מת אלי אביבי, "ראש מדינת אכזיב"

אלי אביבי, שמת בגיל 88, הקים ב-1971 את כפר הנופש שלו במחאה על פתיחת גן לאומי באכזיב. יחד עם אשתו הנפיקו לעצמם דרכונים והחתימו את דרכוני המבקרים, בהם גם סופיה לורן ואריק איינשטיין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביבי בכניסה למדינת אכזיב, ב-1971
עופר אדרת
עופר אדרת

אלי אביבי, שהתפרסם כ"ראש מדינת אכזיב" בכפר הנופש הבוהמי שהקים, מת הלילה בגיל 88. כך פרסם הבוקר (רביעי) קרוב משפחתו.

אביבי נולד בפרס ב-1930 בשם אלי ארז'ן. כשהיה בן שנה עלתה משפחתו לארץ ישראל, והוא גדל בתל אביב. ב-1946 הצטרף לפלמ"ח ועבר קורס בפלי"ם. לאחר מכן יצא למסעות ברחבי העולם וב-1952 התמקם בכפר הערבי הנטוש א־זיב, והתיישב באחד מבתיו באישור הרשויות. תחילה הקים שם מוזיאון ואכסניה, ובהמשך הפך הכפר הקטן למוקד עלייה לרגל של מתבודדים, תמהונים ואנשי בוהמה, שמצאו בו מקלט ומפלט מחיי היומיום.

אלי אביביצילום: מתוך עמוד הפייסבוק "מדינת אכזיב / Achziv Land"

ב-1971, כמחאה על החלטת המדינה לפתוח באכזיב גן לאומי, על חורבות הכפר א-זיב, הכריזו אביבי ואשתו על הקמת "מדינת אכזיב". הם הנפיקו לעצמם דרכונים ובמשך תקופה החתימו את דרכוני המבקרים ב"ארצם". אביבי נבחר לנשיא המדינה בת שני התושבים, והמשיך להתגורר ולארח בה מבקרים עד סוף שנות ה-90. בין אורחיו היו סופיה לורן, דן בן אמוץ, יהודה עמיחי ואריק איינשטיין.

לאורך השנים שיתף אביבי פעולה עם גורמי ביטחון שונים שעסקו בפעילות ליד גבול הצפון, אך לא הרחיב בנושא. הוא היה נשוי לרינה, ודודו של השחקן שי אביבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ