לי ירון
נעה שפיגל

פועל בן 42 נהרג היום (שלישי) מנפילה מגובה של שלוש קומות באתר בנייה של חברת "דונה" בחריש. צוות רפואי של מגן דוד אדום הוזעק לאתר וקבע את מותו של הפועל במקום. הפועל, תושב ואדי ערה, הוא ההרוג ה-19 בתאונות בנייה מאז תחילת השנה. מחקירה ראשונית של פקחי משרד העבודה והרווחה עלה כי הפועל נפל לפיר מדרגות בעת עבודת יציקה שבוצעה באתר. המשרד סגר את האתר ל-48 שעות.

אין זו התאונה הראשונה באתרים של חברת דונה. בתאונה שהתרחשה באתר באשקלון בפברואר השנה, מת פועל בן 23 מסילוואן, מועתסם עז א-דין עבאסי, כתוצאה מנפילת עובד אחר על ראשו. עבאסי, סטודנט לרפואה בחופשה, החליף באותו יום את אחיו שלא הרגיש טוב.

בסוף השבוע מת ההרוג ה-18, ג'מאל האני עאמר עליאת בן ה-23, תושב הכפר דיר אבו דעאף שליד ג'נין. עליאת נהרג במקום לאחר שנפל לפיר מעלית באתר פרויקט 'קרית בעלזא' בביצוע חברת עמירון בשכונת הר יונה ג' בנצרת עלית. משרד העבודה הוציא צו להפסקת העבודות באתר ל-48 שעות שאחרי מועד התאונה.

מרשימת צווי הבטיחות שפרסם בשנה החולפת מנהל הבטיחות התעסוקתית עולה כי באוקטובר ונובמבר אשתקד הוצאו באתר זה בנצרת עילית שני צווי בטיחות בגין הפרות בטיחות. בנובמבר התרחשה תאונה קשה באתר אחר של חברת עמירון בעיר, בה נפל עובד בן 40 מגובה של כמה מטרים ונפצע באורח קשה מאוד.

מחברת דונה טרם נמסרה תגובה.

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, מסרה: "זוהי תאונה קטלנית שנייה באתרי חברת 'דונה' בתוך ארבעה חודשים. בחודש שעבר נהרג עובד באתר בביצוע 'אלקטרה בנייה' - תאונה קטלנית שנייה בתוך שנה, ובאתרי סולל בונה נהרגו שלושה עובדים בשנה האחרונה. אולם, רשם הקבלנים במשרד השיכון לא זימן אף אחד מחברות אלה לשימוע אודות הרקורד הבטיחותי באתריהן. מחדל חמור זה פוגע קשות בהרתעת החברות הקבלניות מפני התרשלות בשמירה על בטיחות עובדיהן.

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר בתגובה: "שוב נהרג פועל בניין וכבר הגענו להרוג מספר 19 מתחילת שנת 2018, מדובר בעלייה חדה בכמות ההרוגים והפצועים ביחס לתקופה הקודמת אשתקד של מעל 30 אחוז. רשויות האכיפה ובראשם שר העבודה והרווחה נכשלו בהגנה על העובדים הכי חלשים בחברה הישראלית ומי שמשלם את המחיר אלה העובדים ובני משפחותיהם". הוא הוסיף כי "עלות פועל הרוג עולה לקבלן עשרת אלפים שקל בממוצע (השתתפות עצמית בפרמיה), ועד היום לא נגזרה תקופת מאסר כלשהי על קבלן בגין מוות של פועל בניין. לכן, אין לקבלנים שום תמריצים לדאוג לבטיחות העובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ