בטבריה חוששים מהרעש הגדול: "זו לא מלחמה. מקלטים לא יעזרו כאן"

אחרי הרעידות קטנות, חוסר הוודאות לקראת תרחיש של רעידת אדמה חזקה מתעורר בעיר. התושבים מתריעים מקריסת הבתים, וראש העיר קורא לממשלה להקצות תקציבים: "זה מרוץ נגד השעון"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: גיל אליהו

"ההרגשה בטבריה היא של חיים על זמן שאול", אומר סלבקה קולישקו, תושב העיר. הבטון שיצקה עיריית טבריה סביב העמוד התומך בבניין ברחוב שיזף בעיר, שכמעט נחצה לשניים ברעידות האדמה שפקדו באחרונה את העיר, כבר התייבש. אך השכנים מבינים שזה פתרון מקומי, דחייה זמנית של אסון גדול הרבה יותר העלול להתרחש.

כ–15 רעידות אדמה הורגשו בעיר בימים האחרונים, ועוד עשרות רעידות משנה. עד כה לא היו נפגעים בנפש, אך הרעידות הורגשו היטב בכל העיר והותירו נזקים, גם אם לא קשים, בעיר שרבים מהבתים בה ישנים. ברחוב שיזף נבנו הבתים בתחילת שנות ה–90, וקולישקו בא לשכונה באמצע אותו עשור, יחד עם אמו שקיבלה דירת דיור ציבורי. אף שהבניינים חדשים יחסית, בכל מקום ניכרים סדקים.

תושבים רבים בטבריה הביעו השבוע מצוקה וחרדה מהמצב. העירייה פתחה מוקד טלפוני המאויש מסביב לשעון בעובדים סוציאליים; חיילי פיקוד העורף הגיעו ביום שני לעיר כדי להסביר לתושבים מה התרחישים הצפויים, וגורמי המקצוע החלו למפות את המבנים המסוכנים. אבל המתח ניכר בכל מקום בעיר.

מרים פחימה, תושבת רחוב שיזף, סיפרה שאת רעידות האדמה הרגישה "ממש חזק". בעלה בחר לשבת מחוץ לבית, היא נותרה בפנים, סמוך לדלת. תושב נוסף מהרחוב מצביע על הדירה מתחתיו, שנסגרה למגורים לפני תקופה ארוכה כי היא מסוכנת. גם שם הסדקים ניכרים על הקירות, ובדירה שלו חדר אחד התנתק ממרכז הבנייה. "אנחנו מפחדים. הבניינים האלה יקרסו לנו על הראש".

צילום: גיל אליהו

ברחוב דוד אלעזר בטבריה עלית, בצדו האחד של הכביש, הבניינים נתונים בעיצומו של פרויקט שיקום שכונות והעבודות נעשות במרץ. בצד השני יש בניינים ישנים ובעיקר תושבים מפוחדים. "אחד הקבלנים אמר שזה נותן לך עוד דקה לברוח, עושים את זה כדי לצאת ידי חובה", אומר אברהם כהן, קבלן מיזוג אוויר ואיטום גגות מטבריה המתגורר בצד הלא משופץ של הרחוב. לדבריו, 70% מדיירי הבניין שלו, שנבנה בשנות השבעים, הם תושבי דיור ציבורי שלא יוכלו להרשות לעצמם את השיפוץ. "הם יהיו בשר תותחים. גם אנחנו. התחושה לא טובה. שנים מדברים על זה והנה זה מגיע. פה עוד אין נזקים, אבל זה יותר מפחיד ממלחמה. לזה אין התראה". הוא מפנה את האחריות לראשי העיר במשך שנים, וגם לממשלה, שלדבריו, "החליטה להזניח את טבריה".

ד"ר אפרים לאור, ראש המרכז לחקר אסונות פתע רבי נפגעים, במכון הטכנולוגי חולון אומר ל"הארץ" ש"לא צריך להתעסק ברעידות שהיו, כי זה לא מעיד על העתיד. את כל העיסוק בגיאופיזיקה צריך להשאיר לאנשי מקצוע". לדבריו, ההשקעה החשובה היא בהכנה לרעידה הגדולה, "שתתרחש כנראה בימי חיינו": "כל שקל שמשקיעים בהיערכות הוא חיסכון של בין ארבעה ל–13 שקלים בשיקום.

"אזור הכנרת לא מוכן לרעידת אדמה, ולא יוכל בחיים להיות מוכן", מתריע לאור, "אם אנשים לא משגיחים כשהם קונים בית, שום דבר לא יכול להיות מוכן. את תיכנסי לאיטליז ותקני בשר פיגולים? מי שקונה בית לא עמיד זה כמו לקנות בשר פיגולים. זה פשוט, אבל אנשים מזניחים את זה וחושבים שמישהו ידאג להם".

יוסי בן דוד, ראש העיר, מספר שהרעידות האחרונות מחזירות אותו ל–2013: יום אחרי שנבחר לראשות העיר הורגשה רעידת אדמה באזור. עוד בטרם נכנס לתפקיד, הוא נקרא למרכז ההפעלה ותרגל עם נערים יציאה למרחב פתוח. "אנחנו לא יודעים אם רעידת האדמה הבאה תהיה בעוד חמש דקות, חמש שעות או חמש שנים. צריך להיות מוכנים.

"זו לא מלחמה, מקלטים לא יעזרו כאן. תקציבים והחלטות הן התשובה. אנחנו במרוץ נגד השעון. כל בית, כל כיתה שאני מחזק זה עולם ומלואו. כשמחזקים מבנים זה הצלת חיים. יש ידע, כל מה שחסר זה תקציבים והחלטת ממשלה. כמו שהממשלה קיבלה החלטה על כיפת ברזל, חיזוק המבנים זה כיפת הברזל שלנו".

בן דוד מותח ביקורת על תוכנית תמ"א 38, ומכנה אותה "חוק אנטי חברתי המנציח את הפערים בין המרכז לפריפריה", עקב הרתיעה של יזמים מהשקעה מחוץ למרכז. "לצפות מיזמים שיעשו תמ"א בערי פריפריה? זו בדיוק הסיבה שנכשלים מכרזי מחיר למשתכן בפריפריה. אלה בדיוק הפערים בין המרכז לפריפריה, אז גם בחיי אדם צריך להיות?".

"המדינה משקיעה מיליארדי שקלים על ענייני ביטחון", מסכם קולישקו - "כיפת ברזל, מעיל רוח, שרביט קסמים, חץ. אבל נזק מרעידת אדמה? בכל שנות ישראל לא היתה מלחמה עם כמות ההרוגים כמו שתהיה פה". לו היה יכול, היה עוזב את טבריה. "הייתי עובר למקום יותר טוב".

מה יעזור לעיר?

"אלוהים. אבל אני בספק אם הוא קיים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ