ניר חסון
ניר חסון

המדינה הודיעה השבוע לבג"ץ כי מעתה יוכלו פלסטינים ממזרח ירושלים לקבל שירות גם בלשכות במערב העיר, דבר שלא התאפשר עד כה. הודעת המדינה הגיעה בתשובה לעתירה שהגישו תושבי מזרח העיר יחד עם ארגוני זכויות אזרח.

זה שנים ארוכות שהפונים ללשכת התעסוקה במזרח ירושלים מתלוננים על תנאים קשים, תורים ארוכים, יחס משפיל מצד המאבטחים והפקידים ועוד. עיקר הבעיות היו בכניסה לבניין שירות התעסוקה ומשרד הפנים בוואדי ג'וז שבמזרח העיר. הפונים נדרשו להמתין שעות ארוכות, בחום ובקור ללא מחסה ולעתים הושבו פניהם ריקם מבלי שקיבלו שירות.

לפני שנה וחצי הגישו ארבעה פלסטינים ממזרח העיר, שני עורכי דין, ארגון העובדים מען והמוקד להגנת הפרט עתירה לבג"ץ בדרישה לשפר את התנאים בלשכת התעסוקה. לפני כמה ימים התקבלה תשובת המדינה לעתירה, שהגישה עו"ד עביר ג'ובראן-דכוואר, ובתשובה נאמר כי מעתה יוכלו תושבי מזרח ירושלים לקבל שירות גם במערב העיר.

ההחלטה מצטרפת להחלטה של משרד הפנים מלפני כחודש וחצי שלפיה יתאפשר לפלסטינים ממזרח ירושלים לקבל חלק מהשירותים שמעניקה לשכת האוכלוסין גם בלשכות האוכלוסין במערב העיר. שתי ההחלטות האלו מבטלות את ההפרדה הנוקשה שהיתה קיימת במתן שירותים ממשלתיים לישראלים ולפלסטינים בירושלים. עד כה פלסטינים שפנו ללשכות במערב העיר נדחו והופנו ללשכות שבמזרחה.

על פי הודעת מחלקת הבג"צים, ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז ניזרי. בהודעת המדינה נכתב כי ההנחיה הופצה לכל לשכות התעסוקה במערב העיר. "בחודשים הקרובים יבחנו המשיבים את השפעת ההנחיה על תפקוד הלשכות ואיכות השירות הניתן בהן מן ההיבטים של התאמת המשאבים לעלייה הצפויה במספר הפונים", כתבו אנשי הפרקליטות. עם זאת, המדינה הבהירה בהודעתה כי מי שהטיפול שלו החל בלשכה במזרח העיר לא יוכל לפנות ללשכה אחרת ורק פונים חדשים יוכלו לעשות זאת. בנוסף הודיעה המדינה כי בכניסה ללשכת התעסוקה במזרח העיר הותקנו סככות לטובת הממתינים.

בארגון "מען" בירכו על ההודעה אבל אמרו כי ההחלטה לאפשר גישה ללשכות במערב העיר רק במקרה שמדובר בפתיחת תיק חדש ניתנה ללא הסבר מניח את הדעת. "אנו דורשים כי לצורך הקטנה מיידית בהיקף התור הבלתי אנושי הקיים בלשכה אשר בוואדי ג'וז, תבצע הלשכה העברה יזומה של דורשי ודורשות עבודה המתייצבות בו ללשכה אשר ברחוב יפו במערב העיר, וכי יוקצו לכך פקידים דוברי ערבית אשר יוצבו שם", נכתב בהודעת הארגון.

עד כה, פלסטינים תושבי מזרח ירושלים היו כבולים ללשכה בוואדי ג'וז. העומס נוצר מכיוון שהם נזקקים ללשכת האוכלוסין בתדירות גבוהה הרבה יותר מאשר אזרחי ישראל. כך, למשל, בעוד שאזרחי ישראל מחדשים את הדרכון מדי עשר שנים, תושבי מזרח ירושלים נדרשים לחדש את תעודות המעבר שלהם מדי שנתיים או חמש שנים כדי לצאת לחו"ל.

מה גם שבחינת תושבי מזרח ירושלים, הרישום בלשכת האוכלוסין הוא עניין קריטי — כיוון שעל סמך רישום זה הם נדרשים להוכיח כי מרכז החיים שלהם הוא אכן במזרח העיר. אם לא יוכיחו זאת, הם עלולים לאבד את מעמד התושב שלהם או את זכותם לקצבאות. לכן פעולה שגורה כמו החלפת תעודה, רישום ילד או שינוי כתובת הופכת עבורם רגישה במיוחד. פלסטיני גם נדרש להציג את תעודת הזהות שלו פעמים רבות ביום בפני שוטרים. אם התעודה הלכה לאיבוד או נפגמה, הוא חשוף לעיכוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ