המשטרה חזרה בה מדרישתה להציב גדרות לאורך תוואי מצעד הגאווה בכפר סבא

בתשובת המדינה לעתירה שהוגשה בעניין לבג"ץ נכתב כי במשטרה החליטו כי אין מקום לדרישות שהוצבו, ובהן גם הצבת משאיות שיסתירו את הצועדים. המצעד ייערך ביום שישי כמתוכנן

יהושע (ג'וש) בריינר
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד הגאווה הראשון בבאר שבע, בשנה שעברה
מצעד הגאווה הראשון בבאר שבע, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

המשטרה הודיעה היום (שלישי) כי היא חוזרת בה מהדרישה להציב גדר בגובה שני מטרים לאורך תוואי מצעד הגאווה המתוכנן בכפר סבא ביום שישי הקרוב, כתנאי לקיומו. כך עולה מתשובת המדינה לעתירת מארגני המצעד לבג"ץ.

מתשובת המדינה לעתירה שהגישו ארגון איגי כפר סבא, האגודה למען הלהט"ב והאגודה לזכויות האזרח עולה כי מפקד מחוז המרכז במשטרה, ניצב עמי אשד, החליט כי אין מקום לדרישות שהוצבו, ובהן גם הצבת משאיות שיסתירו את הצועדים בעת שיצעדו בצמתים מרכזיים.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי מפקד תחנת כפר סבא, סנ"צ יורם ברינה, הציב שורה של תנאים לקיום המצעד, שאמור להתקיים לאורך כ-750 מטרים לראשונה בעיר. בין היתר, הוא התנה את אישורו בהצבת גדרות לכל אורך התוואי ובהצבת כלי רכב כבדים בצמתים הנושקים לציר התהלוכה – על חשבון המארגנים. המשטרה טענה אז כי בשל רגישות האירוע ומחשש לפגיעה בצועדים, יש צורך בנקיטת אמצעי אבטחה מוגברים. מארגני המצעד טענו אז שמדובר בתנאים בלתי חוקיים שאין למשטרה כל סמכות להציבם כתנאי למתן הרישיון.

בעקבות כך הגישו המארגנים עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה לקיים דיון דחוף בדרישות המשטרה. בעתירה, שהוגשה באמצעות האגודה לזכויות האזרח, נכתב: "מדובר בתנאים בלתי חוקיים. הנטל הכספי והביורוקרטי העצום שהמשטרה הטילה על כתפי מארגני ההפגנה, בנות ובני נוער מקהילת הלהט"ב, פוגע בחופש הביטוי והמחאה, קובע 'תג מחיר' על ביטויים ומחאה שחורגים מהקונצנזוס, ומשחק לידיהם של גורמים עוינים ואלימים שמאיימים על החיים ועל שלמות הגוף של משתתפי המצעד".

עוד נכתב בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד ספיר סלוצקר-עמראן מהאגודה לזכויות האזרח, כי "חובת המשטרה היא להבטיח את מימושה של הזכות להפגין ולשאת בכל ההוצאות הכרוכות בסידורי האבטחה. זכותה של הקהילה הגאה להשמיע את קולה בגאווה... בעוד דרישת התשלום מהווה 'סנקציה', יש בה גם משום מתן פרס לאלימות ולבריונות שנועדו להשתיק דעות וכמוה כהענקת המפתח לשימוש בזכות ההפגנה והתהלוכה בידי המתנגדים לה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ