שבוע אחרי ההפגנה בחיפה, אחד המארגנים עוכב לחקירה לשלוש שעות

מזכיר חד"ש בחיפה, רג'א זעאתרה, סיפר כי השוטרים אמרו כי הוא חשוד בהתפרעות והפרת סדר במקום ציבורי. זעאתרה סבור כי החקירה היא ניסיון הפחדה וטוען: "זה מריח פוליטי"

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים בהפגנה בחיפה, בשישי
נעה שפיגל

המשטרה עיכבה היום (שבת) לחקירה את מזכיר חד"ש בחיפה, שהשתתף ויזם חלק מההפגנות בעיר בשבוע שעבר, בהם נעצר ג'עפר פרח שלאחר מכן אמר כי שוטר שבר את רגלו. רג'א זעאתרה סיפר ל"הארץ" ששוטרים לקחו אתו לתחנת המשטרה בצהריים, עיכבו אותו לחקירה במשך יותר משלוש שעות ולקחו ממנו את הטלפון. "זה ניסיון הפחדה", אמר.

זעאתרה, ב-2015צילום: רמי שלוש

לדבריו, השוטרים אמרו לו שהוא נחקר בחשד להתפרעות והפרת סדר במקום ציבורי. הוא סיפר שהשוטרים שאלו אותו בחקירה אם הוא השתתף בהפגנות האלימות בחיפה, והוא השיב שהשתתף בחלקן, אבל האלימות היתה מצד המשטרה. לדבריו הוא נשאל גם על פוסט שפרסם על פקחית משטרתית שמסתובבת בחיפה ומחתימה על עצומה נגד הפגנות. "אמרתי להם שזו חריגה מהסכמויות שלה כפקחית וזה לא כפוף לרצון של בעלי העסקים", סיפר. "ברור שזה ניסיון להסית את דעת הקהל נגד ההפגנות".

לדבריו, "השוטרים רוצים להטיל אימה על ידי זה שעוצרים באמצע היום מזכיר של התנועה הפוליטית הכי גדולה ברחוב הערבי בחיפה. זה מריח פוליטי". הוא הוסיף כי "אם יש חשד או משהו, אפשר להזמין לחקירה בכתב, או אם דחוף להתקשר, ואליי הגיעו הביתה". זעאתרה שוחרר לאחר החקירה בערבות עצמית על סך 3,000 שקלים והרחקה במשך 15 יום מהפקחית עליה כתב.  

גם לפני ההפגנה ביום שישי, בה נעצרו 21 מפגינים ונפגע ג'עפר פרח, הגיעו השוטרים לביתו והזהירו את זעאתרה שההפגנה לא חוקית. "אמרו לי שאם יראו אותי שם יעצרו אותי", סיפר. גם פעילים נוספים הוזהרו לפני ההפגנה.

זעתרא ארגן וחתם על ההפגנה ביום ראשון, בעקבות מעצר החשודים בהפגנה בשישי. לדבריו, איש לא דיבר איתו על חקירה במהלך ההפגנה או אחריה, וההפגנה עצמה נערכה לפי החוק ובהתאם לרישיון שניתן לה. ביום שישי הבא מארגן זעתרא שרשרת אנושית במושבה הגרמנית בחיפה, להפגנת סולידריות עם המתרחש בעזה.

הפגנת השמאל בחיפה, ביום ראשוןצילום: רמי שלוש

מהמשטרה נמסר כי היא "מנהלת חקירותיה במקצועיות, במטרה להגיע לחקר האמת וכל טענה אחרת ראוי שתידחה על הסף. ככלל, ניהול חקירה ואופן זימון חשודים, מתבצע בהתאם לשיקולים מקצועיים, בהם: חומרת העבירות והצורך בנטרול איום ככל שקיים, איסוף ושימור ראיות ומניעת שיבוש חקירה והשפעה על עדים ונחקרים. לפיכך כל טענה על זימון נחקר ביום זה או אחר מגוחך ואינו רלוונטי, שהרי המשטרה פועלת 24/7 בכל ימות השנה, לשם שמירה על שלום הציבור ובטחונו". עוד נמסר כי "ככלל, התופעה של סניגורים וחשודים המקוששים כותרות לעצמם בביקורת מגוחכת על מי שעוסקים 24/7 בשמירה על החוק, במקום להתמקד בחשדות המיוחסים להם, היא זו שראויה לביקורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ