צה"ל: טיל פטריוט שוגר לעבר כלי טיס בלתי מאויש שהתקרב לגבול מכיוון סוריה

לפי הצבא, כלי הטיס התרחק מהגבול כתוצאה מהירי ולא נפגע. מפקד בקואליציה של אסד אמר שכלי הטיס עסק בפעילות בדרום סוריה. בימים האחרונים תוקף המשטר את המורדים באזור בסיוע רוסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שובל עשן מעל צפת
שובל עשן מעל צפתצילום: אלימלך גרסטל/צפת

צה"ל הודיע בצהריים (ראשון) כי סוללת פטריוט שיגרה טיל לעבר כלי טיס בלתי מאויש שהתקרב לגבול מכיוון סוריה. לפי צה"ל, כלי הטיס התרחק מהגבול בעקבות הירי ולא נפגע. מפקד בקואליציה של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מסר כי כלי הטיס שהותקף עסק בפעילות בדרום סוריה.

מהצבא נמסר כי מערכות ההגנה האוויריות זיהו את הכטב"ם עוד לפני שחצה לשטח ישראל וכי "צה"ל לא יאפשר הפרה של הריבונות האווירית של מדינת ישראל ויפעל נגד כל ניסיון לפגיעה באזרחיה". קודם להודעת הצבא, תושבים בגליל העליון דיווחו כי נשמע פיצוץ בצפת וכי שובלי עשן נראו בשמים. מעיריית צפת נמסר כי ניתן לשוב לשגרה.

בימים האחרונים החלה מתקפה של משטר אסד ותומכיו נגד ארגוני המורדים בדרום-מערב סוריה. אף שהפעילות מתנהלת בשלב זה במרחק כמה עשרות קילומטרים מהגבול עם ישראל ורמת הגולן, המתקפה מלווה בסיוע אווירי של מטוסים רוסיים. זו הפעם הראשונה זו תקופה ארוכה שכלי טיס רוסיים תוקפים מטרות בקצב גבוה יחסית בדרום סוריה, והדבר צפוי לעורר עירנות גבוהה בצד הישראלי.

ישראל ורוסיה הקימו מנגנון תיאום למניעת חיכוך אווירי ביניהן בשמי סוריה בסתיו 2015, זמן קצר לאחר שרוסיה שיגרה לסוריה שתי טייסות של מטוסי קרב כדי לסייע למשטר במלחמה במורדים.

בחודש שעבר תקפו מטוסי חיל האוויר עשרות מטרות איראניות בסוריה, בהן אתרי מודיעין איראניים, מחנות צבאיים ומחסני נשק, בתקיפה הנרחבת ביותר של ישראל בסוריה מזה עשורים. התקיפה בוצעה בעקבות ירי עשרות רקטות מסוריה לעבר מוצבי צה"ל ברמת הגולן. המבצע האיראני כשל: ארבע רקטות חדרו לשטח ישראל ויורטו על ידי מערכות ההגנה של צה"ל, השאר נחתו בשטח סוריה. לא היו נפגעים מהירי בישראל ולא נגרם כל נזק. 

כשבועיים לאחר התקיפה, התבטא בעניין מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ואמר כי באותה תקרית ירו האיראנים 32 רקטות לעבר רמת הגולן. לדבריו, מערך הנ"מ הסורי שיגר יותר ממאה טילי קרקע-אוויר לעבר המטוסים הישראליים שתקפו מטרות איראניות בסוריה.

בפברואר האחרון חדר מטוס איראני ללא טייס לשטח ישראל דרך ירדן. בתגובה, תקף חיל האוויר את קרון השיגור האיראני בסוריה, ובמהלך התקיפה נפגע אחד המטוסים מאש נ"מ סורית. הטייס והנווט נאלצו לנטוש את המטוס, והטייס נפצע קשה. בספטמבר אשתקד יירט מערך ההגנה האווירית הישראלי מטוס ללא טייס מתוצרת איראנית שהפעיל חיזבאללה, לאחר שחדר לאזור המפורז בגבול סוריה וישראל ברמת הגולן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ