחוני", כתב בטוויטר.

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' קרא לתושבים: "בעקבות מזג אוויר חריג (רוחות עזות) שצפוי הערב בבאר שבע וחשש שהדבר עלול לגרום לפגיעה בחיי אדם, אנו מודיעים על איסור הבערת אש ברחבי העיר באר שבע. בואו ננהג באחריות ולא ניתן לתרבות ה'סמוך' להשתלט עלינו. החיים שלכם חשובים יותר מכל!".

נתניהו בעניין מדורות ל"ג בעומר

לצד באר שבע, גם עיריית חיפה אסרה לערוך מדורות והמליצה לקיים במקום הפנינג. עיריות אשדוד, נשר, אריאל, וקריית ים פרסמו במהלך היממה האחרונה הנחיות דומות. גם במועצה המקומית זיכרון יעקב הוציאו הנחייה לבתי הספר, לגנים וגם לתושבים לא להדליק מדורות כלל. גם במועצה האזורית בית אריה אסרו על הדלקת מדורות, והוסיפו כי המעוניינים יוכלו לקיים מדורה במועד אחר בתיאום עם גורמי הביטחון המקומיים.

עיריית גבעתיים אסרה על קיום מדורות בשטחי העיר הפתוחים, למעט מדורות אקולוגיות מבוקרות המתוכננות בבתי הספר. "ההחלטה נובעת מחשש לשריפות בלתי מבוקרות ופגיעה בחיי אדם. אנו מצטערים על עוגמת הנפש שעלולה להיגרם לילדים ולהוריהם, אך יחד עם זאת בטוחים שההחלטה תתקבל בהבנה", נמסר מהעירייה.

ל"ג בעומר בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

עיריית תל אביב הגדירה 21 מתחמים בהם מותר יהיה להדליק מדורות בתיאום עם שירותי הכבאות. מדורות שיודלקו במקומות אחרים יכובו. רשימת המתחמים המורשים מופיעה באתר האינטרנט העירוני.

עיריית כפר סבא התירה גם היא קיום מדורות אך קראה לילדים ולהורים לצמצם את מספרן ככל שניתן, לערוך מדורות קהילתיות ולנקוט באמצעי הזהירות הדרושים. בכוונת העירייה להטיס הערב רחפנים כדי לזהות שרידי מדורות ולמנוע דליקות.

עיריית ירושלים לא תבטל מדורות, אך פרסמה הנחיות לתושבים יחד עם שירותי הכבאות. העירייה ביקשה להקטין ככל האפשר את המדורות, ולאחד מספר מדורות יחד ורק בשטחים מאושרים המרוחקים מצמחייה ומחשמל. "טרם הדלקת המדורה יש לנכש עשבים, ולדאוג כי השטח מסביבה נקי. יש להחזיק כמות מים או חול גדולה סמוך למדורה למטרות כיבוי", נכתב בהנחיות.

צילום: אוליבייה פיטוסי

גם תנועת בני עקיבא יצאה בקריאה לכל רכזי הסניפים שלא לקיים מדורות כלל, אך הוסיפו כי ב"מקומות בהם גורמי הביטחון יפרסמו הנחיות המאשרות הדלקת מדורות -  יפעלו הסניפים על פי ההנחיות המקומיות תוך הקפדה על הכללים. הדלקת המדורה מותנית בקבלת אישור ועד ההורים הסניפי או הוועדה האחראית בקהילה או ביישוב על הנושא".

לקריאת הגבלות נציב הכבאות:

סרטון הסברה של רשות הטבע והגנים

בהנחיות נציב הכבאות נכתב כי המרחק שבין מדורה ליער וחורש יעלה על 300 מטרים. בנוסף, אין להדליק מדורה בשטחי יער או חורש, גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי; המרחק בין המדורה למתקני גז ודלק יעלה על 60 מטרים; המרחק בין מדורה למבנה יעלה על 40 מטרים, המרחק בין מדורה לקווי חשמל וטלפון יעלה על 20 מטרים והמרחק בין מדורה למדורה אחרת יעלה על שישה מטרים. גודל בסיס המדורה לא יעלה על שלושה מטרים, וגובה מערום חומרי הבעירה לא יעלה על מטר וחצי. בצו ההגבלות צוין כי מדובר בתוספת על ההוראות הקיימות. 

סגן ראש העיר תל אביב ממליץ בפייסבוק שלו שלא לקיים מדורות

משרד החינוך פרסם הנחיות לאחר שנועץ עם הרשות הארצית לכבאות והצלה וקבע כי "יש לאשר את מיקום המדורה עם הרשות המקומית, ואם ישנו ספק ביחס לתנאי השטח מומלץ לקיים את אירועי החג ללא מדורה". לפי ההודעה, "משרד החינוך קורא לציבור להמשיך ולעקוב אחר ההנחיות של הרשות הארצית לכבאות ולפעול במשנה זהירות כדי לוודא את קיומן של המדורות בצורה בטוחה".

בחברת החשמל הצטרפו להנחיות שירותי הכבאות והתריעו מפני הבערת מדורות בקרבת מתקנים חשמליים. "הצבת ערימות גבוהות של עצים והבערתן מתחת לקווי רשת החשמל מסוכנת במיוחד, מחשש שהאש ורשפיה יגיעו לחוטי החשמל ויגרמו לשריפתם. מדובר בסכנת חיים, בגרימת נזקים למתקנים ולהפסקות חשמל", מסרה החברה.

רשות הטבע והגנים פרסמה היום רשימת הנחיות כדי למנוע פגיעה בטבע ובחיות הבר במהלך החגיגות. בהנחיות נכתב כי שריפת ניירות טואלט ומגבונים בשטח אסורה בהחלט. "רבים סבורים כי כך יותירו את השטח נקי, אך לא מעט שריפות פרצו בגלל פעולות מסוג זה. בנוסף, מותר להדליק אש רק בחניונים מסומנים, משולטים ומורשים לכך", נמסר. בהודעה הודגש כי בסיום הביקור בשטח יש לוודא שלא נשארו גחלים חמות בשטח. 

המשרד להגנת הסביבה לא פרסם הנחיות מיוחדות הנוגעות לשריפות, אלא חזר על הוראות בטיחות כלליות לקראת ציון ל"ג בעומר. גם עיריות תל אביב-יפו וירושלים הסתפקו בפרסום הוראות בטיחות וכן ציינו שהן יפעלו להבטיח שמדורות החג יהיה רק בשטחים המאושרים לפעילות זו. עם זאת, סגן ראש עיריית תל אביב אסף זמיר כתב בפייסבוק: "התחזית הצפויה למחר היא של 33 מעלות עם רוחות. במצב זה אני רואה לנכון להמליץ להימנע מקיום מדורות ולקיים במקומם פעילויות אלטרנטיביות הקשורות לחג".

חגיגות ל"ג בעומר בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי חברת החיזוי מטאוטק, הטמפרטורות היום יוסיפו להיות גבוהות. בתל אביב הן יגיעו ל-33 מעלות ובהרים ל-30. בבאר שבע תגיע הטמפרטורה ל-36 מעלות. בשעות הערב, בזמן הדלקת המדורות, הטמפרטורה בתל אביב וירושלים תהיה 26 מעלות, ובשפלה ובבאר שבע 28. הלחות ברוב האזורים תהיה נמוכה ותגיעה ל-30%. עם זאת, הרוחות ייחלשו לעומת אתמול. ביום חמישי יוסיף להיות שרבי וגל החום יגיע לשיאו ביום שישי. רק בשבת יישבר השרב והטמפרטורות ירדו בצורה משמעותית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ