רעידת משנה בעוצמה 3.2 אירעה בצפון הארץ בפעם הרביעית תוך יממה

הרעש הורגש בשעה 13:05 באותו המוקד שבו אירעה הרעידה אמש - כשמונה ק"מ מצפון לטבריה. לא דווח על נפגעים או על נזק

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכינרת
הכינרתצילום: ירון קמינסקי

רעידת משנה בעוצמה של 3.2 אירעה היום (חמישי) בצהריים בצפון הארץ, בפעם הרביעית ביממה האחרונה. הרעש הורגש בשעה 13:05 באותו המוקד שבו אירעה הרעידה אמש - כשמונה ק"מ מצפון לטבריה. לא דווח על נפגעים או על נזק.

במהלך היממה וחצי האחרונות התרחשו כמה רעידות אדמה במוקד שבצפון הכנרת. בתחילה התרחשה רעידה בעוצמה של 4.3 ובעקבותיה התרחשו באותו מוקד מספר רעידות משנה שאחת מהן (4.5) עלתה בעוצמתה על הרעידה המקורית.

המוקד המדובר נמצא בתוך השבר הגיאולוגי של בקעת הירדן. זהו שבר שמוסיף להיות פעיל ויש בו לעתים די תכופות רעידות בעוצמה של 3-4 דרגות בסולם ריכטר. בתדירות ממוצעת של פעם במאה שנים מתרחשות בו גם רעידות בעוצמה חזקה הרבה יותר (עוצמה של 6 דרגות ואף למעלה מכך). האחרונה התרחשה בשנת 1927 וגרמה לנזקים למבנים באזורים שונים ולמספר הרוגים.

באחרונה החלה הקמת מערכת "תרועה" להתרעה על רעידות אדמה. המערכת אמורה לספק התרעה של בין עשר ל-30 שניות בין הגל הראשון של רעידת האדמה לגל ההרס שמגיע אחריו. היא תכלול 120 תחנות לקליטת מידע סיסמי שימוקמו לאורך בקעת ים המלח, בקעת הירדן, ואזור הכרמל המועדים לרעידות.

בסך הכל, החל מבוקר יום רביעי ה-4.7.2018  משעה 4:50 התרחשו כ-30 רעידות אדמה חלשות עד בינוניות, כולל רעידות בעוצמה של 4.1 ו-4.5. המוקד זוהה בצפון הכנרת, שמונה קילומטרים מזרחית מטבריה. הרעידות התרחשו באזור המפגש בין שני מקטעים פעילים של העתק ים המלח (השבר הסורי-אפריקאי) והורגשו בכל המרחב. בדומה לרעידה היום, גם בשנת 2013 התרחשו באזור הכנרת עשרות רעידות אדמה קטנות, החזקה ביותר היתה בעוצמה של 3.7 . צבר רעידות זה נמשך כחודש.

המכון הגיאולוגי, יחד עם המכון הגיאופיזי, עוקבים אחר רעידות אלו ומבצעים בשנים האחרונות ניטור גיאולוגי, סייסמי וגיאודטי ומחקר מפורט של אזור הכנרת ואזורים נוספים לאורך העתק ים המלח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ