קריסה באתר בנייה בפתח תקוה: שלושה נפצעו, בהם אחד קשה

הפועלים נפלו מגובה של חמישה מטרים לתוך בור שנוצר באתר. שניים מהפצועים פונו לבית החולים בילינסון עם פגיעות רב-מערכתיות

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה בפתח תקוה, היום
לי ירון
לי ירון

שלושה בני אדם נפצעו היום (חמישי) באורח קשה, בינוני ובינוני-קל באתר בנייה בפתח תקוה. השלושה נפלו לתוך פיר שנוצר מקריסה באתר, ונפלו מגובה של חמישה מטרים. הפצוע הקשה, כבן 33 עם פגיעה רב מערכתית, והפצוע הבינוני, כבן 49, פונו לבית החולים בילינסון בעיר. פקחי משרד העבודה הגיעו למקום וסגרו את האתר ליומיים, והמשטרה פתחה בחקירה.

במשרד העבודה אישרו כי התאונה התרחשה באתר גלובל טאוורס בביצוע בסט בנייה וחברת אפקון. החברה היזמית היא מגדלי ישראל בע"מ. מבסט בנייה נמסר בתגובה: "קבוצת בסט רואה חשיבות רבה בשמירה על בטיחות הבנייה באתריה. הקבוצה פועלת על פי חוק ומשקיעה מאמצים רבים במניעת תאונות עבודה מתוך דאגה אמיתית לחיי ורווחת עובדיה. נסיבות האירוע נבדקות על ידי הגורמים הרלוונטים ולאחר מכן נפעל על פי המסקנות".

אתר הבנייה בפתח תקווה, היוםצילום: כב"ה

מארגון קו לעובד נמסר בתגובה לתאונה: "הימשכות הקטל באתרי הבנייה בקצב מסחרר וללא כל סימנים של האטה, היא תעודת עניות לרשויות המדינה הרלוונטיות. עצם העובדה ששמותיהן של חברות קבלניות מובילות עולים שוב ושוב בקשר לתאונות עבודה קטלניות וקשות שמתרחשות באתריהן, היא ראיה לכישלון פעולות האכיפה וההרתעה של רשויות המדינה".

קו לעובד התייחסו לתאונה שהתרחשה בחודש שעבר באתר בביצוע חברת בסט בנייה, שבה נהרג לואיס גומז בן ה-32 באתר H Tower בתל אביב, לאחר שנפל מגובה. "באתריה של חברת בסט התרחשו תוך פחות מחודש שלוש תאונות עבודה שגרמו להריגת עובד, ופציעת עוד שלושה עובדים באורח קשה ובינוני. משרד העבודה מתהדר מתחילת השנה במספר העיצומים הכספיים שהטיל כביכול, אולם עד יום זה לא התפרסם ולו עיצום כספי אחד למרות החובה שבחוק לעשות זאת בצמוד לאחרת העיצומים הכספיים", נמסר מהארגון.

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, הדס תגרי, מסרה: "ההפקרות הבטיחותית באתרי הבנייה ממשיכה באין מפריע ומספר הנפגעים הגבוה מתחילת השנה מעיד על הכישלון המתמשך של הרשויות במיגורה, וזאת גם באתריהן של החברות היזמיות והקבלניות הגדולות והחזקות ביותר". לדברי תגרי, "משרד העבודה והרווחה ממשיך לבזר את המשאבים הדלים המוקצים לפיקוח על בטיחות העובדים באופן בלתי יעיל בין  מינהל הבטיחות התעסוקתית והמוסד לבטיחות וגהות, על אף המלצות שורת גופים מקצועיים וגופי ביקורת לאחד אותם לרשות אחת שתופקד על בטיחות העובדים".

היום פורסם ב"הארץ" כי מפקחים מטעם משרד העבודה נמנעו מלהזהיר בזמן אמת מפני ליקויים מסכני חיים באתרי בנייה, והודיעו עליהם לקבלנים רק ימים או שבועות לאחר שהתגלו, כשביקשו להטיל עליהם קנסות בסך עשרות אלפי שקלים. משרד העבודה הורה למפקחים לתעד את הליקויים מסכני החיים באתרי הבנייה, אך לא לפעול כדי למנוע אותם - והעבודות באתרים המסוכנים נמשכו באין מפריע. במשרד העבודה מאשרים כי מדיניות כזו ננקטה, וטוענים שהיא הופסקה.

ל"הארץ" נודע כי ממלא מקום ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, אריק שמילוביץ, שהיה האדם הבכיר במינהל עד למינוי מנהל קבוע בחודש שעבר, אישר למפקחים לצלם ליקויים מחוץ לאתרי בנייה, בלי להיכנס אליהם כדי להפסיק את העבודות. בחודשים האחרונים, בעקבות רפורמה שיזם שר העבודה חיים כץ, מופעל על המפקחים לחץ להטיל כמה שיותר קנסות על קבלנים, וההימנעות מביקור באתרים עצמם מסייעת להם להגדיל את ההספק.

לפי נתונים שהגיעו לידי "הארץ" בתחילת החודש, רבע מהתאונות הקטלניות באתרי הבנייה נגרמו מפיגומים לקויים, ובשנים 2011–2017 הידרדר משמעותית מצבם הבטיחותי. לפני שבע שנים נמצאו פיגומים לא תקינים במחצית מאתרי הבנייה, ובשנה החולפת עלה שיעורם לכ–70%. אלה נתוני מינהל הבטיחות התעסוקתית במשרד העבודה. ולמרות זאת, מפקחי משרד העבודה לא בודקים את הפיגומים בכל הביקורות שהם עורכים, אלא רק ב–28% מהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ